suriyedeki-ic-savas-beyaz-perdede

Suriye'deki iç savaş beyaz perdede!

Suriye'deki savaşı konu alan ilk film olan ''Doğu Kapısı'', ülkede yaşananları anlatıyor

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 19 Şubat 2013, Salı
Haber 146 kez görüntülendi.

Mısırlı yönetmen Ahmed Atıf, Suriye'deki savaşı ve karşıt görüşlü iki kardeşin yaşadıklarını konu alan ve ülkede devam eden olayları gözler önüne seren sinema filmi çekti.

Mısır'dan ve Suriye'den sahneler bulunan ''Doğu Kapısı'' adlı filmde, Devlet Başkanı Beşar Esad yanlısı Hilal ve muhalif ikiz kardeşi Bilal'in hikayesi anlatılıyor. Bilal'in, Esed'in suçlarını ispatlamak için çalıştığı, Hilal'in ise ikiz kardeşini yanlış yolda olduğuna ikna etmeye çabaladığı filmde, gerçek sahnelerden alınan Şebbiha milislerinin işkence görüntüleri yer alıyor. Filmde Suriye'de yaşayan ailenin yanında, ülkelerindeki olaylar sebebiyle başka ülkelere göç etmek zorunda kalan Suriyelilerin zorlu yolculukları ve karşılaştıkları sıkıntılar sahneleniyor.

Filmin Yönetmeni Ahmed Atıf yaptığı açıklamada, filmin sadece Suriyeli mültecileri değil, Esed'in vatandaşlarına karşı işlediği suçları da sahnelediğini, aynı aileden iki kardeşin hikayesini anlattığını belirtti.

Atıf şöyle konuştu: ''Filmde klasik realizm yöntemi kullanılıyor. Şam'ın 7 kapısından biri olan ''Doğu Kapısı'' hikayesi etrafında şekillenen film, bir ailenin içinde siyasi görüşlerden dolayı çıkan çatışmalar, devrimden sonra Esed yanlısı ve karşıtları arasında meydana gelen bölünmelerden bahsediyor. Bunun yanında, şiddet olaylarına karışan Şebbiha milisleri olarak adlandırılan Esed'in çeteleri de filmde yer alıyor.''


"SURİYE DEVRİMİ FARKLI BİR DEVRİM"

Suriyelilerin devrim sebebiyle ağır bedel ödemesinin, kendisine filmi çekmeye sevk eden nedenlerden biri olduğunu belirten Atıf, şunları söyledi:

''Suriye devrimi ödediği bedeller nedeniyle farklı bir devrim. Suriyeliler çok ağır bir bedel ödüyor. Suriye'de devam eden katliamlar, tarih boyunca yaşananlardan daha kötü. Bu durum beni film çekmeye sevk etti. Bunun yanında arkadaşlarımdan birinin bana Suriye'de yaşananların, Batılı ülkeler tarafından halka ve devlet başkanına karşı hazırlanan bir komplo olduğunu söylemesi, beni etkiledi. Arkadaşım bunu söylediğinde, ülkede akan kanı görmüyor mu? diye düşündüm ve o zaman basiretini örten perdeleri kaldırmak istedim. Ayrıca, Suriyeli ikiz kardeşler Muhammed ve Ahmed Mulas ile görüşmem bana ilham verdi. Suriye devrimi için çalışan bu iki kardeş, Esed rejimi tarafından işkenceye maruz kaldı, tutuklandı, daha sonra mucize eseri kurtularak Lübnan'a ve ardından Mısır'a kaçtılar. Mısır'da devrime yardım etmek için kısa metrajlı filmler çektiler.''


Fimde oynayan bazı oyuncuların Suriye'ye katkı sağlamak amacıyla sembolik bir ücret karşılığında çalıştığını kaydeden Atıf, film çekimi sırasında oyuncuların ve filme destek verenlerin coşkusundan memnuniyet duyduğunu vurguladı.

Bu tür filmlerin Suriye davasına katkı sağladığını söyleyen Suriyeli oyuncu Luveyz Abdulkerim, ''Suriye devriminin zafer için her kesimin desteğine ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Sanat, dünyaya mesaj göndermek için önemli bir araçtır'' dedi.

Çocuk oyuncu Natali Matar ise ilk defa bir filmde oynadığını belirterek, vatanını, topraklarını, okulunu ve arkadaşlarını kaybeden Suriyeli çocukların sıkıntılarını göstermek için rol aldığını ifade etti.

''Doğu Kapısı''nın galası dün akşam Mısırlı ve Suriyeli sanatçıların katılımıyla Mısır'ın başkenti Kahire'de yapıldı.

AA

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri