belediye-ulku-ocagina-dondu

''Belediye Ülkü Ocağına Döndü''

30 Mart Mahalli İdari seçimleri ile Aliağa’da başkanlık koltuğuna oturan MHP’li Serkan Acar geçtiğimiz günlerde belediye bünyesinde çalışan 104 taşeron işçinin işine son vermesiyle basına yansımıştı. İşten çıkarılan taşeron işçiler belediyenin önündeki Demokrasi Meydanı’nda direniş çadırları kurarak eylemlerine gece gündüz devam ediyorlar.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Askeri mühimmat deposunda patlama

  Çanakkale'nin Gelibolu İlçesi'nde bağlı Kavak Beldesi'nde bulunan Gelibolu 2'nci Kolordu Komutanlığı 18'inci Piyade Mekanize Tugayı'nda gece eğitim atışı sırasında meydana gelen patlamada yaralı sayısının 17'ye çıktığı kaydedildi.

 • İstanbul'da çatışma...

  Ölü ve yaralılar var...

 • Hacettepe'de yolsuzluk skandalı

  Hastaların tıbbi kayıtları ile oynanmış. Bu olay nedeniyle 2 profesör ile 2 doçent görevden uzaklaştırıldı.

 • Türkiye dikkat!

  Bugün dönüşüm tutulması var. Tutulma hayatınızı nasıl etkileyecek?

 • İzmir'de yürekleri parçalayan kader birliği: İki şehit madencinin de...

  Soma’daki maden faciasının en trajik öykülerinden biri İzmir'in Kınık İlçesi'nin Köseler Mahallesi'nde ortaya çıktı. Faciada yaşamını yitiren aynı köyden iki maden işçisi de evli ve birer kız çocuğu babasıydı. En acısı ise ikisinin eşleri de ikinci çocuklarına hamile. İki madenci, doğacak ikinci çocuklarını göremeden birlikte ölüme gitti, yakınları perişan oldu.

Son Güncelleme: 12 Mayıs 2014, Pazartesi
Haber 103 kez görüntülendi.

Çıkarılan işçilerin büyük çoğunluğu Alevi veya Kürt kökenli ya da CHP'li.  İşlerine son verildiği için evlerine ekmek götüremeyen işçilerin bir kısmı 50'li yaşlarda ve başka iş bulamayacağını söylüyor, bir kısmı genç ve evlilik arifesinde kredi borçlarıyla ortada kalmış durumda... Bazı ailelerin ise çocuklarının hastalığının tedavisi yarım kaldı. İşten çıkarmaların siyasi olduğunu belirten işçiler duruma isyan ederek, ekonomik darboğazda olduklarını ve sıkıntılarını anlattı.

“Dayısı olan kaldı…”

Gazetemize konuşan Hasan İme belediye başkanının elindeki listeye göre gelişigüzel işçileri işten çıkardığını ve kendilerini “kartçı” olmakla suçladığını belirtirken böyle bir etiketle işten atılmış olmalarına sitem etti. 55 yaşındaki İme “ Zabıta amirliğinde biz iki kişi çalışıyorduk. Çıkışımızı verdiler. Diğer arkadaşım tanıdık bulduğundan ertesi gün geri işe alındı. Bizim tanıdığımız olmadığından olan bize oldu.” Diye konuştu. İşçiler “ dayısı olan belediyede kaldı, bizleri çıkardılar” diyerek İme’ye destek verdi. Belediye başkanının “ Gelin bize liste verin, kartçıları bulalım dediğini belirten” İme “Belediye başkanı olarak kartçıları bulamıyor, bizden liste istiyor” diye sitem etti.

"Kanser Hastasıyım, İşten Atıldım"

Son maaşlarını da henüz almadıklarını belirten işçiler haklarını arayacaklarını ve işe alınana kadar mücadelelerinin süreceğini belirtti. “Ben kararlıyım, O 5 yıl buradaysa ben de 5 yıl buradayım”diye konuşan kanser hastası olan Hasan İme “52 yaşındayım, 5 tane çocuğum var ve raporluyum. Kimse bana iş vermez. Ben de nerede çalışacağım? “ diyerek sonuna kadar direneceğini belirtti. “Bizim tek isteğimiz şu:  Biz işimizi, ekmeğimizi geri istiyoruz. Biz 30 yıldır Aliağa’da yaşıyoruz, şimdiye kadar böyle bir şey görmedik. Çevik kuvvet, TOMA, akrep görmedik. Aliağa’da ilk’ler yaşadık. “ diye konuştu.

Aileler Perişan

Mücadelelerinin ekmek kavgası için olduğunu dile getiren Hasan İme “Umuyoruz Başkan geri adım atar ve bizleri işe alır. Kartçı varsa çıkarsın ona bir şey demiyoruz. Emekliliği gelmiş olup çalışanlar var onları çıkarsın. Ama emekliliğine az kalmış insanları çıkarmasın, emek verip sıkı çalışan insanları,  işe ihtiyacı olan insanları çıkarmasın” diye konuştu.

Madalyonlu 'Bankamatikçi'

 

Belediyede temizlik işlerine çalışan Hulki Balki adlı işçi ise uğradığı haksızlık karşısındaki şaşkınlığını ifade ederken “Ben çöpçüyüm, sokakları temizliyorum. Bizi “bankamatikçi” deyip işten çıkardılar oysa işten çıkarılmadan bir hafta önce bir grup esnaf belediyeye gelip başkana çıkmış. Benim hiç haberim yoktu.  Demişler ki “ bu arkadaş çok iyi çalışıyor, adam utanmasa dükkânların içini süpürecek o derece çalışkan bir arkadaş, ona ödül verin”  diye bana ödül verilmesini talep etmişler. Başkan “ismini verin” demiş. Ama kimse benim ismimi bilmiyor. Çünkü muhatap olmuyorum kimseyle. Benim haberim yoktu”  diye konuştu. 5 yıldır bu işi yaptığını söyleyen Balki “ Ödül almadık ama Serkan Acar’dan çıkış ödülünü aldık” dedi.

Direniş çadırlarında "madalyonlu bankamatikçi" olarak nam salan Balki kendilerine yapılan haksızlık karşısında üzgün ve şaşkın olduğun olduğunu ifade etti. Çalışkanlığı ile çevre esnafın takdirini toplamış Balki  “Bankamatik deyip alnımıza kara leke sürdüler, zorumuza giden o.  Hakkımızı alana kadar eylem yapacağız. Sonuna kadar gideceğiz” diye konuştu.

 Hulki Balki’nin eşi “ Ben ev hanımıyım ama evlere temizliğe gidiyorum geçinmek için. Benim 3 çocuğum var. Nasıl okutacağım? Benim eşim çalışırken benle telefon da bile konuşmazdı. “ Ben iş başındayım, beni meşgul etmeyin” derdi.  Yanından geçerken sadece selam verebiliyordum. “ Şimdi ise Yoldan geçen MHP tabanlı insanlar “aa bunlarmış herhalde bankamatik hırsızlar" diye bizi gösteriyorlar. Allaha şükür alnımız açık, bizim boğazımızdan haram lokma geçmedi. Hakkımız olmayan hiçbir şey yemedik” diye konuştu. Eşinin işine son verildikten sonra yaşadıkları maddi sıkıntıdan dolayı çocuklarından birinin okuldan ayrıldığını belirten anne Balki “ Biz ödül de istemiyoruz, ekmeğimizi geri verin” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun Yeğeni de Çıkarıldı

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeğeni Deniz Karabulut da işine son verilenler arasında. Engelli raporu olduğunu belirten Karabulut Park - Bahçe Birimi’nde taşeron işçisi olarak çalışırken 8 Mayıs’ta kendisine çıkış verildi.

Dikili Eski Belediye Başkanı Osman Özgüven, CHP Aliağa adayı Barış Eroğlu, CHP Aliağa aday adayı Hayal Han, DİSK, TKP ve DİP’in de destek verdiği işçiler eylemlerine aralıksız devam ediyor.

Belediye Ülkü Ocağına Döndü

Çoğunluğu Alevi veya Kürt olan işçiler işten çıkarmaların siyasi olduğunu belirtirken "Belediye ülkü ocağına döndü" diye yorumlar yapılıyor. Belediye Başkanı'nın tasarrufa gittiği iddialarını değerlendiren işçiler "Bizi çıkardıktan sonra 17 işçi getirtti, işe başlattı. Bu nasıl tasarruf?"diye isyan etti.

Bir Liste Daha Var…

 

Kendilerinin Başkan’ın elindeki liste doğrultusunda işten çıkarıldıklarını belirten işçiler Başkan Acar’ın elinde hazırda bulunan bir başka liste daha olduğunu ancak kendileri direniş başlattığından diğer listedeki işçilerin çıkarılmadığını belirten işçiler " Burada direniş olmasaydı diğer işçiler de kapının önünde konulacaktı" açıklaması yaptı.

İşçiler Tehdit Ediliyor!

 

Belediye önünde başlayan eylemlerin ardından Belediye içerisinde tüm birimlere telefon edilerek eyleme destek vermemeleri konusunda uyarıda bulunulduğu belirtilirken, çalışanlara belediye yönetiminden   “Eyleme katılanlar veya destek verenler hakkında tutanak tutulacaktır “şeklinde tehdit edildikleri öne sürüldü. Belediye çalışanlarının işe giriş- çıkışlarında imza attırıldıkları, bu şekilde eyleme destek verip vermediklerinin kontrolünün sağlandığı iddialar arasında. Benzer şekilde belediye çalışanlarının eyleme destek verip vermediklerinin kontrolü için belediye binasının arka kapılarının kapatıldığı, tek giriş- çıkış kapısı olarak sadece ön kapının kullanıldığı da alınan bilgiler arasında.  Direnişteki işçiler " Arkadaşlarımız buraya gelemiyorlar, telefon ediyorlar "oraya gelemeyiz" diyorlar. İçeride işçiler sanki reis önünde durur gibi, el pençe divan duruyorlar. Korkutmuşlar işçileri. Bize destek veremiyorlar, çünkü korkutmuşlar. Direniş çadırlarına yaklaşamıyorlar." Diye konuştu.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri