uyar-yunanli-genclerle-bulustu

Uyar, Yunanlı gençlerle buluştu

Urla, SamosKarlovassi Lisesi ve Karşıyaka Emlak Bank Süleyman Demirel Anadolu Lisesi öğrencilerini ağırladı. Sayıların Müziği ve İyonya Şehirleri projeleriyle bir araya gelen Yunan ve Türk Öğrenciler, Urla’da piknik yapıp, Urla’nın tarihi mekanlarını ziyaret ettiler.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 02 Mayıs 2014, Cuma
Haber 158 kez görüntülendi.

Emlak Bank Süleyman Demirel Anadolu Lisesi matematik öğretmeni Burcu İnci’nin Samos Adasına ziyaretiyle oluşan fikir, felsefe öğretmeni Aysel Gürel ve müzik öğretmeni Kubilay Özlem Ayan’ın katılımıyla projeye dönüşerek, hayat buldu.

Samos’ta doğan Pisagor’dan yola çıkılarak oluşturulan proje, müzik, felsefe ve matematiğin birbiriyle ilişkilenmesini konu alıyor. Proje kapsamında kısa film çekip, drama ve müzik topluluğu kuran öğrenciler, projelerini Samos Adası’nın ikinci büyük kenti olan Karlovassi’de sergilediler.

İyonya şehirleri projesi için 3 gündür İzmir’de bulunan Yunanlı öğrenciler,ilk gün sunumlarını sergileyip,Kemeraltı ve Karşıyaka’yı gezdiler, ikinci gün gezi planları arasında Efes, Meryem Ana, Şirince, üçüncü gün ise Urla yer aldı.

Yunanlı ve Türk öğrenciler ile projenin öğretmenleri,Karlovassi-Urla iki yakasını buluşturan Urlaİskender’deki AltınköyMarikaBeach’de piknik yaptılar. Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ve meclis üyesi Muzaffer Tunçağ’ın da katıldığı piknikte öğrenciler, öğretmenler ve davetliler birlikte sohbet edip şarkılar söylediler.

Aynı topraklarda yaşayan iki ayrı ülke gençlerinin birbirini tanıması amacıyla geliştirilen proje, benzer yaşam biçimi ve yemek kültürüne sahip insanların dostluklarını desteklemek, birlik beraberliklerini sürdürmek için bir araya gelindi.

Bu keyifli pikniğin sonunda Başkan Uyar Yunanlı misafirleri Urla’da bulunan Klazomenai Zeytinyağı İşliği ve Urla’da yaşamış Yunanlı şair YorgoSeferis’in yaşadığı, bugün otel ve restoran olarak hizmet veren YorgoSeferis Rezidansıgezdirdi. İki ülke arasındaki kardeşliği pekiştiren bu güzel projeye Urla olarak her zaman destek verebileceklerini belirten Uyar, Urla’da da böyle projeleri geliştireceklerini söyledi.


Etiketler : piknik  yunan  türk  ilişki  zeytinyağı  urla 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri