hdp-genel-baskani-paristeki-saldiri-oldurulen-uc-kurt-kadinin-devami

HDP Genel Başkanı: Paris'teki saldırı öldürülen üç Kürt kadının devamı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Paris’te yaşanan terör saldırısının 2 yıl önce yine Paris’te 3 Kürt kadının öldürülmesi ile başlayan bir sürecin devamı olduğunu söyledi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • CHP'li gençlerden Çerçioğlu'na ziyaret

  Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, CHP Aydın İl Gençlik Kolları üyelerini konuk etti.

 • Arınç: İsrail ile görüşmeliyiz

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gazze'ye yönelik saldırıların durdurulması için Türkiye'nin İsrail'le görüşmesi gerektiğini söyledi. Başbakan Erdoğan ise konuyla ilgili Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ile bir görüşme yaptı

 • Hakan Şükür'ün eşinin nasıl kapandığını anlattı

  Hakan Şükür, eşi Beyda Şükür’ün başını örtmesi süreciyle ilgili olarak, ”15 senelik evliyiz. Benim böyle bir hakkım (baskı) yok. Biz öyle yaşadık, öyle tanıştık, öyle birbirimizi sevdik ve evlendik. Bana ’ben böyle bir şey yapmak istiyorum’ dedi. Ben de ’eğer böyle bir niyetin varsa Hacca gideceğiz, Allah’ın huzurunda, Allah’ın rızası bu netice itibariyle de, onu taçlandıracağız. Ondan sonra bunu yapabilirsin’ dedim. O da çok mutlu oldu. Hac farizasını yerine getirdikten sonra kapandı” diye konuştu.

 • erdoğan:"umulmadık yerde, umulmadık şekilde bürokrasi karşımıza dikiliyor."

  'Kuvvetler ayrılığı önümüze engel' Başbakan Erdoğan: Sistem düzenli kurulmamış. Düzgün kurulmadığı içindir ki umulmadık yerde, umulmadık şekilde bürokrasi karşımıza dikiliyor

 • CHP’DEN AKP’YE MESAJ VAR - "BİZ O İŞİ HALLETTİK. İZMİR’DEN HABERİNİZ YOK"

  Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Adalet ve Kalkınma Partisinin İzmir il kongresi için kente gelen, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarını değerlendirdi. Yücel, AKP’nin tepesindeki isimlerin korku ve panik halini bir kez de İzmir’de gösterdiğini ifade ederek “Genel Başkanları bu haldeyse, yönetim kademesinin telaşını siz düşünün. CHP, kurdukları kumpasın önünü kesince, yine bildik ve ciddiye alınmayacak söylemlerle ” dedi. CHP İzmir İl Başkanı Yücel, AKP’nin 24 Haziran öncesi gerginlik ve kutuplaşma yaratarak, CHP’yi de bu tuzağa çekmek gayretinin, 24 Haziran’da başlarına gelecek sonu bilmelerinden kaynaklandığını belirterek, şunları söyledi.

Son Güncelleme: 13 Ocak 2015, Salı
Haber 157 kez görüntülendi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Paris’te yaşanan terör saldırısının 2 yıl önce yine Paris’te 3 Kürt kadının öldürülmesi ile başlayan bir sürecin devamı olduğunu söyledi. 

HDP Grup Toplantısı öncesinde, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybeden HDP Adana Milletvekili Murat Bozlak için saygı duruşunda bulunulurken, Bozlak’ın bir fotoğrafı grup salonuna konuldu.

PARİS’TE YAŞANAN TERÖR SALDIRILARI

Partisinin grup toplantısındaki konuşmasına Paris’te yaşanan terör saldırısını kınayarak başlayan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, 2 yıl önce 9 Ocak’ta Paris’te 3 Kürt kadının öldürüldüğünü hatırlatarak, o katliamı gerçekleştirenlerin hala hesap vermediklerini belirtti. İktidarın bu cinayetlerle ilgili topu paralel yapıya attığını kaydeden Yüksekdağ, “Eğer 2 yıl boyunca Paris’te katledilen 3 kadın siyasetçinin katilleri açığa çıkartılabilseydi bugün belki de bu günkü kaotik tabloyla karşı karşıya kalmayacaktık, bugün yapılan katliam belki de yaşanmayacaktı” dedi.

“IŞİD’in Kobani’de yaptığı katliamlar Türkiye’nin sorumsuz politikaları ile adeta kollandı, teşvik edildi” ifadelerini kullanarak IŞİD terör örgütünün yaptığı katliamlara dikkat çeken Yüksekdağ, bütün dünyayı tehdit edecek bir canavarın büyütüldüğünü ifade ederek bu gücün Avrupa kentlerinde de olabileceğini gösterdiğini söyledi. Yüksekdağ, “Bu; onları koruma, Türkiye sınırlarında özgürlük tanıma politikasının bir sonucudur” diye konuştu.

Paris’te çok sayıda ülke liderinin teröre karşı katıldığı yürüyüşe ilişkin açıklamalarda bulunan Yüksekdağ, “Bugün Paris’te düzenlenen yürüyüşe Sayın Davutoğlu gidiyor ve uluslararası anlamda teröre karşı siyasi tavrını ifade ediyor. Sayın Davutoğlu Paris’te olursa bu katliamcı çetelere karşı yürüyüşe katılıyor, ama Türkiye’de bu saldırılara karşı yürüyenlerin üzerine polisi salıyor, bunun adı Türkçede ikiyüzlülüktür” şeklinde konuştu.

İslam inancı başta olmak üzere bütün inançların eşitliğine, saygınlığına ve bir arada yaşanmasına inandıklarını belirten Yüksekdağ, “Müslüman topluma dönük gerçekleştirilen her ırkça saldırının karşısında herkesten önce biz vardık, biz olacağız. Ama bu saldırıların üzerini İslamafobi ile örtmeye çalışmak bir siyasi iktidarın tutumu olamaz. İktidar, Türkiye sınırları içinde IŞİD’in beslendiği bütün merkezleri açıklama, ortadan kaldırma ve bu temelde işlenen suçları ifşa etme sorumluluğunu yerine getirmek zorundadır” ifadelerini kullandı.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Çözüm sürecine ilişkin konuşan ve hükümetin müzakere sürecini başlatmak yerine kendileri ile mücadele ettiğini ifade eden Yüksekdağ, “Hala zaman kazanma politikası, süreci erteleme politikası bugün belirgin olan hükümet yaklaşımı olarak karşımızdadır. Kürt sorunun çözümünü sağlayacak en temel yönelim; siyasi dilin demokratikleşmesi, siyasi yöntemin çözüme uygun hale getirilmesi yaklaşımı hükümet tarafından hala benimsenmiş değildir” açıklamasında bulundu.

CİZRE OLAYLARI

Cizre’de herkesin bir provokasyondan bahsettiğini kaydeden Yüksekdağ, Cizre’de yaşanan gelişmeleri paralelin işi olarak, “çözüm sürecine darbe teşebbüsü olarak söylemin sürdürüldüğünü söyleyen Yüksekdağ, “Eğer Cizre’de bir provokasyon varsa bu provokasyonu ortaya çıkarma olanağına sahip olan siyasi iktidardır. Cizre’de yaşananlar çözüm ve barış umudunun önündeki en önemli engeldir. Bu provokasyonun aydınlatılması ve hükümetin Cizre’deki sorunu çözme çabası ve uğraşısı içinde olması bu süreç içindeki halkımızın en temel beklentisidir. Kamu güvenliğini bozan yaklaşımlardan dem vuruyorlardı, ne ilginçtir ki Cizre halka bir süre önce kazdığı hendekleri kapattığı gün saldırı gerçekleştirildi. Bu asla hükümetin siyasi sorumluluk alanının dışındaki bazı güçlerin marifeti olarak görülemez. Cizre üzerinden sürecin hükümetin siyasi tavrı ile bozulması anlamına gelen bir çizginin ilerletilmesine tanık oluyoruz” dedi. 

Etiketler : Figen Yüksekdağ  Hdp 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri