paylasim-tartismasinda-chplilerden-deklarasyon

'Paylaşım' tartışmasında CHP'lilerden deklarasyon

İl Özel İdaresi'nin mallarının paylaşımı konusunda CHP'nin 13 İzmir milletvekili bir deklarasyon yayınlayarak bu malların Büyükşehir Belediyesi'ne verilmesi talebinde bulundu

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 22 Mayıs 2014, Perşembe
Haber 117 kez görüntülendi.

İzmir'de kapanan İl Özel İdaresi'nin mallarının nasıl paylaşılacağıyla ilgili tartışma giderek büyüyor. Konuyla ilgili Vali Mustafa Toprak'ın, "Kanun ne diyorsa ona göre dağıtım yapılacak. Mal veya taşınmaz hangi kurum ve kuruluşla ilgiliyse ona verilecek" açıklamasına Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun ardından CHP İzmir milletvekillerinden de tepki geldi. CHP'nin 13 İzmir milletvekili bir deklarasyon yayınlayarak bu malların Büyükşehir Belediyesi'ne verilmesini istedi. Bunun üzerine AK Partili İzmir milletvekilleri de ortak bir deklarasyon yayınlamak için harekete geçti. CHP'li vekillerin, "İzmir'in malları İzmir'de kalmalı, köylere hizmet gitmezse sorumlusu AK Parti'dir" sözlerine sert tepki gösteren AK Partili vekiller, "Bu çıkış ancak, beceriksizliklerine kılıf arayan CHP'li belediyelere yakışır" diye konuştu.
CHP'li vekiller Aytun Çıray, Alaattin Yüksel, Birgül Ayman Güler, Erdal Aksünger, Aşkın Türeli, Güldal Mumcu, Hülya Güven, Mehmet Ali Susam, Mustafa Balbay, Mustafa Moroğlu, Musa Çam, Rıza Türmen ve Oğuz Oyan'ın imzasının bulunduğu deklarasyonda Özel İdare'nin mallarının hızla belediyelere devredilmesi gerektiği vurgulandı. CHP'li vekiller, bu mallrın belediyeye verilmemesi halinde özellikle köy nüfusunun yoğun olduğu Bergama, Ödemiş ve Tire gibi ilçelerde işlerin aksamasının sorumlusunun AK Parti olacağını iddia etti. CHP'li vekiller, "Parti ayrımı gözetmeksizin bütün İzmir milletvekillerini İzmirlilerin hak ve menfaatini gözetmeye davet ediyoruz" dedi. 

'Bahane üretiyorlar'

Bu deklarasyona AK Partili İzmir milletvekillerden tepki gecikmedi. Ali Aşlık, "Belediyeler de zaten devletin kurumu. Bu mallar AK Parti'ye kalmayacak ki. Millet her şeyi biliyor" dedi. 
Nesrin Ulema da, "Bu çıkışları, İzmir'i başka bir Cumhuriyet olarak gören zihniyetin hizmet yapmamak için ürettiği bahaneler olarak görüyoruz. Bu sözler beceriksizliklerine kılıf arayan CHP'li belediyelere yakışır" dedi. Aydın Şengül ise, "Taşınmazların, ihtiyaçlara göre kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılması CHP'lileri neden rahatsız ediyor, anlamıyorum. İl Özel İdaresi kamu kurumu değil miydi" diye konuştu.

"Büyükşehir illa ki hamam mı işletecek"
Yeni Asır'a yeni açıklamalarda bulunan Vali Mustafa Toprak ise, bu malların kanunlar çerçevesinde en uygun şekilde dağıtılacağından kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini söyledi. Malların ilgili kamu kuruluşlarına verileceğini, belediye ile ilgili olanların da yine belediyeye verileceğini kaydeden Toprak, "Ancak, belediye hizmetleriyle ilgisi olmayan mal ve taşınmazlar konusunda neden ısrar ediliyor anlamıyorum" dedi. Toprak, Balçova Termal tesislerini kastederek, "Belediye illmaki hamam mı işletmek istiyor" diye konuştu.

Kocaoğlu'ndan çağrı
Konuyu dün twitter'da da gündeme getiren Başkan Aziz Kocaoğlu, "Mücadelemiz İzmir'in yerel serveti olan Özel İdare taşınmazlarının yine İzmir'in yerel yönetimlerinde, yani İzmirliler'de kalması için. Bu mallar Aziz'in değil İzmirlilerin olacak. Kentimizdeki kuruluşları, sivil toplum liderlerini İzmir'in mallarına sahip çıkmaya çağırıyorum" dedi.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri