afet-gibi-afet-plani

Afet gibi 'afet planı'

Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ali Murathan, olası bir afet sonrasında İl Afet Planı'nda güvenli alan olarak belirlenen yerlerin birçoğunun İzmir'in aktif fayları üzerinde olduğunu ve planın değişmesi gerektiğini söyledi

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 28 Mayıs 2014, Çarşamba
Haber 127 kez görüntülendi.

Ege Denizi'nde yaşanan ve İzmir'de de şiddetli bir şekilde hissedilen 6.5 büyüklüğündeki deprem İzmir'in depreme ne kadar hazır olduğu sorusunu da yeniden gündeme getirdi. Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ali Murathan, kentte olası bir afet sonrasında İl Afet Planı'nda güvenli alan olarak belirlenen yerlerin birçoğunun İzmir'in aktif fayları üzerinde olduğunu belirtti. Murathan, "Bunu 1 yıl önce basın toplantısıyla açıkladık, İzmir'in afet planının da bir afet olduğunu anlattık ancak bunun düzeltilmesi konusunda somut bir adım atılmadı" diye konuştu. 

İzmir'de çalışma yok
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin imar planlarında aktif fay hatlarını vurguladığını belirten Murathan, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin de bu yönde çalışma yürüttüğünü dile getirdi. Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tüm uyarılarına rağmen bunun için çalışma yapmadığını dile getiren Murathan, "İzmir Büyükşehir Belediyesi tüm uyarılara rağmen kentteki fay hatlarını adeta gizliyor" dedi.
Murathan, yaptıkları çalışmalarda yıllar önce Valilik koordinasyonunda ilgili kurum ve kuruluşların katkısıyla hazırlanan İzmir ili afet planlamasında önemli eksiklikler, ciddi ve önemli yanlışlar olduğunun saptandığını dile getirdi. 

'Alanlar tespit edilmeli'
Murathan, şöyle konuştu: "Afet sonrası bina dışına çıkan vatandaşların güvenli alan olarak belirtilen ilk toplanma yerlerinin ve geçici iskan amaçlı kurulması planlanan çadır kentlerin bazılarının İzmir fayı üzerinde olduğu tespit edildi. Çadır kentlerin diri bir fay üzerine kurulması düşünülemez. Ayrıca planda güvenli olarak belirlenen birçok alanın zemini kıyı kesimindeki dolgu alanlarında olduğu anlaşılıyor. Bu alanların zeminleri güvenli olmayıp bir depremde en çok etkilenecek yerler arasında olduğu biliniyor. Ana ulaşım arteri üzerindeki yollar, köprüler, kavşaklar ve viyadüklerin, metro ve tünellerin İzmir fayı ile kesişme noktaları belirlenerek afet planlamasındaki alternatif yollar değerlendirilmeli. İzmir içme suyu ana isale hattı ile doğalgaz ana tali dağıtım hatları da İzmir fay hattı ile birçok noktada kesişiyor. Kenti doğudan batıya kat eden yaklaşık 40 kilometre uzunluğunda ve 500 metre genişliğindeki İzmir fay hattı üzerinde birçok ilkokul, hastane, üniversite gibi toplu yaşam alanları ve kamu binaları bulunuyor. Fay hattı üzerinde yer alan bu alanlar tespit edilmeli." TOLGA TEKİN 

Fayın nereden geçtiği saklanıyor
1/25.000'lik haritalarda görülen aktif fayların imar planlarında görülmediğini, bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne büyük iş düştüğünü dile getiren Murathan, "Aktif fayların geçtiği yerlerin 1/1000, 1/5000'lik haritalara aktarılması lazım. İmar planlarında aktif fayların mutlaka olması lazım. Kentte yılda 10 bin civarında yeni inşaat yapılıyor. İzmir fayının nereden geçtiği Büyükşehir Belediyesi tarafından adeta saklanıyor. Önemsemiyorlar. Başkalarına iş almak istemiyorlar. Biz bunu uzun süredir vurguluyoruz ama bir adım atılmıyor." 

Etiketler : Afet  gibi  'afet  planı'   

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri