baykal8217a-8216davet8217-tartisma-cikardi

Baykal’a ‘davet’ tartışma çıkardı

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a yapılan ‘yazılı davet’ komisyonun CHP’li üyelerini kızdırdı. Üyeler bizzat aranıp davet edilmesi gerektiğini söylerken, Erdoğan, Gül ve Büyükanıt’ın da çağırılmasını istedi. Baykal da “Neye göre çağırıyorlar?” diye tepki gösterdi

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • 'O bakan Atatürk düşmanı!'

  CHP'li Oran'dan sert açıklama

 • Bahçeli: Su testisi su yolunda kırıldı

  MHP Lideri Devlet Bahçeli, Paris'te 3 PKK'lı kadının öldürülmesiyle ilgili "Ölüm üzerinden kurulan kanlı bir denklemin sonucu, elbette su testisi su yolunda kırılacaktır ve öyle de olmuştur" dedi.

 • Türkiye bölünmez çünkü...

  Mehmet Ağar, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu üyesi AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ'a konuştu.

 • CHP KONAK’TA “AMİR-MEMUR” KRİZİ

  Seçim sürecinde İlçe Başkanı Sinan Karamustafaoğlu’nun görevden alınması ve meclis üyesi listelerinin hazırlanması sırasından sürekli kriz yaşanan CHP Konak İlçe Örgütü’nde bir kriz daha patladı. İlçe yönetiminde görev alan bazı belediye çalışanlarının durumu tartışma yarattı. İlçe Başkanı Nilüfer Akyüz’ün de katıldığı parti grubu toplantısında Belediye Başkanı Sema Pekdaş’a konuyu açan bazı meclis üyeleri duruma tepki göstererek, “Bu isimler partide bizim üstümüz ama belediye de bizim çalışanımız konumundalar. Birinden birini tercih etsinler” dedi.

 • CHP'de İstanbul için bir sürpriz isim daha!

  "Aday olursam kazanırım!"

Son Güncelleme: 24 Ekim 2012, Çarşamba
Haber 189 kez görüntülendi.

 TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nda, eski CHP lideri Deniz Baykal’ın davet şekli krize dönüştü. CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Baykal’ın çağrılmasının komisyonda kararlaştırılmadığını buna rağmen davet edilmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, davetin Komisyon Başkanı Ak Partili Nimet Baş yerine, genel yazılı bir çağrı ile yapılmasını eleştirdi.
Baykal’ın da, “Beni neye göre çağırdıklarını söylemeleri gerekirdi” diye tepki gösterdiği öğrenildi. CHP’li üyeler, 27 Nisan bildirisi nedeniyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da komisyona çağrılması talebinde bulunmaya hazırlanıyor.


‘Yöntem’ sıkıntısı

Komisyon, 28 Şubat sürecine ilişkin olarak eski CHP Genel Başkanı Baykal’ı da dinleme kararı aldı. Ancak Baykal’ın davet yöntemi, komisyonda krize yol açtı. Komisyonun CHP’li üyeleri, davetin yazılı olarak yapılması, Komisyon Başkanı olarak Ak Partili Nimet Baş’ın bizzat arayarak davet etmemesine tepki gösterdi. CHP’li üye Şeker, komisyonun 28 Şubat’la ilgili dinlenecek isimlere yönelik aldığı kararda Baykal’ın isminin bulunmadığını anımsatarak şunları söyledi: “Komisyon karar almadı. Komisyon Sözcüsü İdris Şahin’in bilgisi yok. Kaldı ki Baykal’ın 28 Şubat’la ilgisi yok. Komisyonda, ‘12 Eylül alt komisyonu çağırırsa gider biz de dinleriz’ dedik ve herhangi bir karar alınmadı. Baykal’ın Zincirbozan yargılamalarına ilişkin önemli tanıklığı var ancak 12 Eylül’le ilgili de zaten Baykal, çeşitli kereler katıldığı televizyon programlarında konuştu. Bütün bunlara rağmen madem davet ediliyor, davetin komisyon başkanı Nimet Hanım tarafından bizzat aranarak yapılması gerekirdi. Bu yapılmadı. CHP genel başkanlığını yapmış bir kişinin davet edilmesinde izlenen yöntem şık değil. Bu komisyonda hissi duygularımızla ve siyasi beklentilerimizle hareket etmememiz lazım.”

‘Ne için çağırıyorlar?’

Komisyon’un CHP’li üyeleri, davet üzerine Deniz Baykal’la bir araya geldi. Baykal, bu görüşmede “İçtüzüğe göre beni neye göre çağırdıklarını söylemeleri gerekirdi. 12 Eylül mü, 28 Nisan mı yoksa 27 Nisan bildirisi için mi bu belirtilmeden gelip bilgi vermem istenmiş. Hayır gelmem, bilgi vermem anlamında değil, ancak ne için çağırdıklarını bilmeliyim ve ona göre bilgilerle gelmeliyim” diyerek rahatsızlığını dile getirdi. CHP’liler, davet usulüne tepki gösterirken, Baykal’ın 12 Eylül darbesiyle ilgili alt komisyonca davet edildiği belirlendi.

‘Gül ve Erdoğan da çağırılsın’

CHP’li Mehmet Şeker, 28 Şubat Alt Komisyonu’nun 27 Nisan e-muhtırasını da masaya yatıracağını belirtirken gerek 28 Şubat gerekse de 27 Nisan e-muhtırasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın dinlenilmesi gerektiğini kaydetti.

Etiketler :  

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri