akp-hukumeti-asgari-ucretle-calisan-iscilerin-yevmiyesine-70-kurus-zam-yapti

AKP HÜKÜMETİ; ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞAN İŞÇİLERİN YEVMİYESİNE 70 KURUŞ ZAM YAPTI.

Asgari ücretin ülkemizdeki milyonlarca çalışan için son derece yaşamsal bir öneme sahip olduğu bilinmektedir. Özellikle gelir dağılımı da dikkate alındığında çalışanların yaşam standartları yönünden belirleyici bir özelliği vardır. İçerisinde bulunduğumuz kriz dönemlerinde, hemen her gün doğalgazdan elektriğe, giyimden kiralara gelen zamlar düşünüldüğünde, işçi ve emekçiler için yaşam şartları giderek ağırlaşmaktadır. Bu yüzden asgari ücretin nasıl belirleneceği bugün eskiye göre daha büyük bir önem arz etmektedir.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 17 Aralık 2012, Pazartesi
Haber 176 kez görüntülendi.

  Konunun daha anlaşılır olabilmesi açısından, asgari ücret tespit komisyonunun kimlerden oluştuğu ve nasıl çalıştığı konusunda kısa bir hatırlatma yapmanın faydası olacaktır. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın tespit edeceği üyelerden birinin başkanlığında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü veya yardımcısı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü veya yardımcısı, Devlet İstatistik Enstitüsü Ekonomik İstatistikler Daire Başkanı veya yardımcısı, Hazine Müsteşarlığı temsilcisi, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı’ndan konuyla ilgili dairenin başkanı veya yetki vereceği bir görevliyle bünyesinde en çok işçiyi bulunduran en üst işçi kuruluşundan değişik işkolları için seçecekleri beş, bünyesinde en çok işvereni bulunduran işveren kuruluşundan değişik işkolları için seçeceği beş temsilciden oluşur. Asgari Ücret Tespit Komisyonu en az 10 üyesinin katılmasıyla toplanır. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üye sayısı 15 tir. Kurul, üye oylarının çoğunluğuyla karar verir. Oyların eşitliği halinde, başkanın bulunduğu taraf çoğunluğu sağlamış sayılır. Komisyon kararları kesindir. Kararlar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girer.

 Özetle söyleyecek olursak, komisyon 5 hükümet, 5 işveren ve 5 işçi temsilcisinden oluşmaktadır. İşveren ve hükümet temsilcileri her dönem olduğu gibi bu dönemde farklı iki taraf gibi değil tek bir taraf olarak davranmaktadır. Dolayısıyla kararların oy çokluğu ile alındığı gözetildiğinde, işçi tarafı her durumda azınlıkta kalmaktadır. Başka bir ifadeyle söyleyecek olursak işçi tarafına biçilen “konu mankenliği”dir. Bununla beraber komisyonda en çok üyeye sahip konfederasyonun temsili yani sadece Türk-İş’in temsili, zaten anti-demokratik olan yapının meşruluğunu da tartışmalı hale getirmektedir.

 DİSK Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan hesaplamalara göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.000.- TL. üzerine çıkarken yoksulluk sınırı 3.000.-TL’nin üzerinde belirlenmiştir.

 Asgari ücretle çalışan 16 yaş üstü bekar 740.-TL. maaş alıyor. 2013 Ocak ayında %3 zam yapılırsa 21.-TL. aylık maaşına zam alacak, bir günlük yevmiyesine ise 70.- kuruş zam almış olacak.

  Asgari ücret şu anda açlık sınırının altında bir ücrettir. Anne baba ve 2 çocuktan oluşan bir ailenin günlük yemek giderini basit bir şekilde hesaplayalım. 1 Gevrek 1 TL. 4 kişilik bir ailenin üç öğün yemeğini düşünelim ve buna GEVREK üzerinden hesap edelim. Dört kişilik bir aile üç öğünde 1 ayda 360.TL’ ye sadece Gevrek yiyebilir. Asgari ücret 740.-TL. olan bir aile ferdi barınma, ulaşım, elektrik, su, ısınma ve sağlık giderlerini nasıl karşılayacak? Açlık sınırı değil ölüm sınırında bir yaşam bu. Asgari ücretin çok yüksek olduğunu söyleyen OECD Genel Sekreteri Angel Gurria ve daha önce de asgari ücretin İMF Başkan yardımcısı da, Devlet Bakanı Ali Babacan’ın Ankara’da ağırladığı dönemde asgari ücretin çok yüksek olduğunu söylemiştir. Yukarıda Asgari Ücret Tespit Komisyonunun kimler tarafından oluştuğunu ve kimlerin belirlediğini söylemiştik. Ancak Ankara’ya gelen konukların önceden asgari ücreti belirleyip toplanan komisyonun tamamı konu mankeni olmasın.

 Bugün milyonlarca işçi sendikasız, sigortasız çalışmaktadır. Asgari ücretin ne olacağı konusu elbette en çok bu milyonları ilgilendirmektedir.  Milyonlarca işçi ve emekçinin haklarını sahiplenmek, onların taleplerinin karşılanması için üzerine düşeni yerine getirmek ise önce sendikaların sorumluluğudur. Dolayısıyla Türk-İş kendi belirlediği açlık sınırının altındaki bir belirlemeye imza atmamalı, Asgari Ücret Komisyonu’ndan çekilerek emekçilerle birlikte tutum almasını sağlamalı ve işçi sınıfını “konu mankeni” olma pozisyonundan çıkarmalı bu meşrulaştırmaya ortak olmamalıdır.

 Asgari ücret konusu zaman yitirilmeden sağlıklı bir zeminde tartışılmalı ve insan onurunu ayaklar altına alan bugünkü yöntem terk edilerek günümüzün yaşam standartlarını göz önüne alan yeni bir değerlendirme yöntemi belirlenmelidir.

 Bugün ağırlıklı olarak hükümet ve işveren temsilcilerinden oluşan asgari ücreti tespit eden kurulun yapısı demokratik hale gelmeli ve tüm emek örgütü temsilcileri bu kurulda yer almalıdır. Asgari ücret net olarak belirlenmeli, asgari ücret üzerinden alınan vergi kaldırılmalı, asgari ücretin herkese bölge, yaş, işkolu ayrımı yapılmaksızın aynı oranda belirlenmeli Bölgesel asgari ücret bölgelere göre kesinlikle yapılmamalı, asgari ücreti belirlemede esas alınan kriterler her şeyden önce bir kişi üzerinden değil, ücretlileri kriz karşısında koruyan ve 4 kişilik aile değerlerine göre oluşturulmalıdır.

Etiketler : asgari ücet zam miktarı  akp  disk 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri