akdag-bu-teklife-sicak-bakiyor

Akdağ bu teklife sıcak bakıyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tıp fakültelerinde profesör ve doçentler için çok düşük miktarda muayene farkı ödenmesine sıcak baktığını açıkladı.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Müslüm Baba'nın ölümüyle ilgili ilginç gelişme!

  CHP'den soru önergesi!

 • demokrasinin özüne yönelik bir saldırı.

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın ‘Kuvvetler ayrılığı engel oluyor’ çıkışına çok sert yanıt verdi: Bu demokrasinin özüne yönelik bir saldırı. Demokrasiye sahip çıkılmalı

 • Şengül’den ‘KÖRFEZ GEÇİŞİ’ ÇIKIŞI

  AK Parti İzmir İl Başkanı AYDIN ŞENGÜL, İzmir Körfez Geçiş Projesi’nin İzmir için hayati önem taşıdığını, projenin hayata geçmesiyle İzmir’in tıkalı damarlarının açılacağını vurgulayarak, “Körfez Geçiş Projesini istemeyen sivil toplum kuruluşlarının arkasında kimlerin olduğunun çok iyi irdelenmesi gerekir. İzmir’e bir şey yapılmasın diyen ideolojik bir yapı var” diye konuştu.

 • Erdoğan Biletlerini Kesti!!

  Yapılacak kabine değişikliğinde Bakan Suat Kılıç ve Erdoğan Bayraktar gidiyor.

 • bahçeli:"9 Işık’tan o faslı çıkarırdı”

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ak Parti’nin başkanlık sistemine itiraz eden MHP’ye karşı Alparslan Türkeş’in ‘9 Işık’ kitabında bu sistemi öven sözleriyle broşür çıkarma girişimi için “Rahmetli Başbuğu’muz Türkeş, bugün yaşasa ve Başbakan’ın başkanlık sistemi hırsını farketmiş olsaydı 9 Işık’tan o faslı çıkarırdı” dedi.

Son Güncelleme: 19 Aralık 2012, Çarşamba
Haber 128 kez görüntülendi.

Bunun asla vatandaşın sağlık hakkı almasına engel olacak miktarlara ulaşmaması gerektiğini vurgulayan Akdağ, ”Yoksa 10, 15, 20 lira için hoca hastasıyla uğraştığı zaman bunlar söz konusu edilebilir” dedi.

Akdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tam Gün Yasası ile ilgili bazı üniversite rektörlerinden gelen ”Öğretim üyeleri için düşük miktarda muayene farkı ödenmesi” talebini değerlendirdi.

”Tam Gün”ün kendileri için ”Dar ve orta gelirlilerin kamuya ait bir hastaneden hizmet almak istediğinde para ödemek zorunda kalmaması” anlamına geldiğini vurgulayan Akdağ, bunun dışında her çözüm ve öneriye ”evet’ diyeceklerini söyledi.

Akdağ, ”Bir işçi, emekli, memur, küçük esnaf, çiftçi ya da yeşil kartlı olarak devletin hastanesine, üniversitesine gittiğimde beni aşacak bir para ödemek zorunda kalırsam buna tahammül edemem. Biz de hükümet olarak bunun yolunu asla açmayacağız” dedi.

Kendisine zaman zaman muayene katkı payı eleştirisi yöneltildiğini, ancak bunun için ödenen 5 liranın vatandaşın boyunu aşacak bir katkı olmadığını dile getiren Akdağ, ”O, 5 bin lira ameliyat parasına dönüşürse işte iş içinden çıkılmaz hale gelir. Ya da kanserli bir hastayı sırtına alıp da her ay muayenehane taşırsa, orada 200, 300, 500 lira öderse bu kabul edilemez. Dolayısıyla bu olmasın da biz her türlü çözüme varız” diye konuştu.

-Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı-

Anayasa Mahkemesi’nin, ”Hekimlerin muayenehane açmasını yasaklayan 650 sayılı KHK’nın, devlet, üniversite hastaneleri, TSK, GATA gibi değişik kurumlarda çalışan hekimlere çalışma yasakları getiren maddelerini ’Yetki Kanunu kapsamına girmediğinden’ iptal ettiği ve yeni düzenleme için bakanlığa süre tanıdığı”nın anımsatılması üzerine ise Akdağ, iptal kararının, düzenlemenin Kanun Hükmünde Kararname ile yapılmaya yönelik olduğunu, esasa ilişkin olmadığını söyledi.

Akdağ, iptal kararının gerekçesi yürürlüğe girmediği için bakanlığa yeni bir düzenleme için tanınan sürenin de başlamadığına dikkati çekerek, şunları belirtti: ”Mesele sadece Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar değil. Biz bu işin kesin bir çözümle artık noktalanmasını çok arzu ediyoruz. Ben ilanihaye Sağlık Bakanlığı yapacak değilim, 10 yıldır bu görevdeyim. Şunu isterim; bu mesele tamamen artık kapansın. Şu anda Sağlık Bakanlığı’nda 33 bin uzman var, bunların muayenehanesi filan yok. Üniversite hastanelerinde 10 bin civarında değerli hocamız var. Klinisyen olan bu hocaların sadece bininin dışarıyla böyle bir münasebeti var. Az sayıda hocamız da ücretsiz izin aldı. Onların sayısı da yüzle ifade ediliyor, binle değil. Aslında konunun boyutu kamuoyuna getirildiği boyutta değil. Ama bu da ortadan kalksın, tamamen bu mesele de artık tartışılmaktan çıksın istiyorum. Bu söylediğim şartla her türlü çözüme hazırız.”

-”Eski kötü sisteme bir daha dönmemeliyiz”-
”Öğretim üyeleri için çok küçük bir katkı payına da mı sıcak bakmıyorsunuz? 10-20 lira gibi öneriler geldi” sorusu üzerine Akdağ, ”Onlar olabilir. Ama bu vatandaşın sağlık hakkını almasına engel olacak miktarlara asla ulaşmamalıdır. Yoksa söylediğiniz rakamlar, 10, 15, 20 lira için hoca hastasıyla uğraştığı zaman bunlar söz konusu edilebilir. Ama eski kötü sisteme bir daha dönmemeliyiz. Vatandaş da zaten bunu kabullenmez” şeklinde konuştu.

Eski sisteme dönüşün AK Parti hükümetinde olamayacağını vurgulayan Akdağ, ”Ama varsayalım ki yıllar sonra birileri geldi de yine o eski sisteme dönüldü. Vatandaş cebinden ciddi paralar harcamaya başladı. Kabul eder mi? Hangi iktidar olursa kırmızı kartı çıkarır” dedi.

Türkiye’de artık herkesin her durumda sağlık hizmeti alabileceği bir sistem kurulduğuna dikkati çeken Akdağ, ”Öyle bir ortam oluştu ki fakirler, orta gelirliler kamu hastanesinden, orta ve üst gelirliler özele giderek ki onun da önemli bir bölümünü SGK ödüyor, kendileri de katkı veriyorlar, çok parası olanlar da SGK ile anlaşması olmayandan hizmet alıyor. Sürdürülebilir bir sistem kurmuş durumdayız” diye konuştu.

On yıl öncesinde muayenehaneye gitmeden hizmet alınamadığına işaret eden Akdağ, bu sisteme geri dönülemeyeceğini vurguladı.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri