iste-turkiyenin-ilk-jet-ussu

İşte Türkiye'nin ilk jet üssü!

F-16'lar düşmana korku salıyor!

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Kullanıcılardan Instagram'a dava!

  Popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, kullanıcılarına ait fotoğrafları gelir elde etmek için reklam şirketlerine satacağına yönelik iddiaların sosyal medyada büyük tepki uyandırmasının ardından, ABD’de davalık oldu.

 • Facebook'ta ücret şoku!

  Maalesef artık para ödemek zorundayız...

 • Samsung Galaxy S III Mini geliyor

  Samsung Electronics’in güçlü Android deneyimini kompakt tasarımda sunduğu Galaxy S III Mini, yeni yılda 999 TL son kullanıcı satış fiyatıyla raflarda yerini alacak.

 • Oyunseverlerin en iyi dostu olmaya aday

  PC’lerin yeni nesil tablet ve dizüstü bilgisayarlara kıyasla giderek daha az tercih edildiği son bir iki yıl içinde, oyun oynama alışkanlıkları da hızla değişim gösterdi. Hatta, oyunseverlerin büyük kısmı PC’lerden yüksek işlemcili dizüstü bilgisayarlara terfi etti. Bu alanda kendini öne çıkarmayı başaran marka ise Alienware.

 • Telefonda konuşurken 'anında çeviri'

  Japonya'da üretilen bir uygulama sayesinde telefonda konuşurken yabancı bir dile, anında çeviri mümkün olacak. Yani Japonlar bir yabancıyı aradığında, herkes kendi dilinde konuşabilecek.

Son Güncelleme: 27 Şubat 2013, Çarşamba
Haber 158 kez görüntülendi.

Havadan gelecek tehditlere karşı vurucu güç olan F-16'ların bulunduğu Balıkesir 9. Ana Jet Üs Komutanlığı, Batı Karadeniz, Trakya, Marmara, Ege'den sorumlu olarak önemli bir görev üstleniyor. Balıkesir, Türkiye'de iki jet üssünün bulunduğu tek il olarak dikkati çekiyor. 9. AnaJet Üs Komutanlığı Balıkesir merkezde, 6. AnaJet Üs Komutanlığı ise Bandırma'da bulunuyor.

Türkiye'nin ilk jet üssü olan ve ''Ege'nin Kalesi'' olarak nitelendirilen 9. Ana Jet Üs Komutanlığı, kapılarını Anadolu Ajansı'na (AA) açtı. Üs yetkilileri, üssün tarihi, sorumluluk sahası, görevi, eğitimler ve yapılan çalışmalar hakkında AA ekiplerine bilgi verdi.

Türk Hava Kuvvetleri'nin 1950 yılında jetuçaklarının alınmasına karar vermesinin ardından, 15 Ekim 1950'de ABD'ye jet eğitimi için sekiz uçucu personel gönderildi. Söz konusu personel, 31 Ağustos 1951'de eğitimlerini tamamlayarak yurda döndükten sonra jete intibak öğretmeni olarak görevlendirildi ve aynı yıl Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda üs ve filo kuruluşuna geçildi. Bu çerçevede, Balıkesir'de kurulan 9. Ana Jet Üs Komutanlığı, Türk Hava Kuvvetleri'nin ilk jet üssü, 191, 192 ve 193. filolar da ilk jet filoları oldu.

ÜLKENİN İLK JET SAVAŞ UÇAKLARI F-84G'LER BALIKESİR'E GELDİ
İlk jet uçakları olan T-33 jet eğitim uçakları 1951'de yılında İstanbul'a gemiyle getirildi ve montajlandıktan sonra 9. Ana Jet Üssü'ne getirildi. 29 Mart 1952'de ise ilk jet savaş uçakları olan 8 adet F-84G, üsse uçarak getirildi ve yıl sonuna kadar tüm filolar jet uçaklarıyla donatıldı.
Üs bünyesinde bulunan filolardan 191. Filo Komutanlığı ise 41. Tayyare Bölüğü adı altında Kütahya'da kuruldu, sırasıyla Merzifon, Eskişehir, Mürted ve son olarak 1967 yılında Balıkesir'e intikal ettirildi. 1956 yılında F-86 modernizasyonu ile filo çağrı adı ''Kuğu'', 1964'te F-104 modernizasyonuyla ''Kobra'' olan bölük, 1973'te 191. Filo Komutanlığı adını aldı.

1994'te F-16 C/D uçaklarıyla modernize edilen 191. Filo Komutanlığı, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'na 18 personel ve 17 uçak, 1999 Kosova Harekatına 32 personel ve F-16 uçaklarıyla katıldı, 16'sı Kıbrıs'ta olmak üzere 302 sorti harekat uçuşu icra ederek büyük başarı gösterdi. 191. Filo Komutanlığı, katıldığı tüm harekat ve uluslararası tatbikat görevlerinde yıllardır en iyi olmayı sürdürüyor.

DOSTA GÜVEN, DÜŞMANA KORKU
Havadan gelecek tehditlere karşı vurucu güç olan F-16 uçaklarının bulunduğu üssün, her ne kadar ''Ege'nin Kalesi'' olarak nitelendirilse de Bandırma ile ülkenin batısındaki iki önemli üsten biri olarak, Ege, Trakya, Marmara ve Batı Karadeniz'i kapsayan geniş bir sorumluluk alanı bulunuyor.

Üste görevli üstün yetenekli pilotlar, ülkenin çeşitli yerlerindeki üslerde alarm reaksiyon nöbetleri tutarak, ülkeye havadan gelecek tehditlere karşı her an hazır bir şekilde adeta dosta güven, düşmana korku veriyor.

Giriş yasak olmasına rağmen herhangi bir küçük arıza durumunda bile zorunlu olarak Türkiye hava sahasına izinsiz giren her yabancı askeri uçağın kötü niyetli olduğunu düşünerek hareket eden pilotlar, işaretleşmeler ve göz temasıyla bile söz konusu uçağı yere indirebilecek tüm bilgi birikimine sahipler.

AA

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri