izmir-valisine-bu-kez-barodan-cagri

İZMİR VALİSİ'NE BU KEZ BARO'DAN ÇAĞRI!

Soma'daki maden faciasının ardından İzmir'deki gösterilere polisin tazyikli su ve biber gazlı müdahalesine bir tepki de İzmir Barosu'ndan geldi. Barı Başkanı Av.Ercan Demir, DİSK Ege Bölge Başkanı Memiş Sarı ile CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel ve Musa Çam'ın da katıldıkları bir basın toplantısı düzenledi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 18 Mayıs 2014, Pazar
Haber 117 kez görüntülendi.

İZMİR (İHA) - Soma'daki maden faciasının ardından İzmir'deki gösterilerepolisin tazyikli su ve biber gazlı müdahalesine bir tepki de İzmir Barosu'ndan geldi. Barı Başkanı Av.Ercan Demir, DİSK Ege Bölge Başkanı Memiş Sarı ileCHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel ve Musa Çam'ın da katıldıkları bir basın toplantısı düzenledi.

"SORUMLU VALİ VE EMNİYET MÜDÜRÜDÜR"

Toplantıda basın açıklamasını okuyan DİSK Ege Bölge Başkanı Memiş Sarı, "Sesimiz kısık çıkıyor, sesimizi kısmaya çalışıyorlar, ama biz inadına ses çıkartmaya devam edeceğiz" dedi. Sarı şöyle devam etti: "13 Mayıs'ta Soma'daki kömür madeni yüzlerce emekçiye mezar olmuştur. Bu olay tüm toplumda infial uyandırmıştır. İzmir Emek ve Demokrasi bileşenleri olarak bu olayı protesto etmek için Basmane Meydanı'nda toplanılmış ve Konak Meydanı önüne yaklaşık 50 metre kala yürüyüş korteji polis barikatı ile kesilmiş ve yapılan görüşmelere rağmen ağır bir şiddet kullanılarak dağıtılmıştır. Yine dün (Perşembe) de kurumlarımız tarafından alınan iş bırakma eylemi kapsamında Konak Meydanı'na yürüyüş yapılmış, bu yürüyüşe de ağır bir polis şiddeti kullanılarak müdahale edilmiştir. Bu müdahalede, DİSK Genel Başkanı Kani Beko'nun da içinde bulunduğu kurum temsilcileri yaralanmıştır. İki gün içinde tamamı polis şiddetinden kaynaklanan olaylarda toplam 123 yurttaşımız gözaltına alınmış ve onlarca yurttaşımız yaralanmıştır. İzmir'deki şiddetin sorumlusu İzmir Valisi ve İzmir Emniyet Müdürü'dür. İzmir Emek ve Demokrasi bileşenleri olarak kentimizdeki bu şiddeti protesto ediyor, Vali ve Emniyet Müdürü'nü bu saldırılardan vaz geçmeye davet ediyoruz" dedi.

TARİHİ GEÇMİŞ GAZ KULLANILDI İDDİASI

Polisin müdahalesi sırasında son kullanma tarihi geçmiş gaz kapsüllerinin kullanıldığını ileri süren İzmir Barosu Başkanı Demir ise bunun insan sağlığına son derece zararlı olduğunu belirtti. İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya yaptıkları görüşmenin kayıtlarının polisin elinde bulunduğunu ve bunun yayınlanmasını istediklerini aktaran Demir, şöyle devam etti: "Artık son kullanma tarihi geçmiş kapsülleri atıyorlar. Son kullanma tarihi geçmiş kapsülleri atmasınlar, bari buna dikkat etsinler" diye konuştu.

"KONAK MEYDANI'NA ÇADIR KURARIZ"

Basın açıklamasına katılan CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel de, İzmir milletvekilleri olarak ve Genel Merkez düzeyinde de daha ciddi girişimlerde bulunacaklarını ifade ederek, "Yani Vali ve Emniyet Müdürü bu anlayışını sürdürürse, biz çadırı Konak Meydanı'na kurarız. Meclisin gündemine bu konuyu taşısak da bir şey olmuyor, parlamento çalışan bir sistem değil. Bizi başka yollar denemek zorunda bırakmasınlar" şeklinde konuştu.

Etiketler : CHP  İzmir  Meclis  Milletvekili  Polis 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri