platin-elma-odulleri-verildi

Platin Elma ödülleri verildi

1. Ulusal Platin Elma Ödülleri kapsamında elmayla ilgili belirlenen 10 dalda ödül verildi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 25 Aralık 2012, Salı
Haber 202 kez görüntülendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın desteğiyle Eğirdir Kaymakamlığı ve Platin Elma Derneği'nce Barida Otel'de düzenlenen, sunuculuğunu Vatan Şaşmaz'ın yaptığı 1. Ulusal Platin Elma Ödülleri törenine, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar (TAGEM) Genel Müdürü Masum Burak, Isparta Valisi Memduh Oğuz, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü öğrencilerinin elmayı anlatan gösterisiyle başlayan törende konuşan Isparta Valisi Oğuz, Isparta için çok büyük öneme sahip olan elma için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca Isparta'da Elma Çalıştayı düzenlendiğini hatırlattı.

1. Ulusal Platin Elma Ödülleri'nin de bu çalışmayı tamamlayacak nitelikte olduğunu ifade eden Oğuz, 1. Ulusal Platin Elma Ödülleri'nin ilim şehri Isparta'ya çok şey katacağına inandığını belirtti.

İlki düzenlenen yarışmada, bazı eksiklikler bulunacağına dikkati çeken Oğuz, ''Ancak salondaki manzaraya baktığımızda yarışmanın ne kadar güzel olduğunu görüyoruz. Bu yarışmaya Isparta'daki bütün kurum ve kuruluşlar sahip çıktı'' dedi.

Yarışmanın ''Elmanın Oscarı''na dönüşeceğine inandığına değinen Oğuz, ''Bu yarışma önce uluslararası bir mahiyete kavuşacak. Dünyanın dört bir yanından insanlar Isparta'ya gelecek. Bu şekilde elmadaki ihracat darboğazı aşılacak. Türkiye, iç talebi fazlasıyla karşıladıktan sonra elmayı satmayı daha fazla arzu edecektir. O zaman ihracatın birden bire patladığını göreceksiniz'' diye konuştu.

Türkiye'nin 2,5 milyonluk üretimle dünyanın 3. büyük elma üreticisi olduğunu vurgulayan Oğuz, Türkiye'nin yüzde 22'lik elma üretimini sağlayan Isparta'da da bu tür etkinlikler ve bilimsel temelli üretimle, elma rekoltesinin ve kalitesinin artacağına inandığını sözlerine ekledi.

-10 dalda ödül-

Konuşmanın ardından düzenlenen ödül töreninde çeşitli üniversitelerden akademisyenler ve sektör temsilcilerinden oluşan 9 kişilik jüri tarafından yapılan değerlendirmede ''elmadan mamul madde üreten sanayi işletmesi'' kategorisinde Aroma Bursa Meyve Suları ve Gıda Sanayi AŞ, ''En iyi Ar-Ge'' kategorisinde Nejdet Kaplan, ''En iyi bahçe tesisi'' kategorisinde Gülbudak Tarım İşletmeleri, ''Yılın elma ihracatçısı'' kategorisinde Recep Sabancı, ''En iyi inovasyon'' kategorisinde Elmataş Göller Bölgesi Meyve Sebzecilik Sanayi ve Ticaret AŞ, ''En iyi kadın üretici'' kategorisinde Hatice Gezer, ''Elma duayeni'' kategorisinde Prof. Dr. Nurettin Kaşka, ''En iyi üretici örgütü'' kategorisinde Evciler Tarım Kalkınma Kooperatifi, ''En iyi elma görseli'' kategorisinde Veli Karaçay ve Mansur Uluca, ''En iyi elma belgeseli'' kategorisinde ise Fatih Akgüneş ödüle layık görüldü.

KAYNAK: AA

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri