memura-buyuk-af

Memura büyük af

Çalışma Bakanlığı, memur ve aday memurlar için bir af paketi hazırladı.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • İZMİR’Lİ TAKIM ‘’ÜLKÜ MOTORSPORT KLÜBÜ’’ TÜRKİYE PİST TAKIMLAR ŞAMPİYONU OLDU.

  Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nca düzenlenen Türkiye Pist Şampiyonası’nın 2012 sezonunun son yarışı geçtiğimiz haftalarda İzmir Ülkü Yarış Pisti’nde gerçekleşti. İzmir, İstanbul ve İzmit’ de nefeslerin kesildiği ulusal pist yarışlarında, İzmir’i en iyi şekilde temsil eden İzmir’li takım Ülkü Motosport Klübü Türkiye Pist Takımlar Şampiyonu Oldu.

 • Yol ortasındaçatışma:1 ölü

  Düzce’de yol verme meselesi yüzünden çıkan silahlı kavgada 1 polis memuru yaşamını yitirdi, 1 kişi yaralandı.

 • Türkiye'deki göller kuruyor mu?

  Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye'deki göllerin kuruduğu iddialarının gerçekleri yansıtmadığını, Türkiye'de toplam alanı 1 milyon 645 bin hektarı aşan 300'den fazla sulak alanın bulunduğu ve bu alanların 135'inin uluslararası öneme sahip olduğunu bildirdi.

 • Büfeye baskın: 1 ölü, 2 yaralı

  İzmir Tire’de bir büfeye düzenlenen saldırıda 1 kişi hayatını kaybederken, 2 kişi de yaralandı.

 • Karabağ, engellilere moral verdi

  Bayraklı Engelli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği üyeleri, Bayraklı Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen etkinlikte bir araya gelerek, gönüllerince eğlendi, moral depoladı.

Son Güncelleme: 09 Ocak 2013, Çarşamba
Haber 136 kez görüntülendi.

Tüm memurların geriye dönük 17 yıllık sicilleri affedilecek. Atılma zorlaşacak. Disiplin cezası alan aday memurun memuriyet umudu devam edecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, memuru sevindirecek 3 af paketi hazırladı.
Bakanlığın hazırladığı "Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı" ile memurların tüm disiplin suçlarının affedilmesi öngörülüyor. Taslağa göre memurlar ve diğer kamu görevlileri ile bu görevlerde bulunmuş olanlar hakkında 1 Ocak 1995'den 11 Eylül 2012'ye kadar işlenmiş fiillerden dolayı verilmiş disiplin cezaları bütün sonuçlarıyla affedilecek.

'Yüz kızartıcı'ya yok


Ancak; devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, basit veya nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlar, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma ile devlet sırlarını açığa vurma suçları nedeniyle görevleriyle sürekli olarak ilişik kesilmesi sonucunu doğuran disiplin cezaları kapsam dışında.

Kapsama giren disiplin cezaları affedilirken, suçu işleyenler hakkında disiplin soruşturması ve kovuşturması yapılamayacak. Süren disiplin soruşturma ve kovuşturmaları işlemden kaldırılacak. Kesinleşmişler uygulanmayacak. Disiplin cezaları affedilenlerin sicil dosyalarındaki disiplin cezalarına dair kayıtlar, ilgililerin müracaatı aranmaksızın hükümsüz kalacak ve dosyalarından çıkarılacak. Disiplin cezalarının affı, ilgililere geçmiş süreler için özlük hakları ve parasal yönden bir talep hakkı vermeyecek.

Asker kapsam dışı


Aldıkları disiplin cezalarına karşı daha önce dava açan memurlar, af yasası çıktıktan sonra 30 gün içinde davaya devam etmek istediklerini mahkemeye bildirmedikleri takdirde dava düşmüş sayılacak. Davasından vazgeçmeyen, ancak sonunda davayı kaybeden memurlar da bu aftan yararlanabilecek. Memura getirilen sicil affından 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu ile 357 sayılı Askeri Hakimler Kanunu'na tabi personel yararlanamayacak.

Memuriyetten atma zorlaşıyor

Hazırlanan bir başka tasarıyla da memuriyetten atılma bir kademe zorlaştırılıyor. Tasarı, 657 sayılı kanunun 129'uncu maddesinde yer alan "memurluktan çıkarma cezası" ifadesinin "kademe ilerlemesinin durdurulması ve memurluktan çıkarma cezası" olarak değiştirilmesini öngörüyor. Buna düzenlemeyle savunma hakkının kapsamı genişliyor. Memura, atılma öncesi kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmesinin önünü açıyor.

Aday memura yeni haklar var


Aday memurlar 1 yıllık adaylık süresi içerisinde, işe birkaç defa geç gelmek gibi en küçük disiplin cezası aldıklarında asil memuriyete geçme hakkını kaybediyorlar. Yeni tasarıyla devlet memurluğundan çıkmayı gerektiren fiiller hariç, disiplin cezası alan aday memurların memurlukla ilişkileri kesilmeyecek. 657'nin ilgili maddesinde yapılacak değişiklikle aylıktan kesme cezası alan aday memurlar, ilişkileri kesilmek üzere disipline sevk edilecek.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri