tarifenin-suyu-cikti

Tarifenin suyu çıktı

İzmirlilerin 'katlamalı tarife' nedeniyle diğer büyükşehirlere göre daha çok su faturası ödediğini söyleyen Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, "Suya gelecek yüzde 10 zam bu yükü daha artıracak" dedi

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Diyanet Kıyametin ne zaman kopacağını açıkladı

  Diyanet'ten kıyamet açıklaması MAYA takvimine göre kıyametin 21 Aralık’da kopacağı öne sürülürken, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, kıyametin kopma belirtilerinin büyük ve küçük olmak üzere iki kategoride olduğunu bildirdi

 • KGS 31 Ocak'ta bitecek

  Otoyol ve köprü geçişlerinde kullanılan Kartlı Geçiş Sistemi (KGS), 31 Ocak 2013 tarihinden itibaren kullanılamayacak.

 • İZMİR’DE 7 BİN 200 KÖK HİNT KENEVİRİ ELE GEÇİRİLDİ

  İzmir’in Kiraz ilçesinde, jandarma ekiplerince iki farklı noktada yapılan uyuşturucu operasyonu sonucu toplamda 7 bin 200 kök hint keneviri ele geçirildi.

 • CİNNET GEÇİRDİ: 1 ÖLÜ, 1 YARALI

  Kız arkadaşının evine giden öfkeli şahıs, talihsiz kızın annesini bıçaklayarak öldürürken, babasını da ağır yaralayıp kaçtı.

 • ‘Terörist değilim eski teröristim’

  Gizli tanık sıfatıyla Ergenekon davasında ifade verirken kimliğini açıklayan PKK?hükümlüsü Şemdin Sakık, tutuklu sanık eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ’a yanıt verdi

Son Güncelleme: 25 Mayıs 2014, Pazar
Haber 56 kez görüntülendi.

İzmirlilerin İZSU'nun uyguladığı "katlamalı tarife" hesaba katıldığında diğer büyükşehirlere göre daha fazla su faturası ödediği ortaya çıktı. Büyükşehir Belediyesi'nin Temmuz'dan geçerli olmak üzere içme suyuna yaptığı yüzde 10'luk zam da, İzmirlilerin üzerindeki su faturası yükünü daha da artıracak. 

'Tutarlılık olması gerekir'

İZSU'nun 2013 yılını 137 milyon 132 bin 755 lira karla kapattığının açıklanmasının ardından yapılan bu zam, tepki çekti. Bu zamla İzmirlilerin mağduriyetinin daha da artacağını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, "Bu haksızlık. Sayın Başkan Aziz Kocaoğlu su zammını geri çekmeli, ayrıca İzmirlileri mağdur eden katlamalı tarifeyi kaldırmalı" dedi.
İzmir'de İstanbul, Ankara ve Eskişehir gibi şehirlere oranla şebeke suyunun pahalı olduğunu savunan Bilal Doğan, sıcaklarla birlikte su tüketiminin daha da artacağına dikkat çekti. Sosyal belediyecilikte temel kuralın dar gelirli vatandaşların yaşam standartlarını kolaylaştıracak uygulamaların altına imza atmak olduğunu vurgulayan Doğan, "Sosyal demokrasi, adalet ve ilkelerinden bahseden Kocaoğlu'nun eylem ve söylemlerinde tutarlılık olması gerekir. Başkan Kocaoğlu'nun sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla çelişen yüzde 10'luk zammı geri çekmesini istiyoruz. Sayın Başkan sudaki kademeyi de kaldırın" dedi. METİN BURMALI

İşte rakamlar
İzmir'de 20 metreküpten sonra devreye giren kademeli su tarifesinin 35-40 metreküp aralığına çekilmesini ya da Eskişehir gibi kontörlü su saati uygulamasının devreye girmesini istediklerini belirten Doğan şöyle konuştu: "İzmir'de 5 kişilik bir aile ayda 30 metreküp civarı su kullanır. Şu anda aylık 30 metreküp kullanan 5 kişilik bir ailenin su faturası 20 metreküpe kadar birim fiyatı, 3.12'den hesaplanıyor. Bu da 62.40 lira tutuyor. 21 metreküpten sonra da katlamalı tarife devreye gireceği için birim fiyatı 8.03 liradan hesaplanıyor. Böylece 20 ile 30 metreküp arasındaki 10 metreküpün bedeli de 80.30 lira oluyor. İkisi toplandığında ortaya 142.70 liralık bir bedel çıkıyor. Yüzde 8 KDV eklendiğinde de 154.11 liralık bir su faturasıyla karşı karşıya kalınıyor. Yüzde 10'luk zam da devreye girdiğinde bu fatura 169.52 liraya yükselecek."

"Kayıp kaçak azaltılmalı"

Bilal Doğan, İzmir'de su şebekesindeki kayıp kaçak oranının çok sayıda ilden daha yüksek olduğuna dikkat çekti. İzmir'de kayıp kaçak oranın yüzde 33'ler seviyesinde olduğunu belirten Doğan, "En azından kentteki kayıp kaçak bedellerinin Bursa'daki gibi yüzde 22'ler seviyesine getirilmesi gerekiyor" dedi.

Etiketler : Tarifenin  suyu  çıktı   

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri