balbay-universiteler-babanizin-ciftligi-mi-miras-gibi-boluyorsunuz

BALBAY: “ÜNİVERSİTELER BABANIZIN ÇİFTLİĞİ Mİ MİRAS GİBİ BÖLÜYORSUNUZ”

CHP İzmir Milletvekili, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi Mustafa Ali Balbay, İstanbul, Gazi ve İnönü Üniversitelerinin bölünmesini sert bir dille eleştirdi; hükümete, “zararın neresinden dönülürse kardır, bu inattan vazgeçin” çağrısında bulundu.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • DSP Cumhurbaşkanı Adayı Türker Mi Olacak?

  YEREL seçimde DSP'den İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Selçuk Karakülçe, İzmir İl Başkanlığı'na yeniden atandı.

 • Chp Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Yurda Döndü

  SOSYALİST Enternasyonal'in toplantısına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu temaslarının ardından beraberindeki heyetle birlikte ardından yurda döndü, Türk Hava Yolları'na ait bir uçakla saat 21.30'da Lizbon'dan İstanbul'a gelen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Lizbon'daki temasları hakkında CHP Genel Başkan Yardımcısı Osman Faruk Loğoğlu açıklamalarda bulundu.

 • Detaylı inceleme sürüyor

  Başbakan Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantıısı'nda açıklamalarda bulunuyor.

 • AK Parti'li Çelik: Kim ne yaptıysa yanına kar kalmamalı

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, 28 Şubat soruşturması kapsamında bugün adliyeye getirilen generallerle ilgili, bunun yargının bir tasarrufu olduğunu belirtti. Çelik, "Kim ne yaptıysa yanına kar kalmamalıdır. Gelecek nesiller için bu son derece önemlidir." dedi.

 • Bakan'dan YÖK'le ilgili flaş açıklama

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, internet sitesine saldırının YÖK’ün güvenlik sisteminde zafiyet olduğunu gösterdiğini belirterek, ”Gerekli tedbirler alınacak” dedi.

Son Güncelleme: 30 Nisan 2018, Pazartesi
Haber 159 kez görüntülendi.

 

Balbay, söz konusu bölme girişiminin Milli Eğitim Komisyonundaki tartışmalarının ve iktidar tarafından yapılan değişikliklerin bir çaresizlik hali olduğunu belirterek şunları söyledi:

 

“Önce Çapa’nın İstanbul Üniversitesi’nden ayrılacağı açıklandı. Oradan tepki yükselince, Çapa yerine Cerrahpaşa’yı ayırma kararı aldılar. Metinde Cerrahpaşa’nın yeni kurulacak İbni Sina Üniversitesi’ne bağlanacağı söylendi. Cerrahpaşa’dan da tepki yükselince, İbni Sina adından vazgeçip Cerrahpaşa Tıp’ı Cerrahpaşa adında kurulacak üniversiteye bağlama kararı aldılar. Salt bu durum bile ilkesiz, rastgele gidişin göstergesi. Gazi Üniversitesi, cumhuriyetin sembolü, İnönü de aynı şekilde. Anadolu’nun öteki illerinde kurulacak yeni üniversitelere destek veriyoruz. Ancak onlarla birlikte dünya markası olmuş üniversiteler niye bölünüyor? Komisyonda saatlerce bu sorunun yanıtını aradık, tatmin edici yanıt bulamadık.”

 

Balbay, dünyada bin yıllık üniversiteler olduğunu anımsatarak, “Bunların en büyük gücü, kökleri, kurumlaşmaları ve gelenekleridir. Söz konusu üç üniversite on yıllar boyunca adım adım büyüyor, markalaşıyor. Bunlara kıymayın” dedi.

 

Balbay hükümete şu çağrıyı yaptı:

 

“Yaydan çıkan ok, ağızdan çıkan söz, geçen zaman geri gelmez. Üniversitelerle ilgili son söz bu hafta Meclis’te söylenecek. Gelin bir kez daha düşünün. Bölme kararından vazgeçin. Şu anda söyleyebildiğiniz tek şey, ‘çok büyüdüler, bölmek gerekti!” Haşa, biri çıksa bu ülke çok büyük, yönetmekte zorlanıyorsunuz, demeye kalksa ne dersiniz? Olabilir mi? Bu gerekçe, gerekçe değil. Atacağınız adım, bir markayı yaralayacak, bir tarihi tahrip edecek, binlerce öğrenciyi, öğretim üyesini, mezunu acıya boğacak. Değer mi? Üniversiteler, babanızın çiftliği mi miras gibi ortadan ikiye bölüyorsunuz?”

 

 

 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri