paris-yolcusu-sanatci-kalmasin

Paris yolcusu sanatçı kalmasın!

Cıté Internatıonale Des Arts, 2013 yılında ağırlayacağı yeni konuk sanatçılarını bekliyor

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • SGM'de Özlem Tekin konseri

  Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi 7 Mart Perşembe akşamı Rock müziğin ünlü kadın vokallerinden Özlem Tekin'i ağırlayacak.

 • TARIK DURSUN K. ÖDÜLLERİ TÖRENLE VERİLDİ

  Karşıyaka Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Tarık Dursun K. Hikaye Ödülü” yarışmasında dereceye girenler düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

 • Keman Piyano Resitali

  Buca Belediyesi tarafından organize edilen Keman Piyano Resitali, 2 Nisan saat 20:00'de Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezinde sergilenecek.

 • ‘Kurbağa Prens’ İzmir Sanat’a geliyor

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, minik sanatseverleri çocuk gelişiminde büyük rol oynayan tiyatroyla buluşturmaya devam ediyor. Yıl boyunca sahnelenen çocuk tiyatroları büyük ilgi gören Büyükşehir Belediyesi, Mayıs ayında küçük tiyatroseverlere ‘Kurbağa Prens’i sunacak.

 • Akif'in adına şiir yazdığı torunu vefat etti

  İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un torunu Ferda Argon vefat etti. 85 yaşındaki Argon, Ataşehir'deki evinde bu sabah ruhunu teslim etti.

Son Güncelleme: 13 Şubat 2013, Çarşamba
Haber 101 kez görüntülendi.

İKSV tarafından düzenlenen “Fransa’da Türkiye Mevsimi” vesilesiyle Paris’in en köklü sanat kurumlarından Cité Internationale des Arts’da yirmi yıllığına kiralanan “Türkiye Sanatçı Atölyesi”, görsel sanatlar alanında çalışan sanatçılara 3 ay Paris’te yaşama ve çalışma imkânı sunmaya 2013 yılında da devam ediyor.

Cité Internationale des Arts misafir sanatçı programının farklı dönem başvuruları tüm yıl boyunca kabul edilecek. 2009 yılından bu yana başvuruları 4 aylık süreçler için değerlendiren İKSV, bundan böyle sanatçıları 3 aylık dönemler için kabul edecek. Böylece, misafir sanatçı programına her yıl 4 sanatçı katılabilecek. Ocak-Mart, Nisan-Haziran, Temmuz-Eylül ve Ekim-Aralık dönemlerine katılmak isteyen sanatçıların başvurmak istedikleri dönemden en az iki ay önce portfolyolarını İKSV'ye iletmesi yeterli olacak. Nisan-Haziran 2013 dönemine katılmak isteyen sanatçıların başvurularını, 22 Şubat 2013 Cuma günü saat 17.00'ye kadar mail yoluyla citedesarts@iksv.org adresine iletmesi gerekiyor.

Cité Internationale des Arts misafir sanatçı programına davet edilecek sanatçıların seçimi, İKSV Yurtdışı Projeler bölümü koordinasyonunda, açık çağrı sistemiyle yapılıyor. Programa katılacak sanatçılar Banu Dicle, Bige Örer, Çelenk Bafra, Görgün Taner, İnci Eviner, Leslie Riggs ve Selda Asal’dan oluşan yedi kişilik bir seçici kurul tarafından belirleniyor. Başvuruların sonuçları İKSV web sitesi (www.iksv.org) üzerinden duyurulacak.

Paris'te yer alan Cité Internationale des Arts, aynı anda ev sahipliği yaptığı 350 sanatçıya, tahsis ettiği kişisel atölyelerde iki aydan bir yıla kadar süreyle konaklama imkânı sağlıyor. Bünyesindeki sergi salonları, prova odaları, konser ve gösteri alanlarının yanı sıra, çeşitli atölyelerle sanatçılara kendilerini geliştirme ve aktif üretim fırsatı sunuyor. Farklı coğrafya ve disiplinlerden sanatçıları ağırlayan kurumda örneğin Almanya'nın 20, İsviçre'nin 17, Çin'in 16, Japonya'nın 14, İran'ın 4 atölyesi bulunuyor.

Türkiye’den Komet, Ömer Uluç, Utku Varlık, Selda Asal, İdil Biret, Handan Börüteçene, Fikret Atay ve İnci Eviner başta olmak üzere, farklı kuşaklardan birçok önemli sanatçı 1965 yılından günümüze kadar, büyük ölçüde kendi girişimleriyle, Cité des Arts’ta misafir sanatçı oldu. 2009 yılında Türkiye’nin kendine ait bir atölyesinin olmasının ardından, Ahmet Öğüt, Çınar Eslek, Aslı Çavuşoğlu, Bahar Oganer, Ozan Oganer, Seda Hepsev, Burak Delier ve Özlem Sulak gibi güncel sanatın genç ve parlak temsilcileri geçtiğimiz yıllarda programa katıldı.

“Türkiye Sanatçı Atölyesi” programının Ocak-Mart 2013 döneminin ilk konuğu, 2007’den bu yana Diyarbakır, İstanbul ve Ankara'da katıldığı çeşitli karma sergilerden ödüller kazanan İhsan Oturmak oldu. 2012 yılında programa katılan konuklar arasında ise fotoğraf ve video enstelasyon ağırlıklı işleri bulunan Yasemin Özcan Kaya, çalışmalarıyla 10. ve 11. İstanbul Bienali'nde yer alan İnci Furni ve 10. İstanbul Bienali ile 6. Berlin Bienali'ne katılan ve son solo sergisi MoMA PS1'de düzenlenen Ferhat Özgür yer aldı. 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri