sakli-sehir-surmene-belgeseli-cekildi

Saklı Şehir Sürmene belgeseli çekildi

Trabzon'un Sürmene ilçesi, dağların görkemli kıvrımları ve Karadeniz'in sonsuz maviliğinin buluşma noktası olduğu kadar tarihi ve kültürel değerleri ile de dikkat çekiyor.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 31 Ocak 2013, Perşembe
Haber 131 kez görüntülendi.

İlçenin sanatsal değerleri, tarih kokan sokakları, bakımlı evleri, temiz havası, yemyeşil coğrafyası, doğal cazibesi, bıçağı, pidesi, tersanesi, kemençesi, yaylaları ve diğer güzelliklerini ekrana taşıyacak yeni bir belgesel çekildi.

Bütün yönleriyle Sürmene ilçesini ekrana taşıyan belgeselin baş danışmanlıklarını Prof. Dr. Aydın Dumanoğlu ve Prof. Dr. Mithat Kerimaslan yapıyor. Konsept danışmanlıklarını ise İrfan Durmuş, Mehmet Bilgin, Miktat Eyüboğlu, Dr. Hakan Usta, Aras Perekli, Hikmet Aksoy'un üstlendiği belgesel, Tunç Tuncel ve Mehmet Atay tarafından seslendirildi. Belgeselde Trabzon'un işgal yıllarına ait görüntüler ilk defa yayınlanıyor.

‘Saklı Şehir Sürmene' belgeselinin yönetmeni Halil Demirci, ilçesinin tanıtılması için 1994 yılında 'Sürmene 94' belgeselini çektiklerini belirterek, "Dört dilde seslendirdiğimiz belgesel Türkiye'nin her yanında ve değişik ülkelerinde yayınlandı. ‘Saklı Şehir Sürmene' belgeselinin çekimlerine ise 2012 yılında başladık. Ön araştırmalar ve çekimlerimiz yaklaşık 8 aylık bir süreci kapsıyor. Geniş bir kadro ile çalışmalarımızı yürüttük. 44 dakika süreli belgeselimiz şubat sonu itibari ile yayına girecek." dedi. Demirci, belgeselin çekimlerinde katkılarından dolayı Sürmene Belediye Başkanı Fikri Usta'ya teşekkür etti.

Sürmene Belediye Başkanı Fikri Usta ise dünü unutanların yarın unutulacaklarını belirterek, "Biz belediye olarak ilçemizi tanıtırken topraklarımızda medfun olan isimsiz yüzlerce şehitlerimizi hem günümüz insanına hem de gelecek kuşaklarımızın bilgisine sunmayı görevlerin en yücesi olarak gördük. Bu düşünceden hareketle Trabzonumuzun yetiştirdiği yönetmen Halil Demirci ile çok kalıcı bir eseri yapmanın ve ilçemizi bütün yönleriyle tanıtmanın mutluluğunu ve huzurunu yaşıyoruz. Bu belgesel ilçemize, Trabzonumuza ve ülkemize hayırlı olsun." şeklinde konuştu. 

Etiketler : trabzon  sürmene  fikri usta 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri