odtude-10-yildir-sular-durulmuyor

ODTÜ'de 10 yıldır sular durulmuyor

Göktürk-2 uydusunun yörüngeye oturtulması nedeniyle ODTÜ yerleşkesi TUBİTAK Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Araştırma Merkezinde düzenlenen tören sırasında çıkan olaylarla nedeniyle tartışmaların hedefi olan ODTÜ çıkan öğrenci olaylar nedeniyle son 10 yıldır gündemde sık sık yer aldı.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Saldırdığı ‘asker’e teslim olan PKK itirafçısına rekor ceza

  “Örgüt ile ilgili güvenlik güçlerine çok önemli bilgiler verdim. Suçsuzum, pişmanım, beraatımı istiyorum”

 • Afet gibi 'afet planı'

  Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ali Murathan, olası bir afet sonrasında İl Afet Planı'nda güvenli alan olarak belirlenen yerlerin birçoğunun İzmir'in aktif fayları üzerinde olduğunu ve planın değişmesi gerektiğini söyledi

 • BARİYERLERE ÇARPTI: 2 YARALI

  SÜRÜCÜSÜNÜN DİREKSİYON KONTROLÜNÜ YİTİRDİĞİ OTOMOBİL, BARİYERLERE ÇARPTI. KAZADA, 2 KİŞİ YARALANDI.

 • Gazze'yi bombalamakta haklılar

  Ortadoğu'da tansiyon tekrar yükseldi.

 • Asker heyecandan titreyince...

  Trakya’da, Cumhuriyetin kuruluşunun 89’ncu yıldönümü düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı. Edirne’de, yağmur yağışı nedeniyle Mimar Sinan Spor Salonu’nda düzenlenen tören sırasında, 54’Üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nın bando takımında yer alan Adıyamanlı Er Muhammet Tuncay Tuncay, bando gösterisinin ardından açtığı Atatürk posterini iki eli ile taşıdığı sırada heyecanlanınca titredi. Esas duruşunu bozmayan ve posteri taşıyan eri, bando takım komutanı öperek ödüllendirdi. Kırklareli’nde protokol üyeleri, halk ve öğrencilerin bayramını askeri cip üzerinde kutladığı sırada sağanak yağmur başladı. Protokol ve öğrenciler ıslandı.

Son Güncelleme: 26 Aralık 2012, Çarşamba
Haber 146 kez görüntülendi.

ODTÜ yerleşkesi TUBİTAK Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Araştırma Merkezinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı düzenlenen tören sırasında çıkan olaylar nedeniyle gündeme oturan ODTÜ, 1968'li yıllarda da öğrenci olaylarında ismi en ön sırada yer alan Üniversiteler arasında yer alıyordu. 6 ocak 1969'da, ABD Büyükelçisi Robert William Komer'in, ODTÜ'yü ziyareti sırasında kendisini protesto eden öğrenciler tarafından arabası yakılması olayı ile ismi anılan üniversite de son on yıldır da gerek öğrenciler arasında gerekse polis ile öğrenciler arasında çok sayıda olay yaşandı. Basın yansıyan bu olaylardan bazıları şöyle:

"- 10 Aralık 2003; Bakan Ali BABACAN, mezun olduğu üniversite olan ODTÜ'de öğrencilerin protestolarıyla karşılaştı ve konuşturulmadı. ODTÜ İşletme Topluluğu tarafından düzenlenen "Türkiye Ekonomisi" konulu panelde Devlet Bakanı Ali Babacan konuşmacı olarak yer alıyordu. Öğrenciler, çeşitli sloganlar atarak panelin yapılmasını engellediler.

- 29 Nisan 2010 'da TKP'li öğrenciler ile BDP'li öğrenciler arasında çıkan taşlı sopalı kavgada 3 öğrenci yaralandı. Polis çıkan olaylara müdahale ederek grupları dağıttı.

- 15 Aralık 2010; Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. Başbakan Erdoğan’ın salona girmesinin ardından bina önünde toplanan bazı ODTÜ’lü öğrenciler, protesto gösterisinde bulundu. Çıkan olaylarda 21 öğrenci gözaltına alındı.

- 21 Ekim 2011 24 askerin şehit olmasını protesto için Bayrak yürüyüşü düzenlemek isteyen gruba karşıt görüşlü öğrenciler tarafından müdahale edildi

- 5 Ocak 2011, ODTÜ, Hacettepe ve Ankara Üniversitesi'nden toplanan bir grup öğrenci Ak Parti Genel Merkezi'ne yürümek istedi. Polis, sadece basın açıklamasına izin verileceğini ve AK Parti binasına yürünmesine izin verilmeyeceğini duyurdu. Polisin uyarısına rağmen yürümek isteyen öğrencilere tazyikli su ile müdahale ederken, öğrenciler ise taşla karşılık verdi. Öğrenciler ve polis arasında yaşanan gerginlikte ODTÜ savaş alanına döndü.

- 31 Ekim 2012; Cezaevlerinde açlık grevine destek veren bir grup yürüyüş yapmak istedi. Polise taş ile saldırarak ODTÜ girişindeki güvenlik noktasını ateşe veren gruba gaz ve tazyikli su ile müdahale edildi".

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri