nisvan-icin-bir-araya-geldiler

Nisvan için bir araya geldiler

Türkiye’nin ünlü kadın oyuncularını bir araya getiren ve mesleklerinde ilk ve öncü 19 kadının yaşam öykülerini beyazperdeye taşıyan 'Nisvan' isimli belgeselinin galası 27 Aralık'ta gerçekleştirilecek.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Nilgün Belgün'den New York'ta "Aşk ve Komedi"

  Sanatçı Nilgün Belgün, ilk defa geldiği ABD'de "Aşk ve Komedi" adlı oyununu sahneledi

 • Bu müzede tüm dinler bir arada

  Rusya'da bulunan Dinler Tarihi Müzesi her yaştan insanın büyük ilgisini çekiyor. Geçmişten günümüze kadar insanların inançlarının ele alındığı müzede, Hıristiyanlık ve Museviliğin yanında İslam dini de ayrıntılarıyla ziyaretçilere tanıtılıyor.

 • BORNOVA’YA HAYRAN KALDILAR

  Bornova Belediyesi; Pi Gençlik Derneği’nin yürütücülüğünü üstlendiği Türkiye Ulusal Ajansı tarafından Erasmus Plus Programı kapsamında gerçekleşen ve 6 farklı ülkeden İzmir’e gelen 42 genci ağırladı. Bornova’yı gezerek tarihini öğrenen katılımcılar, belediyenin gençler için hayata geçirdiği projeler hakkında da bilgi aldı. Farklı ülkelerden programa katılan gençler Bornova’ya ve İzmir’e hayran kaldıklarını belirtti.

 • Fotoğraf tutkunlarını buluşturan sergi

  4. Uluslararası İzmir Fotoğraf Günler çerçevesinde açılan “Seyahat, Keşif ve Estetik" temalı sergi, fotoğrafseverleri Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde buluşturuyor.

 • Savaş müzesi açılıyor

  Türkiye'nin ilk savaş müzesi için geri sayım başladı...

Son Güncelleme: 25 Aralık 2012, Salı
Haber 168 kez görüntülendi.

Hülya Koçyiğit, Hale Soygazi, Elif Tayhan ve Duygu Yetiş gibi Türk İzleyicisinin beğeniyle takip ettiği oyuncuların yer aldığı, geçen yıl Eylül ayında TRT 1 ekranlarında yayınlanması planlanan 'Tarihe Adını Yazdıran Kadınlar' belgeseli, gecikmeli de olsa seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Adını, Osmanlıcada "kadınlar" anlamına gelen "nisvan"dan alan ve yapımcılığını Mustafa Karadiş'in üstlendiği 17 bölümlük belgesel, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın kadına şiddet ile mücadele programı kapsamında, Bakanlık sponsorluğunda hayata geçirildi.

'İLK'LER BELGESELDE

Belgeselde Türkiye’nin ilk kadın sinema oyuncusu Bedia Muvahhid, ilk kadın yönetmeni Cahide Sonku, ilk kadın avukatı Süreyya Ağaoğlu, ilk kadın beyin cerrahları Aysima Altınok ve Yıldız Yalçınlar, ilk ehliyetli kadını ve ilk otomobil yarışları şampiyonu Samiye Morkaya, ilk kadın emniyet müdürü Feriha Sanerk, ilk kadın belediye başkanı Müfide İlhan, ilk akademik kadın fotoğrafçısı Yıldız Moran, ilk kadın savaş fotoğrafçısı Semiha Es, Cumhuriyetin ilk kadın öğretmenleri Refet Angın, Perihan Ongan, Perihan Bakanoğlu, ilk kadın makinisti Seher Aytaç, ilk FİFA kokartlı kadın hakemi Lale Orta, ilk kadın milletvekili Satı Kadın, ilk romancısı, felsefecisi Fatma Aliye Hanım, ilk kadın orkestra şefi İnci Özdil, ilk kadın heykeltıraşı Sabiha Bengütaş’ın hayat hikayelerine yer verildi.

NİSVAN KADINLARI VE ROLLERİ

Belgeselde ilk kadın belediye başkanı Müfide İlhan'ı Hülya Koçyiğit, ilk kadın Yönetmen Cahide Sonku’yu Hale Soygazi, ilk Kadın Emniyet Müdürümüz Feriha Sanerk’i Elif Tayhan ve ilk kadın akademik fotoğrafçı Yıldız Moran’ı Duygu Yetiş canlandırdı.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri