yeni-hat-yeni-hayat

Yeni hat, yeni hayat

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar “birleşik sistem” olarak çalışan ve artan nüfusun yükünü taşımakta giderek zorlanan atık suları yağmur suyu hatlarından ayırmak için “ikinci hat” çalışmalarına hız verdi. Böylece hattaki yük hafifletilerek aşırı yağışlardaki tıkanıklık ve su baskınlarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Geniş kapsamlı ilk uygulamanın yapıldığı Şirinyer bölgesinde yağışları sıkıntısız atlatan Büyükşehir, şimdi de Çamdibi ve Altındağ’ı kapsayan 540 hektarlık alanda “dev ayrıştırma” projesini sürdürüyor.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • BUCA KADINA ŞİDDETE KARŞI TEK SES OLDU

  Bucalılar kadına şiddete karşı mücadele ve dayanışma için tek ses oldu. Buca Belediyesi ve Buca Kent Konseyi’nin düzenlediği kadın zincirinde kadın erkek, genç yaşlı şiddete karşı tüm vatandaşlar siyah eldivenlerini takarak “Şiddet İnsanlık Suçudur”, “Öldüren Sevgi İstemiyoruz” sloganları ve dövizleriyle Buca Belediyesi Özgecan Aslan Kadın Dayanışma Merkezi’ne yürüdü. Merkezde düzenlenen çeşitli etkinliklerle şiddetin acı yüzü bir kez daha gözler önüne serildi. Merkezin danışanlarıyla birlikte sahne alan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, “Biz adam olduğumuzda kadınlar ölmeyecek” dedi.

 • Hatay'da büyük patlama

  Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde Cilvegözü sınır kapısında saat 15.00 sıralarında büyük bir patlama meydana geldi. Patlamada çok sayıda kişinin yaralandığı bildiriliyor.

 • İran’dan ABD uçağına ateş

  İran Fars Körfezi üzerindeki bir Amerikan uçağına ateş açtığı duyuruldu.

 • Emniyet Genel Müdürlüğü 170 yeni cezayı açıkladı

  Emniyet Genel Müdürlüğü 2013 yılı için 170 ayrı trafik suçunun yeni ceza oranlarını açıkladı.

 • 500 asker ifade verecek!

  Bir tabur asker için flaş karar...

Son Güncelleme: 12 Mayıs 2014, Pazartesi
Haber 123 kez görüntülendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yağmur suları için “ikinci bir hat” daha yaparak artan nüfusun yükünü taşımakta zorlanan atık suların bulunduğu hattan ayırıyor. İZSU Genel Müdürlüğü, bugüne kadar “birleşik sistem” olarak çalışan ve aşırı yağışlarda tıkanmalara yol açan atık su ve yağmur suyu hatlarının ayrılmasıyla, hattaki yükün hafifletilerek aşırı yağışlardaki tıkanıklık ve su baskınlarının önüne geçilmesini hedefliyor.

 

Şirinyler tamam, sıra Çamdibi ve Altındağ’da

2004 yılından bu yana 99 milyon liralık yatırım yaparak “lokal” çalışmalarla 192 kilometre uzunluğunda yağmur suyu hattı döşeyen İZSU Genel Müdürlüğü, geniş kapsamlı ilk uygulamayı ise Buca-Şirinyer bölgesinde yapmış ve şiddetli yağışları sorunsuz atlatmıştı. 4 milyon liranın üzerindeki yatırımla NATO ve civarı, Menderes ve Mehmet Akif caddeleri ve sokaklarını kapsayan ayrık sistem çalışmalarını 2013 yılında tamamladıklarını belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, “Bu bölgede yıllardır yaşanan sıkıntılar sona erdi. Buca’nın hemen ardından, yağışlarda sıkıntı yaşanan önemli bölgelerden biri olan Çamdibi ve Altındağ’a girdik. Burada 540 hektarlık alanı kapsayan çok büyük çaplı yağmur suyu ayrıştırma projemiz sürüyor. 21 milyon liralık yatırımla gerçekleştirdiğimiz bu çalışmalarımız tamamlandığında Bornova Meriç, Tuna, Serintepe, Zafer, Birlik, Koşukavak, Gaziosmanpaşa, Mersinli, Barbaros, Yeşilova, Rafetpaşa, Çınar ve Yıldırım Beyazıt mahallelerinde yağmurlar artık sorun olmaktan çıkacak. Şu anda Abdi İpekçi Caddesi’nde çalışmalara başlandı. İşimizin tamamı 2015 yılı Haziran ayında bitecek. Yağışlarda sıkıntı yaşanan bölgelerimiz için de sürekli projeler hazırlayarak, ihaleye çıkıyoruz” diye konuştu.

 

6 ilçe için daha ihaleye çıkıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yağmur sularını atık su hattından ayıran yeni sistem için Bayraklı, Buca, Gaziemir, Menderes, Konak ve Menemen ilçelerinde de yeni yatırımlara başlayacak. İZSU Genel Müdürlüğü, Bayraklı Osmangazi Caddesi’nde 1.4 kilometre, Buca Adatepe, Gaziler ve Yıldız mahallelerinde 4.5 kilometre, Buca Atatürk Mahallesi’nde 500 metre, Gaziemir Aktepe Mahallesi’nde 170 metre, Menderes ilçesi Orta ve Çukuraltı mahallelerinde 2.7 kilometre uzunluğunda yağmur suyu hattı döşemek için ihaleye çıktı. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından imalat çalışmaları başlayacak. Izgaraların kanala bağlı olduğu yerlerde, yağmur suyu ile kanal hatları ayrılarak yağmur sularının derelere ve dereler vasıtasıyla körfeze akması sağlanıyor. Kanal suları ile arıtma tesislerine iletiliyor.

 

Güzelyalı ve Göztepe de rahatlayacak

 

İZSU Genel Müdürlüğü, yoğun yağışlarda sıkıntı yaşanan Güzelyalı ve Göztepe mahallelerinde toplam 3.4 kilometre uzunluğunda yağmur suyu hattı döşeyecek. 1.3 kilometre uzunluğunda da kanalizasyon şebekesi yenilenecek. Bu imalatlar kapsamında bir adet terfi merkezi inşa edilerek toplanan yağmur suları pompalar aracılığıyla Poligon Deresi’ne aktarılacak. İZSU, bu iki mahallenin yağmur suyu hatları için ihale hazırlığına başladı. İZSU, Menemen ilçesi Ulukent Mahallesi’nin yağışlarda sıkıntı yaşanan sokaklarında 8.3 kilometrelik yağmur suyu hattı döşeyecek. Ayrıca 2.6 kilometre uzunluğunda da kanal şebekesi yenilenecek. Bu yatırım için de ihale hazırlıklarına başlandı. 

Etiketler : Güzelyalı  Göztepe  6 ilçe  Çamdibi   

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri