baskani-necat-karatastanaskida-ekmek-aciklamsi

Başkanı Necat Karataş’tan:“Askıda Ekmek” AÇIKLAMSI

Hepinizin bildiği gibi Genel Başkanımız Devlet Bahçeli bey “Askıda Ekmek” Kampanyası başlatmıştır. Bizler İzmir İl Teşkilatı olarak bugün Bayraklı ve Karabağlar ilçemizde başlatıyoruz. Bundan sonra her gün dört ilçemiz olmak kaydı ile otuz ilçemizde bu kampanya başlatmış olacağız. Bu kampanyanın sürekli olması için Milliyetçi Hareket Partisi yöneticilerini, mensuplarını ve İzmirli hemşerilerimizi bir ekmek kendime, bir ekmek askıya çağrımıza gerekli katkıyı sağlayacaklarına inanıyor. Bu anlamlı kampanyanın da sürekli hale dönüşmesini arzu ediyoruz.”

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • TBMM’den mahkemeye “Cemevi” savunması

  TBMM’de Alevi milletvekilleri ve çalışanlar için cemevi yapılmasını reddeden Meclis Başkanlığı, Ankara 6. İdare Mahkemesi’ne gönderdiği savunmada gerekçelerini anlattı.

 • Doğan’dan Kocaoğlu’na

  Karabağlar’da 6 yıldır yaşanan üst geçit sorununun CHP yönetimindeki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun beceriksiz tavırlarına maruz kaldığını belirten Bilal Doğan, “Bulvar yolu ölüm yolu olmasın diyerek Kocaoğlu’na çağrıda bulundu. Doğan, belediyenin bir kez daha verdiği sözün arkasında durmadığını kaydederek, “CHP İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde yine söz var, icraat yok. Lütfen kentinize ve halkınıza bu kadar yabancı olmayın” dedi.

 • CHP’li Sertel, Cumhurbaşkanı’na sordu: Hangi gazeteciyi ne ile suçluyorsun?

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Saray’da verdiği sahur yemeğinde gazetecilik öğrencisi bir gencin basın özgürlüğü istemesi üzerine verdiği yanıtın gerçeklerle örtüşmediğini, yalan, iftira ve çarpıtma olduğunu söyledi.

 • bahçeli:"9 Işık’tan o faslı çıkarırdı”

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ak Parti’nin başkanlık sistemine itiraz eden MHP’ye karşı Alparslan Türkeş’in ‘9 Işık’ kitabında bu sistemi öven sözleriyle broşür çıkarma girişimi için “Rahmetli Başbuğu’muz Türkeş, bugün yaşasa ve Başbakan’ın başkanlık sistemi hırsını farketmiş olsaydı 9 Işık’tan o faslı çıkarırdı” dedi.

 • Molotofu mu öğretiyorsunuz

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Ankara Sanayi Odası 49. Yıl Ödül Töreni’nde ODTÜ’deki olaylarla ilgili akademisyenlere ve CHP’ye sert eleştirilerini sürdürdü.

Son Güncelleme: 01 Ağustos 2018, Çarşamba
Haber 414 kez görüntülendi.

 

MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu;

“Yoksulluk herhangi bir nedenden dolayı, herkesin kapısını çalabilir. Ancak, “açlık ve sefalet” insanlığın yüz karasıdır. Türkler, İslamiyet’ten önceki devirlerin de açları doyurmuş, çıplakları giydirmiş, malsız yiğitleri evlendirmiş, konuklarını dinlendirmiş, savaş ganimetlerinden acizlere bile pay vermiştir.

Türk Milleti’nin, İslamiyeti kabul etmelerinin en önemli etkenlerinden biri de, Türklüğün sosyal adalet anlayışının İslami prensiplere uygunluk göstermesi ve kolayca uygulamaya konulmasındandır.

Yardımlaşma ve mazlumu koruma hususunda Peygamberimiz buyurmuştur ki; “Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu tehlikede yalnız bırakmaz. Kim kardeşinin ihtiyacını görürse Allah da onun ihtiyacını görür. Kim bir Müslüman’ı bir sıkıntıdan kurtarırsa Allah da o sebeple onu kıyamet gününün sıkıntısından kurtarır. Kim bir Müslümanın ayıplarını örterse Allah da kıyamet günü onun ayıplarını örter.”


Türkler, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerin de yoksulları, yolcuları ve kimsesizleri Allah’ın emaneti olarak görmüşlerdir. Emaneti korumak için de vakıflar kurmuşlardır. Han ve kervansaraylarda ihtiyaçları giderilmiş, masrafları Devlet tarafından karşılanmıştır.

Halk kendi arasında yaşayan ihtiyaç sahiplerinin onurunu kırmadan ve istismar etmeden “Allah’ın Rızasını” kazanmak için, korumuştur. Atalarımız camilerde “sadakalık” denilen yerlere paralar koymuş, ihtiyacı olan kişi de, sadakalıktan gece vakti yeteri kadar parayı almıştır. Aç insanların doyması için de fırınların önüne sepetlerde ekmek bırakılmıştır. Zekat ve fitre, layık olanlara verilmiştir.

Türk Milleti en zor günlerinde bile bu milli geleneğini sürdürmüştür. Artık günümüz de sosyal yapının değişimi ile ekonomik zorluklardan dolayı, yardımlaşma şekil değiştirmiştir. Devlet kontrolünde hizmet veren kurumlar, vakıflar, dernekler yardım yapmaya çalışmaktadır…


Ancak bazı illerimiz de yüzyıllar öncesinden gelen “Yardım Sepeti” hizmeti devam etmektedir. Bu insani yardım “Askıda Ekmek” tanımı ile “ekmek” üzerinde yoğunlaşmıştır. Avrupa da değişik gıda maddeleri üzerinde kullanılıyor. “Askıda kahve-çay” gibi.

Avrupa bu yardımlaşma tarzını Osmanlı’nın Avrupa’yı idare ettiği dönemde öğrenmiştir. Askıda ekmeğin çok, Muhtaçlığın yok olması dileği ile;

Hz. Peygamberin kutlu sözündeki “Komşusu aç iken, tok yatan bizden değildir.” ifadesi, bir yardımlaşma çağrısı ve ilanıdır.

Keder, tasa, sevinç ve umutların paylaşılması, bir insan topluluğunu rastgele bir kalabalık yerine toplum ve millet haline getiren birincil unsurdur. Milliyetçi Hareketin mensupları olarak milli dayanışma ve paylaşımın yeni bir örneğini hep birlikte sergilemek üzere, aziz Türk Milletini olan ekmeğini olmayan komşularımızla paylaşmaya çağırıyoruz.

İnsanlık tarihinin her döneminde, her toplumda az ya da çok yoksulluk olmuştur. Milletin her ferdinin derdini kendi meselesi olarak kabul eden Türk milliyetçiliği fikir sisteminin öncü düşünürü Ziya GÖKALP’in “Ben Allah’tan yalnız iki şey istiyorum: Yurdum mesut olsun, yuvam bahtiyar.” yaklaşımıyla, biz Ülkücüler, Liderimiz Sayın Dr. Devlet BAHÇELİ’nin yol göstericiliğinde “Askıda Ekmek” geleneğine yeniden işlerlik kazandırarak yurtta saadeti, hanelerde bereketi artırmanın ve paylaşım duygusu içerisinde çalışmanın huzurunu yaşıyoruz.

Milliyetçi Hareket Partisi olarak geçmişten bu yana söylediğimiz gibi; “Dik Baş, Tok Karın, Mutlu Yarın” için seferberliğimiz sürecektir.”

 

 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri