en-pahali-ruya

En pahalı rüya!

Tam 282 milyon TL

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Sanat mı Cinayet mi ? Damien Hirst İstanbul'da

  Damien Hirst, Türkiye'deki ilk sergi açılışında "Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri" tarafından protesto edildi.

 • 2012'nin en iyi 50 romanı

  İdefix Sanal Kitap Fuarı kapsamında 2012’nin en iyi 50 romanı belirlendi. Listenin ilk sırasında yine edebiyatımızın ulu çınarının romanları bulunuyor.

 • Ertuğ Ergin Hayatını Kaybetti..

  2 yıldır kanser tedavisi gören başarılı müzik adamı Ertuğ Ergin hayatını kaybetti.

 • Dijital detoks zamanı!

  Facebook diyetine başladınız mı?

 • DİKİLİ’Yİ FESTİVAL COŞKUSU SARDI

  30-31 Ağustos ve 1 Eylül 2018 tarihlerini kapsayan Dikili Kültür-Sanat, Bilim-Düşünce ve Emek Festivali başladı. Konserler, paneller, imza günleri, sportif aktiviteler ve daha pek çok etkinlikle çeşitlendirilen Dikili Kültür-Sanat, Bilim-Düşünce ve Emek Festivali’nde program, sabah saatlerinde gerçekleşen yoga-aerobik-pilatesin ardından öğleden sonra gerçekleşen çocuk şenliğiyle başladı.

Son Güncelleme: 28 Mart 2013, Perşembe
Haber 168 kez görüntülendi.

ABD'li yatırım fonu yöneticisi Steven A. Cohen, Pablo Picasso'nun "Rüya" (Le Rêve) adlı tablosunu 155 milyon dolara (282 milyon TL) satın alarak bir rekora imza attı. Özel satışla el değiştiren tablo, 1973'te ölen İspanyol ressamın "en pahalıya satılan yapıtı" unvanının sahibi ve 100 milyon doların (182 milyon TL) üzerine çıkan üçüncü eseri oldu. Bu rakamın, ayrıca, ABD'li bir yatırımcının bir sanat eserine ödediği en yüksek fiyat olduğu açıklandı. Picasso'nun 24 Ocak 1932'de, sadece bir öğleden sonrasını harcayarak tamamladığı, 22 yaşındaki metresi Marie-Thérèse Walter'i resmettiği yağlıboya tablo, gazinolar kralı Steve Wynn tarafından satıldı.

YEDİ YIL ÖNCE SATILACAKTI AMA YIRTILDI
Steve Wynn, 2006'da yapıtı satmak için 139 milyon dolara (253 milyon TL) Cohen'le anlaşmış ancak bir gün sonra arkadaşlarına gösterirken dirseğini tabloya geçirip 15 santimetrelik bir delik açılmasına neden olunca "Rüya"nın satışı gerçekleşmemişti. Tamiri için 90 bin dolar (164 bin TL) ödeyen Wynn, tabloyu yedi yıl gecikmeli de olsa rekor fiyata satmayı başardı.
Picasso'nun, 2010'da 106.5 milyon dolara satılan "Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst" adlı tablosu bir açık arttırmada en yüksek fiyata alıcı bulan sanat eseri olmuş, "Pipolu Çocuk" tablosu ise 2004'te 104.2 milyon dolara alıcı bulmuştu. 155 milyon dolara satılan "Rüya", 2011'de Katar Kraliyet Ailesi tarafından 250 milyon dolara satın alınan Cezanne'ın "İskambil Oyuncuları" tablosunun ardından en pahalı tablolar sıralamasında ikinci sıraya yerleşti. İkinci sırada daha önce Jackson Pollack'ın 2006'da 140 milyon dolara satılan "Number 5 1948" adlı eseri vardı.
 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri