herkes-musterih-olsun

"Herkes müsterih olsun"

"Emin olun, bu kaza en ince ayrıntılarına, en küçük detaylarına kadar araştırılacak"

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 15 Mayıs 2014, Perşembe
Haber 111 kez görüntülendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Soma'daki maden faciasına ilişkin "İlk belirlemelere göre 238 işçimizi Hakk'a uğurladık. 80 yaralımız var" dedi. Erdoğan, Soma Belediyesi'nde Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İçişleri Bakanı Efkan Ala, AK Partili Manisa ve Balıkesir milletvekilleri ile basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Erdoğan, yakın tarihin en büyük iş kazalarından birine şahit olunduğunu belirterek, "Özel sektöre ait maden işletmesinde çıkan yangın nedeniyle ilk belirlemelere göre 238 işçimizi Hakk'a uğurladık. Yine ilk belirlemelere göre 80 işçimizi de yaralı olarak kurtardık. Bunların şu an itibarı ile 19'u taburcu edildi. Fakat bu taburcu edilme süreci hızla devam ediyor. Ağır yaralı olarak herhangi bir yaralımız kalmadı. Milletimizin başı sağolsun. Milletçe 77 milyon çok büyük bir acı yaşıyoruz. Tahammülü son derece meşakkatli bir süreçten geçiyoruz" diye konuştu.

Erdoğan, ekmek parası için alın teri döken emekçileri kaybetmenin yürek parçalıyıcı hüznünün yaşandığının altını çizerek, şunları söyledi: "Rabbim hayatlarını kaybeden kardeşlerimizi rahmeti ile kuşatsın. Kur-an'ı Kerim'de 'Hakikaten insan oğlu için emeğinden başkası yoktur' buyuruyor Rabbimiz. Rabbim ekmeğinin peşinde, çoluk çocuğunun rızkının peşinde hayatını yitiren bu kardeşlerimizin mekanlarını cennet eylesin. Şunu ifade etmek isterim ki; geride kalan acı sadece vefat eden kardeşlerimizin değil, hepimizin, 77 milyonun ortak acısıdır. Hem vefat eden kardeşlerimizin ailelerinin hem milletimizin başı sağolsun. Şu anda ilk tedavileri tamamlanan ya da hastanelerimizde tedavileri devam eden kardeşlerimize de Allah'tan acil şifalar temenni ediyorum. Bu vesile ile kaza anından bu yana son derece sorumlu yayın gerçekleştiren, kamuoyunun hızlı ama doğru bilgilendirilmesini sağlayan, bunu da zor şartlar altında gerçekleştiren medya mensubu arkadaşlarımıza, kuruluşlarımıza şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum."

Başbakan Erdoğan, bu büyük acı karşısında sağduyulu ve serinkanlı yaklaşım sergileyen siyasetçilere şükranlarını sunarak, kaza anından itibaren çok büyük gayretle kendi hayatlarını riske atarak, arama kurtarma çalışmalarına katılan, sağlık ve güvenlik hizmeti verenleri tebrik ve teşekkür etti. Acı olay karşısında metanetini muhafaza eden, ülkenin her köşesinde madencilerin selameti için dualar eden millete de teşekkürlerini sunan Erdoğan, kaza haberinin alınması ile en yakından en uzağa tüm imkanları hızlı bir şekilde seferber ettiklerini bildirdi. Erdoğan, ulusal ve uluslararası programları iptal ettiklerini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Manisa ve Balıkesir milletvekillerini süratle bölgeye gönderdiklerine dikkati çekerek, "Taner Yıldız Beyin, koordinatörlüğünde Sağlık Bakanlığımız, AFAD, Kızılay, Genelkurmay Başkanlığımız, Emniyet Teşkilatımız, Zonguldak Taş Kömürü İşletmeleri, Türkiye Taş Kömürü İşletmeleri, bütün komşu illerden arama kurtarma ekipleri, sağlık ekipleri, uzmanlar, teknisyenler bölgeye intikal ettiler. Mümkün olan en hızlı şekilde, en modern tesisatla madendeki kardeşlerimize ulaşmanın gayreti içinde olduk" diye konuştu.

"VEFAT EDEN KARDEŞLERİMİZİN ÜZERİNDE KİMLİK YOK"

Erdoğan, böyle büyük çaplı acı bir olay karşısında devletin tüm imkanlarını devreye aldıklarını kaydederek, ocaklardan çıkan yaralılar ve ebediyete intikal edenlerle ilgili adli tıp çalışmalarını da Kırkağaç'a alarak süratle otopsilerinin gerçekleştirildiğinin belirtti. Erdoğan, cenazeleri otopsi için Soma'dan İzmir'e göndermenin zor ve herkesi rahatsız edici bir durum olacağını aktararak, "Başsavcı kardeşlerimizle beraber yaptığımız istişarelerde bunun en uygun olacağı kanaatine vardık ve Adalet Bakanımızı da uyararak, o da yurt dışındaydı, sağolsun o da müsteşarımla beraber bu konuda adımları attılar" dedi.

Sadece arama kurtarma değil, vefat edenlerin kimliklerinin belirlenmesi konusunda da çalışmaların sürdüğünü anlatan Erdoğan, "Bu yanlış anlaşılmasın. Vefat eden kardeşlerimizin üzerlerinde kimlikleri yok. Yoksa vücutlarında en ufak bir darbe, yara söz konusu değil. Ama kimlik olmadığı için üzerlerinde, kim kimdir bilinmiyor. Onun için burada fotoğraflarla beraber ailelere gösterilmek suretiyle, kendileri geliyor, orada yerinde görerek, teşhisi bu şekilde yapıp, oradan da kendi yakınını alıyor ve köyüne götürüyor" değerlendirmesini yaptı.

"ADLİ VE İDARİ ÇALIŞMALAR BAŞLAMIŞTIR"

Erdoğan, konuyla ilgili ihtiyaçların karşılanması dahil, her türlü ayrıntının üzerinde durduklarını anımsatarak, bu aşamadan itibaren gereken her şeyi yapacaklarını bildirdi. Erdoğan, madden ve manen ne gerekiyorsa Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve işletme olarak atılması gereken adımların hepsinin yapılacağının altını çizerek, "Adli ve idari olarak yapılması gereken çalışmalar da şu anda başlamıştır. Bunun da bilinmesini istiyorum" dedi. Başbakanlık tarafından yayımlanan genelge ile Türkiye genelinde 3 günlük yas ilan edildiğini hatırlatan Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı ile yaptıkları görüşmeler sonucu bugün selalar verildiğini, Kur-an kurslarında Hatm-i Şerifler'in okunduğunu ve cuma günü okunacak hutbenin de bu konuya ayrıldığını belirtti.

Erdoğan, "Arkadaşlar şundan herkesin emin olmasını istiyorum, bu kaza en ince ayrıntılarına, en küçük detaylarına kadar araştırılacak ve araştırılıyor. Hiçbir ihmalin göz ardı edilmesine izin vermeyiz, vermeyeceğiz. Olayı aydınlatacak ve hem yakınlarının hem kamuoyunun tatmin olacağı adımlar da atılacaktır. Herkes bu konuda müsterih olsun" ifadesini kullandı. İlk işin cenazelerin defni olduğuna vurgu yapan Erdoğan, önce yaraların sarılacağını ve yas tutulacağını, ardından da bu acının tüm boyutları ile konuşularak gerekenin yapılacağını söyledi. Erdoğan, Soma'daki maden faciasının ardından TBMM'nin tatil edildiğini, yaralıların, vefat edenlerin yakınlarının ve çocuklarının yanında olacaklarını dile getirerek, Soma ve bölge halkının yanında olmak için Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Gençlik Haftası dolayısı ile düzenlediği etkinlikler ile AK Parti'nin cumartesi günü Malatya'daki etkinliklerinin de iptal edildiğini aktardı.

Etiketler : "Herkes  müsterih  olsun"   

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri