izmirde-neden-yok

"İzmir'de neden yok"

USTA tiyatrocu Haldun Dormen, İzmir’de şehir tiyatrosu bulunmamasının büyük eksiklik olduğunu söyledi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 01 Nisan 2013, Pazartesi
Haber 149 kez görüntülendi.

 

 Sahne Tozu Tiyatrosu’nun danışmanlığını yapan Dormen, “Haldun Dormen ve Tiyatro” başlıklı söyleşide Dormen, İzmirlilerinn tiyatroya yaklaşımının yetersiz oluşundan yakındı. “İnsanlara bir şey öğretmek bir mum yakmaya benziyor. Bugün burada da bir mum yakarsak ne mutlu bana” diyen Haldun Dormen, şöyle devam etti:
“İzmir gibi uygar bir kentte niye bir şehir tiyatrosu yok, doğrusu şaşırıyorum, anlamıyorum. İş İzmirlilere düşüyor. Koltukları boş bırakmayın. Beğenmezseniz yuhalayın, beğenirseniz göklere çıkarıp alkışlayın ama mutlaka gidin. Başka türlü tiyatroların yaşaması mümkün değil. 1960’dan beri turne yapıyoruz. Eskiden 15 gün aynı oyunla Fuar’ı dolduruyorduk. Şimdi böyle rakamlar mümkün değil. İzmir’in tiyatro şehri olması gerek ve şart. Bu kadar güvendiğimiz ve inandığımız bir şehirde neden olmasın? Bir Türk vatandaşı olarak beni üzüyor. Antalya’da, Adana’da ve birçok ilde hem şehir hem devlet tiyatrosu var.”

Hep saygı gördüm
Dormen, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu ülkede hep saygı ve sevgi gördüm. Sokaktaki çiçek satanından bürokratına kadar... Bunu parayla alamazdım. Benim babam zengin bir işadamıydı, benim de işadamı olmamı isterdi. Ama ben geri çevirdim ve tiyatrocu oldum. Hep saygı gördüm. Herkes beni yok etmeye çalıştı. ‘Zengin çocuğu tiyatro yapıyor’ dediler. Mücadele ettim ve kazandım. Parasız kaldığım zamanlar da oldu. Bir tiyatrocunun hayatı sadece başarıyla geçmiyor. İnişler ve çıkışlar olmadan tiyatro mümkün değil.”

Etiketler : haldun dormen 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri