hacilarin-kurbanini-kestirmeyen-acentelerin-sozlesmesi-iptal-edilecek

Hacıların kurbanını kestirmeyen acentelerin sözleşmesi iptal edilecek

Diyanet İşleri Başkanlığı, hac ve umre seyahatleri ile ilgili yönetmenlikte önemli değişiklikler yaptı.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Yargıtay duvarları kaldırdı

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, yargı hizmetlerinin etkin ve verimli kullanılması, ilgililerin hızlı ve kolay şekilde bilgiye ulaşmalarını sağlamak amacıyla şeffaflaşıyor. Başsavcılıkça yapılan düzenlemeyle vatandaşların internet üzerinden dosyalarıyla ilgili bilgilere ulaşmasının önü açıldı.

 • Ahmet Davutoğlu hüngür hüngür ağladı

  Gazze'yi ziyaret eden Ahmet Davutoğlu gördüğü manzara karşısında gözyaşlarına hakim olamadı.

 • Zübeyde Hanım'ı unutmadılar

  Karşıyaka Belediyesi tarafından Anneler Günü nedeniyle Zübeyde Hanım'ın kabri başında bir anma etkinliği düzenlendi.

 • Garipoğlu'na yakalama kararı

  Hayyam Garipoğlu hakkında yakalama kararı çıkarıldı...

 • Başörtülü avukata vize!

  Danıştay 8. Dairesi kararına, Türkiye Barolar Birliği'nin yaptığı itirazı oy çokluğu ile reddetti

Son Güncelleme: 19 Şubat 2013, Salı
Haber 94 kez görüntülendi.

Başkanlık, seyahat acentelerinin uyması gereken kuralları tek tek sıralayarak, belirlenen standart hizmetin dışına çıkmaları halinde, yetki belgeleri, 1 ila 3 yıl iptal edecek. Ücretini aldığı halde vatandaşları hac ve umreye götürmeyen, hacıların kurbanlarını hiç kestirmeyen acentelerin artık hac ve umre organizasyonu düzenleyemeyecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın (DİB) hazırladığı 'Hac ve Umre Seyahatleri ile İlgili İşlerin Diyanet İşleri Başkanlığı'nca Yürütülmesine Dair Yönetmelik' Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Yönetmelik, Diyanet'in denetim ve gözetiminde hac ve umre hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla hazırlandı. Bu kapsamda ihale, harcama, muhasebe ve denetim usulleri ile ilgili mevzuatı gereği uluslararası her türlü seyahat hizmetlerini verme yetkisini haiz seyahat acenteleri tarafından düzenlenecek hac ve umre seyahatlerine ilişkin iş ve işlemleri bu yönetmeliğe göre yapılacak. Diyanet İşleri Başkanlığı hac ve umre ile ilgili Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu'nu toplayacak. Kurulun aldığı kararlara göre hac ve umre programlarını yapılarak ilan edilecek. 

Kurulca belirlenen hac ve umre başvurularının başlangıç-bitiş tarihleri, yurt dışına çıkış yapılacak hudut kapıları ile bu kapılardan çıkış-giriş günleri Diyanet tarafından ilan edilecek. Hacı adayları, illere verilecek kontenjanlar oranında DİB veya acentelere kesin kayıtlarını yaptıracak. İl müftülükleri ile il müftülüklerince ihtiyaca göre belirlenecek ilçe müftülüklerinde hac ve umre bürosu kurulacak. Yolcuların işlemleri bu bürolar tarafından yürütülecek. Acentelerin hac ve umre ibadetlerinin dinî kurallara ve usulüne uygun olarak yapılması sağlanacak. Acenteler, başkanlıkça ilan edilen esaslar çerçevesinde, şartname aldıktan sonra istenilen belgelerle birlikte ve süresi içerisinde DİB'e müracaat edecek. Yolcuların ibadet ve ziyaretlerini usulüne uygun yapmaları amacıyla her 40–50 yolcuya bir din görevlisi, her 200–300 yolcuya bir kafile başkanı görevlendirilecek. 

SÖZLEŞMEYE UYMAYAN ACENTELARA CEZA YAĞACAK

Diyanet İşleri Başkanlığı ile hac ve umreye götüreceği vatandaşlarla yaptığı sözleşmelere uymayan, sözleşmede taahhüt ettiği hizmeti vermeyen veya eksik veren acenteye çeşitli cezalar uygulanacak. 

Başkanlığa bildirmediği kişileri umreye götüren, Arabistan'a seyahatlerinde kurulca belirlenen ulaşım şartlarına uymayan, hac ve umre ibadetinin dini vecibelere ve usulüne uygun olarak yerine getirilmemesinde kasıtlı davranışlarda bulunan, hacıların kurbanlarını, kurulun belirlediği organizasyon dışında kestiren, umreye götürdüğü vatandaşların Suudi Arabistan'da kanuni oturma süresi içerisinde Türkiye'ye dönüşlerini kasıtlı olarak sağlamayan, bir hac ve umre mevsiminde düzenlenen hac için ayrı, umre turlarının toplamı için ayrı hesaplanmak üzere, toplam yolcu sayısının yüzde5'ini aşan oranda sözleşme düzenlemeyen, bina ve otelleri, Harem'e kurulca belirlenen mesafeden uzakta kiralayan acenteler bir yıl süreyle hac ve umre organizasyonundan men edilecek. 

Kurul tarafından belirlenen ve sözleşmede yer alan yemeği yolculara hiç vermeyen, başkanlık tarafından görevlendirilen kafile başkanı ve din görevlilerini haklı bir sebep olmaksızın Suudi Arabistan'a götürmeyen acenteler ise 2 yıl süre ile organizasyon düzenleyemeyecek. Acentenin üç yıl süreyle hac ve umre organizasyonundan men edilmesini gerektiren koşullar ise şunlar: "Hacıların kurbanlarının kestirilmesinde menfaat temin etmek. Başkanlıkla sözleşme düzenlemediği halde hac ve umre organizasyonu düzenlemek."

Ücretini aldığı halde, vatandaşları hac ve umreye götürmeyen ve hacıların kurbanlarını hiç kestirmeyen acentelerin süresiz olarak hac ve umre organizasyonu düzenlemeleri engellenecek. Acenteler hakkında yapılan inceleme veya soruşturma sonucu hazırlanan raporlar, savunmanın kurula verildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde karara bağlanacak.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri