dikkat-dolandiriyorlar

Dikkat! Dolandırıyorlar!

Facebook'ta başlayan yeni bir dolandırıcılık yöntemi daha!

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 11 Mart 2013, Pazartesi
Haber 194 kez görüntülendi.

 

Yeni geliştirilen dolandırıcılık yönteminden Facebook listenizden bir arkadaşınız size mesaj atarak, cep telefonu numaranızı göndermenizi talep ediyor. Sonrasında size bir mesaj geleceğini söyleyerek onaylamanızı istiyor.

Örnek gelen mesajlar şu şekilde:

".... ile 40 TL ye Facebook kredisi satın almak için bu mesajı evet yazıp cevaplayarak işlemini tamamlayabilirsin."

"... üzerinden onay bekleyen 40 TL lik işleminiz bulunuyor. Bu mesajı hemen Evet yazıp cevaplayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz."

Mesaj onaylandıktan sonra mobile ödeme siteleri üzerinden 40 ve 40'ın katları TL'niz kesilebiliyor.

Dolandırıcılık mobil ödeme siteleri vasıtasıyla gerçekleştiği için cep telefonunuza gelen web sitesi adresi güvenilir bir site gibi gözükebiliyor.

Konu ile ilgili birçok vakanın kendisine de mail yolu ile geldiğini belirten bilişim yazarı Buğra Ayan, mekanizmanın profesyonel olarak işlediğini dile getirerek şu detaylara dikkat çekti:

"-Sistem genellikle iş adamı,öğretim görevlisi gibi meslek gruplarından yaşça büyük insanların hesapları ele geçirilerek çalıştırılıyor. Bu şekilde inandırıcılık artırılıyor.

-Size mesaj gönderilmeden önce profilinizde yer alan bazı içerikler beğenilerek gerçek bir kişiymiş görüntüsü veriliyor. Bu beğenmenin ardından size mesaj gönderiliyor.

-Dolandırıcılık yapanlar Chat üzerinde kişinin aktif olduğunu görerek mesaj gönderiyor. Bu sayede gelecek mesaja geç cevap vermenin ve dolandırıcılık olduğunun anlaşılmasının önüne bir nevi önlem alınıyor".

Ayan, sistemden korunmanın en pratik yolunun sizden para isteyen kişi ile telefon görüşmesi yaparak olayın gerçek boyutunu anlamak olduğunu dile getirdi.

İHA

Etiketler : facebook 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri