ihbar-yarim-saat-gec-geldi

'İhbar yarım saat geç geldi'

Galatasaray Üniversitesi'nde çıkan yangınla ilgili açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, ''Yarım saat geç ihbar geldi, 6 dakikada olay yerindeydik'' diye konuştu.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 23 Ocak 2013, Çarşamba
Haber 113 kez görüntülendi.

 

 

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Galatasaray Üniversitesi’nde çıkan yangınla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kadir Topbaş, yangına itfaiyenin zamanında müdahale ettiğini ancak yarım saat geç haber verildiğini söyledi.

Yangına gece de müdahale edebilecek helikopter kiralanması için çalışma yapıldığını açıklayan Topbaş, şunları söyledi:

''142 yıllık çok dikkat edilmesi gereken tarihi bir yapı ve maalesef koruma-kullanma dengesini iyi kurmadığımız için bu sonuçları yaşamaktayız. Eskiden bu kadar elektronik cihazlar yoktu. Elektronik cihazları yükledikçe, yükü çekemeyen kablolar çıra gibi tutuşuyor. Borular içerisinde fitil gibi gittiği yere kadar gidiyor. Eski binalarda tesisatların değişmesi gerekiyor.

New York itfaiyesine eşdeğer ekipman ve güce sahibiz. Büyükşehir Belediyesi olarak çok sayıda araç ve gereç aldık. Beşiktaş ilçesinde bu bina dahil olmak üzere 57 bina için yangın senaryoları yaptık. Olası yangında ne yapılması gerekir, raporlarla çıkarttık.

Görgü tanıkları saat 19.05'te duman çıktığını söylüyor ve 19.07'de yangın başlıyor. Orada bulunanların tüplerle söndürmeye çalışıyor. Bize yarım saat sonra haber veriliyor ve itfaiyemiz 6 dakika sonra müdahale ediyor. 36 araç ve ekiple müdahale ettik. Burada bizim açımızdan, Büyükşehir Belediyesi açısından bir ihmal yok.

Bu kablolar bir fitil gibi betonarme içi de olsa yanar. Bir yerde kontak başladığı zaman sigorta atmazsa devam eder gider. Bu tip yapılarda yanmaz, silikonlu kablolar kullanmak gerekir.

Buradan İstanbullulara ve herkese bir ikaz yapacağım. Gece yatarken telefonunuzun şarjını yanabilecek bir malzemenin üzerine bırakmayınız. Mümkün olduğu kadar gece şarj alışkanlığından vazgeçin.

İtfaiye ekipleri dumandan zehirlenme tehlikesi atlattı. Özellikle çatıda petrolden üretilen malzemeler yangına neden oluyor. Eskiden çinko malzemeler vardı, çinko tutuşmaz.

Bizim gece uçuşu yapabilen helikopter için bir hazırlığımız, kiralama çalışmamız vardı, o sürüyor."

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri