ata-ani-evine-gercek-gibi-ataturk-heykeli

ATA ANI EVİ’NE GERÇEK GİBİ ATATÜRK HEYKELİ

Bornova Belediyesi’nin Belkahve’de vatandaşların ziyaretine açtığı Ata Anı Evi’nde saç ve göz gibi detaylarda gerçek ve gerçeğe en yakın görüntüyü veren materyaller kullanılarak yapılan Atatürk’ün hiperreal heykeli sergilenmeye başladı.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • TBMM sadece 'Onur Ödülü' verecek

  TBMM ödül sayısını bire düşürdü, artık sadece 'Onur Ödülü' verilecek

 • İzmir’li Audrey Hepburn

  Tarihçi Kitabevi’nden çıkan, Osman Öndeş’in günümüze kadar ulaşabilmiş İzmir ve İstanbullu levanten ailelere ait tarihi belgelere dayanarak kaleme aldığı Modalı Vitol Ailesi isimli kitapta, Audrey Hepburn’ün annesinin İzmir doğumlu bir Levanten olduğu bilgisinin yer aldığını biliyor musunuz?

 • 2012'nin en iyi 50 romanı

  İdefix Sanal Kitap Fuarı kapsamında 2012’nin en iyi 50 romanı belirlendi. Listenin ilk sırasında yine edebiyatımızın ulu çınarının romanları bulunuyor.

 • Sanat mı Cinayet mi ? Damien Hirst İstanbul'da

  Damien Hirst, Türkiye'deki ilk sergi açılışında "Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri" tarafından protesto edildi.

 • Astro-Siber fotoğraf sergisi İzmirli sanatseverlerle buluştu

  Viyana’da yaşayan fotoğraf sanatçısı Ara Polat’ın, ‘Dreamara’ isimli sergisinde siyasiler ve sanatseverler buluştu.

Son Güncelleme: 19 Temmuz 2018, Perşembe
Haber 167 kez görüntülendi.

 

Heykeltıraşlar Neda İsmail Atar ve Can Akdaş tarafından hiperreal (çok gerçekçi) olarak adlandırılan bir anlayışla yapılan Atatürk Heykeli, Bornova Belediyesi tarafından 9 Eylül 2016’da ziyarete açılan Ata Anı Evi’nde sergilenmeye başladı. Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kurtuluş mücadelesinin sonlandığı 1922’de, 41 yaşındaki görüntüsünü ölümsüzleştiren heykeltıraşlar, heykelin gerçek gibi görünmesini sağlayan materyaller kullandı. Gerçek saç teli ve akrilik göz kullanarak hiperrealist anlayışla çalışan heykeltraşlar, canlandırılan döneme uygun askeri üniforma ve madalyalarla heykeli tamamladı.

 

Ziyaretçiler için özel düzenleme

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Kahvesi içerken canlandırıldığı heykel, Ata Anı Evi’ne özel bir düzenlemeyle yerleştirildi. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 9 Eylül 1922’de Belkahve’de, Ata Anı Evi’nin bulunduğu yerde Türk Kahvesi içmesinden yola çıkılarak, Atatürk Heykeli’nin yanına, ziyaretçilerin oturup fotoğraf çektirebilmesi için boş bir koltuk konuldu. Heykelin bulunduğu alan, Ata Anı Evi’nin en özel köşelerinden biri haline geldi.

 

Özel teknikler kullanıldı

Heykel Atatürk’ün gerçek ölçülerine sadık kalınarak, özel polimer kille modellenip, heykelin ana malzemesi olan silikona uygun kalıp teknikleri ile kalıplanıp portre ve el kısımları yüksek kalite silikondan üretildi. Portre ve el kısımları özel silikon bazlı boya ile gerçekçi boyama tekniği ile boyandı. Heykelin saç, kaş, kirpik kısımları gerçek insan saçı kullanılarak dikim yöntemi ile uygulandı. Heykelin gözlerinde Atatürk’ün gerçek göz rengine uygun olarak açık mavi, gerçekçi akrilik bazlı göz kullanıldı. Atatürk’ün 1922’li tarihlerde giydiği askeri üniforma kıyafet olarak kullanılırken, aksesuar olarak da madalyon, deri kemer ve deri çizmeye yer verildi.

 

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Belkahve’deki Ata Anı Evi’nin ününün İzmir sınırlarının dışına taştığını belirterek, “Herkesi Ata Anı Evi’nin en özel ve en değerli eseri haline gelen yeni Atatürk Heykeli’ni görmeye davet ediyorum. Ülkemizin nasıl zor şartlarda kurulduğunu anlamamızı sağlayan Ata Anı Evi, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli ile daha da anlam kazandı” dedi.

 

Etiketler : BORNOVA  ATATÜRK HEYKELİ 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri