nisvan-icin-bir-araya-geldiler

Nisvan için bir araya geldiler

Türkiye’nin ünlü kadın oyuncularını bir araya getiren ve mesleklerinde ilk ve öncü 19 kadının yaşam öykülerini beyazperdeye taşıyan 'Nisvan' isimli belgeselinin galası 27 Aralık'ta gerçekleştirilecek.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • ‘Mor filmler’ geliyor

  11. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 15 23 Mart arasında İstanbul’da gerçekleşecek

 • Şahane Cumartesi

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gerenköy'de bölgenin yapısına uygun mimaride inşa ettiği çok amaçlı salon ile Foça’nın önemli bir ihtiyacını karşılayacak ilçe terminalini 7 Nisan Cumartesi günü törenle açıyor.

 • Cem mi yoksa Şahan mı daha komik?

  Bakın halk kimi seçti...

 • İzmir’de tarihi evlere 899 bin lira destek verildi

  Eski Osmanlı evleri ve konaklarıyla, tarihi yapılar açısından çok sayıda örneği barındıran İzmir’de eserlerin bakım ve onarımı için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ciddi destekler sağlanıyor.

 • Türkiye bugün kitap okuyacak

  Bugün ülkemizdeki 72 İl, 111 merkez ve Kıbrıs Girne'de kitap okuma etkinliği gerçekleştirilecek

Son Güncelleme: 25 Aralık 2012, Salı
Haber 194 kez görüntülendi.

Hülya Koçyiğit, Hale Soygazi, Elif Tayhan ve Duygu Yetiş gibi Türk İzleyicisinin beğeniyle takip ettiği oyuncuların yer aldığı, geçen yıl Eylül ayında TRT 1 ekranlarında yayınlanması planlanan 'Tarihe Adını Yazdıran Kadınlar' belgeseli, gecikmeli de olsa seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Adını, Osmanlıcada "kadınlar" anlamına gelen "nisvan"dan alan ve yapımcılığını Mustafa Karadiş'in üstlendiği 17 bölümlük belgesel, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın kadına şiddet ile mücadele programı kapsamında, Bakanlık sponsorluğunda hayata geçirildi.

'İLK'LER BELGESELDE

Belgeselde Türkiye’nin ilk kadın sinema oyuncusu Bedia Muvahhid, ilk kadın yönetmeni Cahide Sonku, ilk kadın avukatı Süreyya Ağaoğlu, ilk kadın beyin cerrahları Aysima Altınok ve Yıldız Yalçınlar, ilk ehliyetli kadını ve ilk otomobil yarışları şampiyonu Samiye Morkaya, ilk kadın emniyet müdürü Feriha Sanerk, ilk kadın belediye başkanı Müfide İlhan, ilk akademik kadın fotoğrafçısı Yıldız Moran, ilk kadın savaş fotoğrafçısı Semiha Es, Cumhuriyetin ilk kadın öğretmenleri Refet Angın, Perihan Ongan, Perihan Bakanoğlu, ilk kadın makinisti Seher Aytaç, ilk FİFA kokartlı kadın hakemi Lale Orta, ilk kadın milletvekili Satı Kadın, ilk romancısı, felsefecisi Fatma Aliye Hanım, ilk kadın orkestra şefi İnci Özdil, ilk kadın heykeltıraşı Sabiha Bengütaş’ın hayat hikayelerine yer verildi.

NİSVAN KADINLARI VE ROLLERİ

Belgeselde ilk kadın belediye başkanı Müfide İlhan'ı Hülya Koçyiğit, ilk kadın Yönetmen Cahide Sonku’yu Hale Soygazi, ilk Kadın Emniyet Müdürümüz Feriha Sanerk’i Elif Tayhan ve ilk kadın akademik fotoğrafçı Yıldız Moran’ı Duygu Yetiş canlandırdı.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri