turkiyeden-ahmet-kaya-surprizi

Türkiye'den Ahmet Kaya sürprizi

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın Fransa’ya yaptığı ziyaretin son gününde bir ilk gerçekleşti.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Diğer madeni alarm veriyor: Her an çökebilir!

  Soma Holding AŞ’nin Işıklar İşletmesi yeni bir facianın sinyallerini veriyor. Uzun yıllardır Türkiye’nin en kaliteli kömürü olarak bilinen Kısrakdere’nin çıkarıldığı, altında yüzlerce maden işçisinin çalıştığı saha heyelan tehdidi altında.

 • Son 51 Yılın En Sert Kışını Yaşayan İzmir Buz Kesti

  Türkiye'yi etkisi altına alan soğuk hava dalgası İzmir’de de kendini gösterdi, son 51 yılın en soğuk günü yaşandı. Türkiye'yi etkisi altına alan soğuk hava dalgası İzmir’de de kendini gösterdi, son 51 yılın en soğuk günü yaşandı. Hava sıcaklığı, 18 Ocak 1964 tarihinde kaydedilen eksi 6,4'ün altına düştü. İl merkezinde termometreler, eksi 6 ile 7'yi gösterdi. Derelerin denizle bağlantı yerleri ve süs havuzları dondu. Basmane Meydanı’nda bulunan Dünya heykelinde sarkıtlar oluştu.

 • Oyun Salonu Değil, Uyuşturucu Tarlası

  İZMİR'in Buca ilçesinde, oyun salonu yapmak için kiraladıkları işyerinde uyuşturucu madde üreten 3 kişi polisin yaptığı operasyonla gözaltına alındı.

 • Dünya 4.'sü olduk!

  Kimler Türkiye'ye bakakaldı?

 • Muhteşem Tartışamaya Gül de Katıldı

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gündemdeki konularla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Son Güncelleme: 22 Şubat 2013, Cuma
Haber 141 kez görüntülendi.

Bakan Bağış yanındaki gazetecilerle birlikteYılmaz Güney ve Ahmet Kaya’nınmezarlarını ziyarete giderek, dua etti. İki gündür Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın Fransa temaslarını izlemek üzere bir gazeteci grubuyla birlikte Paris’teyim. Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu üyesi Oettinger’in “İddiaya girerimki önümüzdeki 10 yıl içerisinde bir bay ya da bayan AlmanyaBaşbakanı, yanına Fransızmevkidaşını da alıp, dizlerininüstünde sürünerek Ankara’ya gidecek veTürkler’e ‘Arkadaşlar, bize katılın’ diye ricada bulunacak” sözlerinin tamda Paris “çıkarmamıza” denk gelmesi bizimekibe de iyi geldi doğrusu...Hiç belli etmedi ama eminim Egemen Bağış’ın da hoşuna gitmiştir.

“FASIL EĞLENCESİ YAPACAK DEĞİLİZ AMA...”

Bu ziyaret, epeydir nadasa bırakılmış olan Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir canlanma dalgasının startını veriyor bir bakıma... Birbiri peşi sıra yaşanan iki değişim, önümüzdeki dönemde Avrupa’dan epey ziyaretçimiz olacağını ve Egemen Bağış’la Başbakan’ın da sık sık Avrupa yollarına düşeceğini gösteriyor. Bu değişikliklerden bir tanesi, Kıbrıs’ın dönem başkanlığının bitmesi, diğeri de Sarkozy’nin gitmesi...

Hollande Hükümeti’nin Fransa’nın engellediği beş fasıldan biri üzerindeki vetoyu kaldırması yeni dönemin ilk olumlu gelişmesi oldu. Bu, 2,5 yıldan bu yana açılan ilk fasıl ve devamının da geleceği umuluyor... Peki ama nereye kadar? Paris yolunda yaptığımız kısa sohbette Egemen Bağış’a ilk sorumuz bu oldu. Açılan fasıllar kapanamadıktan sonra, yeni fasıllar açılmasının önemi ne? Buna ne kadar sevinmeliyiz? “Tek fasıl açıldı diye fasıl eğlencesi yapacak değiliz ama bununbir değişimolduğunu da görmek lazım” dedi Bağış.Asıl önemli gördüğü şey ise önümüze konan fasılları bitirmenin sağladığı motivasyondu.

Bir başka deyişle, AB’nin Türkiye için temel fonksiyonunun hâlâ reformlar için motive edici bir güç olmasıydı... Sonra girermiyiz, girmezmiyiz, halkımız ne der, referandumda ne oy verir, o zaman düşüneceğimiz işti... Peki ya, “AB çöküyor” tahlilleri? Bu kadar çaba geleceği olmayan bir birliğe katılmak içinmiydi? Bakan Bağış’ın AB’nin çok ciddi bir kriz yaşamakta olduğu bir gerçekse de, “çöktü-çöküyor” değerlendirmelerinin aşırı abartılı olduğunu anlatmak için verdiği birkaç rakamgerçekten çarpıcıydı.

“Unutmayalımki, ne kadar kriz içinde olursa olsun,AB’ninlokomotif ülkelerinden olan Almanya’nın şu anki ihracatı, bizim kendimize 2023 için koyduğumuz ihracat hedefinin üç katı kadar... Kriz içindeki Yunanistan’ın kişi başı milli geliri bizimkinin iki katı” diyordu Bağış ve ekliyordu: “Türkiye başka birliklerle de mutlaka ilişkiler içinde olabilirdi ama AB Türkiye için önemini öyle kolay kolay kaybetmeyecektir.”

PARİS GÖRÜŞMELERİ

Bakan Egemen Bağış, Paris’te kaldığımız iki gün içinde gerçekleştirdiği bir dizi görüşmenin sonuçlarından memnundu. Çok ciddi bir değişim gözlemlediğini, yeni hükümetin Türkiye’yle ilişkileri yeni bir platforma taşımak istediğini söylerken, Fransa İçişleri Bakanı ManuelVals ile görüşmelerinde ele alınan konuları şöyle özetledi:

Vals, konuşmasında Paris cinayetlerinin aydınlatılması için çok yoğun çaba harcandığını belirtmiş ve Başbakan’ın “teröristlere karşı toleranslı tutum” sitemine çok şaşırdığını belirtmişti. Fransa’nın vize konusundaki endişesi Türkler’den değil Türkiye üzerinden geçerek Avrupa’ya gelen yabancılardan kaynaklanıyordu. Görüşmede Kıbrıs konusu da gündeme gelmiş ve Anastasiadis’in yönetime gelmesiyle birlikte çözümiçin yeni bir fırsat doğabileceğinden söz edilmişti. Egemen Bağış bu noktada Avrupa Konseyi’nin Annan Planı oylamasının hemen ardından Türkiye’ye verdiği izolasyonu kaldırma sözünü yerine getirmesi halinde, Türkiye’nin de limanları açabileceğini tekrarlamıştı.

‘Türkiye AB’nin ayrılmaz parçası’

Gezinin son gününde ise Egemen Bağış’ın Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde verdiği konferansı dinledik. Konuşmasına Türkiye Fransa ilişkilerinin tarihi derinliğini vurgulayarak başlayan Bağış ekonomik bakımdan ivmesini ve dinamizmini kaybetmekte olan bir AB’nin, kendi üyelerinin yanı sıra AB’ye potansiyel aday ülkeler bakımından da çekiciliğini kaybetmesinin kuvvetle muhtemel olduğunu; AB’nin yapısal dönüşümü gerçekleşemezse, birliğin geleceğinin tartışmaya açılmasının kaçınılmaz olacağını; Türkiye’nin güçlü ekonomisi, çok yönlü dış politikası, komşu bölgelerle kültürel ve tarihi yakınlığının, AB’nin genişleme ve komşuluk politikası hedeflerini yakalayabilmesi bakımından Türkiye’yi AB’nin ayrılmaz bir parçası haline getirdiğini ve bütün bu sebeplerle gelecekte, Türkiye’siz bir Avrupa düşünülemeyeceğini anlattı.

Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya’ya ziyaret

Paris gezimiz programda olmayan sürpriz bir ziyaretle sonuçlandı. Bakan ve beraberindekilerle birlikteYılmaz Güney ve Ahmet Kaya’nın mezarlarına yaptığımız ziyarette Egemen Bağış kısa bir konuşma yaptı:

“Kürtçe şarkı söyleyeceğim dedi diye ona saldıranlar, Ahmet Kaya’yı hedef gösterenler bugün pişman oldu. Milletimiz o karanlık günleri unutmadı. Yapılanlar hâlâ içimizi acıtıyor. Keşke bunlar yaşanmasaydı da Ahmet Kaya şarkılarıyla, besteleriyle özgürlüklere ilham vermeye devam etseydi. Ama hamdolsun yıllar sonra onun arzuları, onun hayalleri gerçeğe dönüştü. Devletin televizyonu günde 24 saat Kürtçe yayın yapar hale geldi. Özgürlüklerin önündeki bütün engeller bir bir kalktı. Artık yorgun değil ilerici demokrat Türkiye’de Diyarbakırlı’sı da Edirneli’si de Tuncelili’si de Manisalı’sı da sadece isimleriyle değil demokrasimizin standartlarıyla bahtiyar. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.”

Biz gittiğimizde Yılmaz Güney’in ve Ahmet Kaya’nın mezarlarının üstü taze çiçeklerle doluydu. O gün özel bir gün değildi. Besbelli ki çiçekler hiç eksik olmuyor; bu halk onları hiç unutmuyordu.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri