izmirde-roman-ogrenciler-fisleniyor-iddiasi

İzmir'de Roman öğrenciler fişleniyor iddiası

İzmir'de okullara "Roman öğrenci sayısını tespit edin" yazısı gönderildiği ortaya çıktı. Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, uygulamanın devamsızlık takibi için olduğunu iddia ederek "devamsızlık genelde Roman mahallelerinde görüldüğü için oraya ağırlık verilmiş olabilir" dedi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Rehineler serbest!

  PKK’nın elindeki biri kaymakam sekiz kamu görevlisi saat 11.00'de heyete teslim edildi

 • GİZEM’İMİZİ KAYBETTİK

  İzmir'de, iki kez ince bağırsak nakli olan, tekrar rahatsızlanması üzerine üçüncü kez nakil için hastaneye yatan 20 yaşındaki Gizem Kılıç, 14 aydır beklediği organ bulunamadığı için yaşamını yitirdi.

 • İZMİR'DEKİ GENÇ KIZDAN 5 GÜNDÜR HABER ALINAMIYOR

  İzmir'deki genç kızdan 5 gündür haber alınamıyor! İzmir Çiğli'de Sıla Karadeniz isimli genç kıza 5 gündür ulaşılamıyor. Genç kızın ailesi kaçırılmış olmasından şüpheleniliyor. Sıla Karadeniz, 11 Temmuz akşamı saat 09:30 civarında kayboldu. En son İzmir Çiğli'de Evka 5 / Egekent bölgesinde görülen genç kızın kaçırılmış olabileceği düşünülüyor.

 • Savaşan şahinler bomba yağdırdı

  Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü’nden kalkan F-16 savaş uçakları Kuzey Irak’ta bulunan terörist kamplarında tespit edilen noktaları bombaladı

 • Tutuklu gazeteciler bakın neden içeride

  Adalet Bakanlığı, mahkûm edilen ve soruşturması süren gazetecilere ilişkin bir dokümanter çıkardı. Ortaya çıkan tablo ise, feci tabyolu net bir şekilde ortaya çıkardı.

Son Güncelleme: 31 Ocak 2013, Perşembe
Haber 125 kez görüntülendi.

DHA'nın haberine göre Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER), İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullarda Roman öğrenci tespitinin fişlemeye yönelik olduğunu iddia etti. Milli Eğitim İl Müdürlüğü ise devamsızlığı kontrol etmek için bunu yaptıklarını öne sürdü.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullarda Roman öğrenci tespiti ile ilgili çalışmasına ÖVDER tepki gösterdi. Okullardaki Roman öğrencilerin yapılan tespit çalışmasıyla fişlendiğini söyleyen ÖVDER İzmir Şube Başkanı Orhan Yüce, Milli Eğitim İzmir İl Müdürlüğü’nün okullara, "2011- 2012 eğitim öğretim yılında 8. sınıftan mezun olup öğrenci sayılan ve ilimiz ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan öğrencilerden, 9. sınıfa devam etmeyen Roman öğrenci sayısını bilmemiz gerekiyor. 9. sınıfa devam etmeyen Roman öğrencilerin sayısı tespit edilmeli" diye yazı gönderdiğini açıkladı.

ÖVDER İzmir Şube Başkanı Yüce şunları söyledi:


"Milli Eğitim Bakanlığı Roman vatandaşlarımızın işsiz olduğunu biliyor da çocuklarına yardımda mı bulunacak? Konut mu yapacak? Tablet mi dağıtacak? Ne yapacak? Suriye’den getirdiği ailelerin çocuklarının konaklama ve okul masraflarını karşıladığı gibi Roman öğrencilerini de bu hizmetten yararlandırmak için mi sayı istiyor?"

ÖVDER: "Yasa dışı uygulamanın takipçisi olacağız"

Yüce, Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün bu bilgilerin ne için kullanılacağını açıklamasını da isteyerek şöyle dedi:

"Amacı net belirtilmemiş ve velilere bilgi verilmeden çocuklarının fişlenmesi ne yasal ne de insan haklarına uygun değildir. Yasa dışı uygulamaya öğretmenlerimiz ve okul yöneticilerimiz alet olmamalılar. Biz öğrenci velileri olarak bu amacı belli olmayan yasa dışı uygulamanın takipçisi olacağız."

Milli Eğitim Müdür Yardımcısı: "Devamsızlığı takip ediyoruz"
İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ali Bayram Tetik ise, 12 yıllık eğitimin zorunlu olduğuna dikkat çekerek, "9. sınıfa devam etmeyen öğrencilerin tespitini istiyoruz. Romanlar diye ayırmadık. İzmir’in genelinde yaptığımız bir çalışma ama devamsızlık genelde Roman mahallelerinde görüldüğü için oraya ağırlık verilmiş olabilir" diye açıklama yaptı.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri