izmir-alman-okulu-kapatildi

İZMİR ALMAN OKULU KAPATILDI.

İzmir Alman Okulu "yasal dayanağı eksik" olduğu iddiasıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kapatıldı. Okul müdürü "geçici olduğunu varsayıyoruz" dedi, Almanya da Türkiye'den kararın gerekçesini açıklamasını istedi. Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği'ne bağlı özel İzmir Alman Okulu’nun kapatıldığı bildirildi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Yemek borusu kanserine yakalanıyorlar!

  8 ay önce oraya giden bir doktor fark etti ve gördü ki...

 • Somalı çocuklar için ilk park Karşıyaka'dan

  Karşıyaka Belediyesi, Soma faciasında yetim kalan 432 çocuğun, ölüm acısının yarattığı stresi atlatmalarına destek olmak için uzmanlarca kurulması önerilen oyun parkları konusunda harekete geçti. Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar, facianın büyük etkilerinin bulunduğu Kösedere köyüne oyun parkı yapmaya hazır olduklarını söyledi.

 • İşte güvenlik soruşturmasına takılan taşeron sayısı

  Güvenlik soruşturmasına takılanların ise terör örgütleriyle bağlantısı olduğu tespit edildiği için elendiği belirtildi. Güvenlik soruşturmasına takılarak elenenlerin 5'i TBMM, 572'si Sağlık Bakanlığı, 6'sı Gençlik ve Spor Bakanlığı ve 27'sinin Dicle Üniversitesinden olduğu açıklandı.

 • 'Acıları bitirmek için ders çıkarmamız lazım'

  TBMM Başkanı Çiçek'le Soma'da incelemelerde bulunan Gül, "Bu acıları artık gelişmiş ülkeler yaşamıyorsa, kurallarımızı gözden geçirmeli, tedbirleri almalıyız" dedi

 • YURTKUR'da kalanlara bedava internet dönemi

  YURTKUR Genel Müdürü Hasan Albayrak, kısa zamanda YURTKUR gençliğine bedava internet erişimi sağlanacağını aktardı...

Son Güncelleme: 02 Temmuz 2018, Pazartesi
Haber 68 kez görüntülendi.

 

DW Türkçe'nin haberine göre Alman Büyükelçiliği’nden Cumartesi günü yapılan açıklamada, okulun İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı yetkililer tarafından Perşembe günü kapatıldığı bilgisi verildi. Büyükelçilik konuyla ilgili görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Ankara’daki büyükelçilikten yapılan açıklamada, "Türk hükümetinden okulun kapatılmasına ilişkin gerekçeleri sunmasını talep edeceğiz. Türkiye’deki Alman okulları iki ülke arasındaki kültür ve eğitim alışverişinin temelini oluşturmaya devam edecektir" ifadelerinin kullandığı bildirildi.

İzmir'in Urla ilçesindeki Özel Alman Okulu'nun  müdürü Dirk Philippi, Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada bulundu. Philippi, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve okulun bulunduğu Urla'dan yetkililerin bulunduğu bir heyetin polis eşliğinde okula gelerek, yazılı ve sözlü olarak okulun kapatıldığını tebliğ ettiklerini ifade etti. Okul müdürü gerekçe olarak "yasal dayanak eksikliğinin" gösterildiğini belirtti.

İzmir Alman Okulu'nun müdürü Philippi, "Okulun kesinlikle geçici bir süre için kapatıldığını varsayıyorum" diye konuştu. Okul müdürü yerel yetkililerde bir takım belgelerin eksik olabileceğini ve bu konuda yürütülen yoğun görüşmelerin olumlu ilerlediğini ifade etti. 

Almanya Dışişleri Bakanlığı da okulun kapatıldığı bilgisini teyit etti. 

Ankara’daki Alman Büyükelçiliği’ne bağlı İzmir Alman Okulu 2008 yılında kuruldu. Okul müdürü Dirk Philippi’nin verdiği bilgiye göre şu anda yaz tatilinde olan ve bünyesinde anaokulu da bulunan okulda 2 ila 20 yaş grupları arasında 180 çocuk eğitim görüyor. Yaklaşık 40 çalışanı olan okulda yeni eğitim yılının 27 Ağustos’ta başlaması öngörülüyor.

 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri