dikkat-bilgisayariniz-zombi-olabilir

Dikkat! Bilgisayarınız zombi olabilir!

Vatandaşın bilgisayarı da risk altında

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Messenger artık kullanılamayacak

  Popüler mesajlaşma servisi Live Messenger 15 Mart'tan itibaren kullanılamayacak.

 • Galaxy S serisi 100 milyonu gördü

  Samsung, piyasaya çıktığı ilk günden bu yana Galaxy S serisinin toplam satış rakamının 100 milyonu geçtiğini açıkladı.

 • Hızlı trende internet müjdesi

  Yıldırım, Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya hattında çalışan Yüksek Hızlı Trenlerde kesintisiz cep telefonu ve internet hizmeti verilmeye başlandığını bildirdi.

 • Doğal afetlerde eletronik cihazları şarj edecek

  Dünyanın en büyük elektronik ürün pazarı olan ABD’de, mühendisler beklenmedik enerji kesintilerine karşı tüketicilerin yardımına koşacak bir ürün geliştirdi. MetAir şirketi tarafından geliştirilen şarj sistemi, her türlü elektronik cihazı haftalarca çalıştırabilecek kapasiteye sahip.

 • Facebook'tan yorum ayarı!

  Yorumlarda karışıklık bitiyor!

Son Güncelleme: 28 Ocak 2013, Pazartesi
Haber 84 kez görüntülendi.

Kamu kurumlarının internet siteleri sık sık siber saldırılara maruz kalırken, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, vatandaşın bilgisayarının da hacker'lara karşı korunması için talimat verdi. Ülkedeki bilgisayarların büyük bölümünün, uluslararasıhacker şebekelerinin elinde bulunduğu saptanırken, Türkiye, 'botnet', yani başkasının kontrolüne geçmiş bilgisayar ağları konusunda dünyada 8. sırada.Yıldırım'ın talimatıyla, önümüzdeki süreçte vatandaşa dönük bir bilgilendirme kampanyası başlatılacak.
Bakanlığın başlatacağı kampanyayla, öncelikli olarak vatandaşların bilgisayarlarının köle (zombi) olmaktan kurtarılması, yani hackerların kontrolünden alınması amaçlanıyor. Bilgisayarıhackerlar tarafından köle bilgisayar haline gelmiş olan vatandaş uyarılacak. Kampanya kapsamında, kamu spotları yayınlanarak vatandaş bilinçlendirilecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın talimatı ile harekete geçen İnternet Geliştirme Kurulu, vatandaşın siber saldırılar konusunda bilinçlendirilmesi için kampanya düzenleyecek.

AKILLI TELEFONLARDAKİ TEHLİKE
İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, kişisel bilgisayarlar kadar tablet PC'ler ve akıllı telefonların da risk altında olduğuna dikkat çekerken, Türkiye'de tablet ve akıllı cep telefonlarında güvenlik yazılımlarının henüz yaygın kullanılmadığını belirtti. Özeren, Türkiye'deki kullanıcıların yüzde 52'sinin, telefonları için virüs tedbiri almadığını kaydetti.

TÜRK BİLGİSAYARLARI İLE HACKER SALDIRISI
Türkiye'deki bilgisayarların siber saldırılarda kullanılmak için ele geçirilerek köleleştirildiğini (zombi bilgisaya haline getirildiğini) belirten Özeren, zombi bilgisayarların oluşturduğu bilgisayar ağları olan botnet'lerin de yurt dışına saldırı düzenlediğini kaydetti. Özeren, Türkiye'nin hacker saldırıları için botnet bilgisayarlar açısından dünyada 8. sırada olduğunu vurguladı. Tüm bu risklerden korunmaları için vatandaşlara dönük bir çalışma içinde olduklarını kaydeden Özeren, düzenleyecekleri kampanya ile vatandaşı bilgilendireceklerini açıkladı.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri