sahte-kimlik-karti-meselesi-kalmayacak

'Sahte kimlik kartı meselesi kalmayacak''

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, katıldığı bir TV programında akıllı kimlik kartlarının ne zaman hayata geçirileceği ve nerelerde kullanacağı sorusuna cevap verdi. çipli yeni kimlik kartlarının ehliyetten banka işlemlerine, ulaşımdan sağlığa kadar birçok alanda kullanılabilecek

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 12 Aralık 2012, Çarşamba
Haber 165 kez görüntülendi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, katıldığı bir televizyon programında akıllı kimlik kartlarının ne zaman hayata geçirileceği ve nerelerde kullanacağı sorusuna cevap verdi. 

'Sahte kimlik kartı meselesi kalmayacak''

Bakan Ergün, akıllı kimlik kartlarının ne zaman hayata geçirileceği ve hangi alanlarda kullanılacağına ilişkin bir soru üzerine, pilot uygulamanın Bolu'da başarıyla uygulandığını belirtti.

2013 Haziran ayından itibaren 2 milyon vatandaşa yeni kimlik kartlarının dağıtılacağını açıklayan Ergün, ''3 yıl içerisinde de bütün vatandaşlarımıza yaygınlaştırılacak. Yani, 3 yıllık bir geçiş süreciyle bütün vatandaşlarımız yeni kimlik kartını, elektronik kimlik kartını kullanmış olacaklar'' dedi.

Nihat Ergün, akıllı kimlik kartlarının sadece bir nüfus kağıdı gibi olmayacağını belirterek, çipli yeni kimlik kartlarının ehliyetten banka işlemlerine, ulaşımdan sağlığa kadar birçok alanda kullanılabileceğini bildirdi.

Ergün, ''İsterseniz bankamatikten para çekebileceksiniz, sağlık hizmeti almak istiyorsanız onunla alacaksınız. Stadyumdan geçiyorsunuz, girdiniz kimlik kartı? Kim girdi stadyuma belli. Veya sağlık hizmeti alıyorsunuz bu belli. Bugün 700 binden fazla vatandaş sahte kimlik kartı ile işlem yapmak nedeniyle mahkemelik durumda.

Birçok insan adına sahte kimlikle krediler alınmış durumda, birçok insan adına alışverişler yapılmış durumda. Birçok insan adına noterlerden belge düzenlenmiş durumda. Noter baktığı zaman bu kimlik kartı sahte mi, değil mi bunu bilmiyor ki... Ama şimdi noterler de bunun bir an evvel yürürlüğe girmesini istiyorlar. Çünkü sahte kimlik kartı diye bir mesele kalmayacak'' değerlendirmesinde bulundu.

 

Kaynak: AA

Etiketler : çipli kimlik  banka matik  Nihat Ergün   

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri