gursel-tekin8217den-secime-ve-izmir8217e-bakis8230

Gürsel Tekin’den seçime ve İzmir’e bakış…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, internet üzerinden yayın yapan Ben TV’ye katılarak, Başkan Kocaoğlu’nu başarılı bulduğunu söyledi ve yerel seçimlere yönelik önemli açıklamalar yaptı.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 06 Kasım 2012, Salı
Haber 164 kez görüntülendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, İnternet üzerinden yayın yapan Ben TV’de yayınlanan ‘Üç Gazeteci Bir Konuk’ programına konuk oldu. İzmir ekseninde önemli açıklamalar yapan Tekin, İzmir’i, CHP’nin kalesi olarak görmediklerini ancak kentin CHP ile özdeşleşmiş olduğunu söyledi. Merak edilen sorular arasında yer alan ve geçtiğimiz hafta sonu Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun il başkanlığı ziyareti ile gündeme gelen Başkan Aziz Kocaoğlu’nun yeniden adaylık sürecine ilişkin açıklama yapan Tekin, Başkan Kocaoğlu’nu çok başarılı bulduğunu söyledi.

“İZMİR CHP DİYOR”
İzmir’in AK Parti’ye oy vermeyeceğinin kesin olduğunu belirten Tekin, “Fiilen başkan olanlar, karşısında aday da yoksa tekrar aday olabilir. Önümüzde daha çok zaman var, ne değişir bilemiyorum ama ben, Aziz Kocaoğlu'nu çok başarılı buluyorum, bütün baskılara rağmen! AKP'de iki bakanın ismi çok geçti sonra biraz heveslendiler umutlandılar. Anketlere bakıldığında, halk CHP'ye biraz kızmış olabilir ama vatandaş İzmir'de ‘CHP diyor’ Bizden bazı ‘dönmeler’ var tabi onları aday yapabilirler! Ama bana göre anketler onları caydırdı. Binali Yıldırım şimdi İstanbul'da çalışıyor. Bazı anketler çok detaylı ve kimlere oy vermeyeceksiniz sorusu sorulmuş. İzmir'in AKP’ye oy vermeyeceği kesin” dedi.
 
“RANT HEDEFİ YOKSA MAYIS OLSUN”
Vatandaşların yerel seçim sürecine hazırlandığını belirten Tekin, hava koşulları dikkate alınarak, seçimlerin Mayıs ayında yapılması gerektiğini savundu. Tekin “Aslında insanların çok da umuru değil hangi ay olduğu! Şimdi birden ‘Martta hava soğuk olur Ekime' e alalım’ dediler. İsterseniz Mayıs'a alalım diye de ben teklif ediyorum. Ama bir koşulla. Rant hedefi olmayacak, binlerce belediye başkanı yargılanıyor. Bürokrat yargılanıyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Bütün yolsuzluklar ortadayken biz seçim ne zaman olacak diye konuşuyoruz. Cumhurbaşkanı bu konuda keyfi karar aldı. Sayın Cumhurbaşkanı anayasayı uygulamak zorunda” dedi.
“TEDİRGİNLİĞİMİZ YOK”
Tekin “Bizim anketlerden düşük çıkma tedirginliğimiz yok. Zaman zaman biz de yaptırıyoruz anket. Geçen hafta bir medya grubunun yaptığı araştırmada Ak Parti yüzde 41, CHP yüzde 28 görünüyor. En çok oyunu arttıran BDP yüzde 8,5 ama kararsız seçmen sayısında büyük bir artış var. CHP, ilk kez, Türkiye'nin bütün ihtiyaçlarını karşılayacak projelerle halkın karşısına çıktı. Ama ne yazık ki bu projelerin hiçbirini örgütler anlatamadı. Hala da anlatabilmiş değil” diye konuştu. Zaman zaman tartışma konusu olan ‘Yeni CHP’ söylemini de değerlendiren Gürsel Tekin, eksen kaymasının söz konusu olmadığını, tam tersine her kesimin kucaklandığını söyledi.
 
“OY DEĞİL ÇÖZÜM ARADIK”
CHP tarafından Kürt sorunu ile ilgili olarak AK Parti’ye zeytin dalı uzatıldığını belirten Tekin “Kürt sorunu tüm Türkiye'nin sorunu ama çoğunlukla AKP'nin sorunu! AKP bunu bir oy sorunu olarak yürüttü. Kılıçdaroğlu bu sürecin çözülmesine büyük önem verdi. Başbakanın PKK ile görüştüğünün söylenmesi üzerine Başbakan çok ağır küfürler etmişti Bahçeli'ye de Kılıçdaroğlu'na da. Ama Kılıçdaroğlu eğer sorun çözülebilecekse konuşulabilir diye çok makul bir şekilde yaklaştı olaya. Yine af tartışmaları çıktığında, terör bitecekse af çıkabilir diye yaklaştı. Son 3 aydır olup bitenleri açıklamadıkları için ne olup bittiğinin farkında değiliz. Buna rağmen genel başkanımız terör konusunda Başbakan'la görüşmek istediğini söyledi ama hala bir cevap gelmedi” dedi.

ADAY OLACAK MI?
Tekin “Ben 2009'da adaydım ama adı geçtiği için Kılıçdaroğlu'na adaylığı ilk götüren adam benim... Kılıçdaroğlu bunu bir görev olarak kabul etti. İstanbul, İzmir gibi değil çok önemli, çok sorun var hasta bir şehir haline geldi. Burada özelikle 2009'da uyguladığımız kriteri uygulamamız gerekiyor. Bu sorunları kimin çözeceğine inanıyorsa İstanbul benim adayım odur. Ama İzmir için değil ben İstanbul milletvekiliyim. Aziz Kocaoğlu'nun ön seçim yapılsın düşüncesi de olabilir ama sadece o kriter yeterli değil önemli olan İzmirlinin düşüncesi… Özellikle büyükşehirlerde bilimsel çalışma da lazım” diye konuştu.
 
“SORUNLAR ÖZAL’DAN TESLİM”
Tekin sözlerini şöyle sürdürdü: “Bütünşehir Projesini Özal çok denedi. Bugün içinden çıkamadığımız sorunların çoğunun kaynağı Özal zamanından kalma. Bütünşehir elbette olur ama 1500 tane belediye kapatıyorsunuz. Bunları kapatmayın biz de ‘evet’ diyelim. Yönetimi yerelleştirmek lazım. Her şeyi Ankara'ya götüremeyiz. Valilik, Bakanlık TOKi var. TOKİ'nin plan yapma yetkisi olur mu ya? Dünyada tartışılan şeyler daha fazla yaşanabilir şehir, hava yeşil alan. Biz temiz havaya hasret kaldık. Yazık günah değil mi bize? Bütün ömrümüzü beton yığını içinde geçireceğiz.”

Etiketler : gürsel tekin  chp  izmir  seçim   

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri