8220maliye-2b-denkleminde-yanlis-yapti8221

“MALİYE 2B DENKLEMİNDE YANLIŞ YAPTI”

İzmir Yeminli Adli Bilirkişiler Derneği onursal Başkanı Emekli Maliye Profesörü ve Duayen Gazeteci yazar İzzet Şahin 2B ile ilgili çekincelerini Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Selim SARMER’e anlattı.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 04 Ocak 2013, Cuma
Haber 201 kez görüntülendi.

      Uzun zamandır,6292 sayılı Kanun’la ilgili yazıyorum… Uygulama ekseninde gördüğüm hataları ,yanlışları, Sayın Başbakan’a kadar ilettim.İzmir Valiliğine brifing olarak, hataları,yanlışları Sayın Valime ( Vali Muavinime sundum.)

   2 B kapsamında 6 aylık başvuru süresi içinde çok önemli hatalar yapıldı. Bunları anlattım,açıkladım.Özetle;bıçak sırtı riskler altında 2B konusunda Türkiye sıkıntılı günler yaşadı nerede ise,ülkemizde bütün köyler,beldeler ( kısaca çiftçiler) halkımız . Ayağa kalktı. Direnme hakkını kullanmaya varan tepkiler verdi.

  Halkımızı, çiftçilerimizi tebrik ediyorum.Hakkını söke söke almak buna denir… Soylu,vakur duruşunu,vurmadan ,kırmadan,dökmeden almak buna denir.

                  Elli beş yıllık eski bir Maliyeci olarak Milli Emlak’ın kurduğu 2B denkleminden utanç duydum.Milli Emlak’ın yani Maliye’nin böyle bir reformu anlamadığını büyük bir mecburiyetle,hatta utançla seyrettim.Ülkemizin bir zamanlar yükselen yıldızı olan Maliye’nin,günümüzde ne kadar hantal,ruhsuz ve vizyonsuz olduğunu görmek bana onulmaz acı verdi.Maliye politikalarının alt yapısını teşkil eden sosyal boyutların ,bugünkü anlayışta hiçbir değerinin kalmadığını acı duyarak seyrettim.Yanlış anlaşılmasın ben bugünkü Maliye ( Mili Emlak) anlayışından utanç duyuyorum.Yoksa,28 yıl içinde bulunduğum mali düzenin,mali sistemin ve nizamın onurunu ömrümce taşıyacağım…

   Şunu da belirtmeliyim, ülkemin bugün yükseldiği düzey ; mali anlayışın sonucu değil.Asil milletimizin özverisinin ve vatan sevgisinin bir sonucudur. Bu böyle biline!.. Kerameti kendinden menkul sanan hantal Maliye’nin kendisini reforme etmesinin zarureti de biline!.. Kendisine reforme etmeyen Maliye, kendisini her zaman böyle deforme edecektir.

                 2B denklemi Maliye’yi böylesine çağdışına iterken 2B’nin asıl uygulayıcıları ormancılar,orman mühendisleri,idarecileri ve Sayın Orman Bakanımız Prof.Dr.Veysel Eroğlu 2B denklemi Maliye’yi böylesine çağdışına iterken 2B ‘nin asıl uygulayıcıları ormancılar,orman mühendisleri,idarecileri ve Sayın Orman Bakanımız Prof.Dr.Veysel Eroğlu 2B mağdurlarının safında yer almıştı.

        2B kozası çatlıyordu,bir şeyler oluyordu.Tarihi determinizm süreci normal zemininde işliyordu,mal zemininde işliyordu.Bir kere daha süre uzatımı için Bakanlar Kurulu’na tanınan bir yetki var. Bu yetkiyi kullanmak uygulamanın durumuna göre Bakanlar Kurulu’na aittir.

               2B uygulamaları fevkalede kötü giderken, internetten başımızı hiç kaldırmazken,birden bire 20 kasım 2012 tarihli ve 28473 sayılı Resmi Gazete’de Orman Kadastro ve 2B Yönetmeliği’nin yayınlandığını gördük.

   Bir sevinç çığlığı attık. Yeni yönetmeliğin 61’inci maddesiyle 15.17.2004 tarihli ve 25523 sayılı Resmi Gazate’de yayınlanan Orman Kadastrosunun Uygulanması hakkındaki Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştı.Sevinç çığlığı atmamızın nedeni buydu.Öyle ya 6292 sayılı Kanun,Türkiye’de ilk defa asırlık bir sorunu çözmeliydi.Oysa 2004 tarihli yönetmelik 6292 sayılı Kanun’nun uygulanmasında bir kaos unsuru gibiydi.Umutla ayağa kalkan çiftçi hayal kırıklığına uğramıştı.Hak sahipleri ayağa kalkmıştı.Uygulamaya yönelik hatalar saymakla bitirilemiyordu.En başta ormancılar,orman mühendisleri, yöneticiler ilk itirazı yapanlardandı.Geçmişte yapılan orman tahdit,tespit tutanakları büyük hatalarla doluydu.Orman aşığı mühendisler itiraz ediyordu.Ama,Milli Emlak birimlerinde çalışanlardan engellerden başka bir destek yoktu.

           Demek ki bir şeyler oluyordu. Tarihi determinizm sürecinde işliyordu.

Öyle ise 6292 sayılı Kanun’un uygulanmasına 2004 tarihli eski yönetmelik cevap vermiyordu, öyle ya 2B Uygulama Yönetmeliği ortada yoktu,sadece Orman Kadastrosu ile ilgili eski yönetmelik bu uygulamamaya yeterli değildi.Bu durum bir kanadı koparılmış kuşa benziyordu…

  Dalga, dalga yükselen çiftçinin sesini duyan kişi Prof. Dr Veysel Eroğlu oldu.Orman ve Su Bakanı olan Sayın Bakan,Türkiye ‘de en yetkin ve en saygın devlet adamıydı.O yoksul ve gariban halkın,çiftçinin can dostuydu.Halkın ortak yarası olan 2 B uygulaması önce bir uygulama yönetmeliğine kavuşturulmalı idi.O bunu yaptı ,koskaca Maliye Bakanlığı bu konuda sadece engeller yaratırken,halkın sevgisini kaybederken Prof Dr. Sayın Bakan Veysel Eroğlu çözüm üretmeye çalışıyordu.Devlet adamlığı bu idi.Önce insan ve önce insana hizmet etmek vardı.O bunu yaptı,aziz ve nesil milletimizin gönüllerinde taht kurdu.

    O hem bir bilim adamıydı. Hem de operasyonel uygulamacı idi. Kariyer mesleği sahibi Prof. Dr .Eroğlu ,İstanbul İSKİ Genel Müdürü sıfatıyla,kurduğu çok sayıda Büyükşehir Belediyesi şirketleriyle başarının doruğuna çıkmıştı.Dünya Su Konseyi Gevernörü sıfatıyla imzasını uluslar arası alanda da atmıştı. O “45’i yabancı  dilde olmak üzere 350’nin üzerinde kitap ilmi makale,tebliğ ve mesleki teknik raporları”olan bir “Altın Beyin”di.                                     

  Bitmedi,O tarihi misyonunu bu alanda tamamlamalıydı. Milete borcunun hiçbir şekil ve surette ödenmeyeceğini bilen Sayın Eroğlu,6292 sayılı Kanun’da bazı değişiklikleri gündeme getirdi.

   Hazırlanan yasa tasarısıyla 2B rayiç bedelinin yüzde 50’ye indirilmesi öngörüldü.Bitmedi 2B arazilerinin bedellerinin faizsiz 5 yılda 10 taksitte ödenmesini öngören yasa tasarısını Meclis’e sundu.Bu da yetmedi,yüzde 20 oranında olan peşinat ödemesi tasarıda yüzde 10 ‘ a düşürüldü.

   Tasarı alt komisyonunda kabul görmüş olup Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda görüşüldükten sonra Meclis Genel Kurulu’na sunulacaktır. Reformist bir yaklaşımla 2B uygulamasını güncelleştiren ve millet sevgisi ve sevdası ile sevdali  Prof.Dr.Veysel Eroğlu’nu yürekten kutluyorum.

   Teşekkürler Sayın Bakanım Eroğlu!..

    Müjdeler sana Türkiyem, aziz ve asil milletimin önünde saygı ile eğiliyorum…

 

 

 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri