baskan-pekdas-turkiyede-25-yildir-adalet-isletilmiyor

BAŞKAN PEKDAŞ: TÜRKİYE’DE 25 YILDIR ADALET İŞLETİLMİYOR

Konak Belediyesi’nin Temmuz ayı olağan meclis toplantılarının ilk oturumu Belediye Başkanı Sema Pekdaş yönetiminde gerçekleştirildi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • 'Yeniden aday olun 30 gün kefaret orucu tutalım'

  Erdoğan’ın yeniden aday olmasını isteyen bir milletvekili ‘’Sözünüzden vazgeçin, biz de sizin için 30 gün oruç tutalım’’ dedi. Erdoğan yurt dışı Büyükelçiliklerde ‘’Akıncı ruhu’’ ile çalışacak isim istedi. 25-30 yaşında Müsteşar ve Genel Müdür olunabileceğini de açıkladı.

 • Kılıçdaroğlu'ndan Çelik'e cevap

  CHP Gençlik Kolları tarafından düzenlenen Gençler Konuşuyor Kılıçdaroğlu Dinliyor" programına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çelik'in 'manidar' sözlerinine cevap verdi.

 • 7 şehit için komutana 25.5 yıl hapis istemi

  Hakkari’de 7 askerin şehit olduğu patlamayla ilgili davada Tuğgeneral Zeki Es'in 25.5 yıla kadar hapsi istendi. Es'in TSK'dan atılması da istendi.

 • Almanların Patriotları İskenderun limanında...

  Türkiye Suriye'nin füze ve uçak saldırısı tehdidine karşı Nato' dan istediği patriot füze savunma sistemlerini taşıyan bir gemi geldi.

 • O il büyükşehir oluyor!

  Nüfusu 750 bini geçti, Başbakan Erdoğan talimatı verdi!

Son Güncelleme: 03 Temmuz 2018, Salı
Haber 119 kez görüntülendi.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan oturum açılışında söz alan Başkan Pekdaş, 2 Temmuz 1993’te Sivas’taki Madımak Oteli’nin ateşe verilmesiyle katledilenleri andı. Asım Bezinci, Nesimi Çimen, Hasret Gültekin, Metin Altıok, Asaf Koçak ve Behçet Sefa Aysan'ın da aralarında bulunduğu 37 kişinin öldürüldüğü katliamı bir kez daha lanetleyen Başkan Pekdaş, “Sivas’ta sadece fikirlerini söyleyen insanlar yandılar, yakıldı… Oysa fikirlerin yargılanacağı tek yer mahkemeler olmalıydı. Masum insanların linç edilmesi olmamalıydı. Bu acı ve elim olayla maalesef yargıda da hesaplaşma yaşanmadı. Oysa bir ülkenin huzurunu, yurttaşların güvenini sağlayacak tek şey hukukun üstünlüğü ve adaletin gerçekleşmesidir. Devletleri ayakta tutan kavram adalettir. Adaleti gerçekleştirmek devletin asli görevidir. Maalesef Türkiye’de 25 yıldır adaletin hala işletilmiyor olması en acısı” dedi.

NEFRETLE KINIYORUZ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Ahmet Karadağ da Madımak katliamında yaşamını yitirenleri anarak, yangını çıkanları lanetledi. Karadağ, “Şahsım adına bu vahşetten utanıyorum. Maalesef bu ülkede insanların yakılmasını, yakanın da yanına kar kalmasını gördük. Faillerin yakalanmaması bana utanç veriyor. Devletin bu işi acilen çözmesi gerektiğini düşünüyorum. Neden saklanıyor, neden çözülmüyor, onu da bilmiyorum… Ortaçağ Avrupasında insanlar cadı oldukları iddiasıyla yakılıyordu. 25 yıl önce de insanlar canlı canlı yakıldı. Yobaz olduktan sonra hangi dinden olursa olsun bu vahşeti yapanları nefretle kınıyorum. Bir koca kentin meydanında, herkeslerin içinde, bir otelde insanları yakmanın vahşet boyutunu tarif edemiyorum. Ben topluluğa olan saygımdan ötürü sadece aşağılıyorum ve şiddetle kınıyorum” diye konuştu.

‘DIŞ GÜÇLER’ ÇIKIŞI

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Sözcüsü Abdullah Siyahkoç da konuyla ilgili olarak, “Madımak’la ilgili ne söylenebilir ki… 1993 yılında meydana gelen ve kimlerin yaptığı belli olmayan bu olayı biz de kınıyoruz. Bu ülkenin üzerinde kirli eller her zaman vardı. Bizlerin, bu ülkenin birliği ve beraberliği için bir birimizi sevmemiz gerekiyor. Bu katliamın failleri 25 yıldır ortaya çıkmıyorsa, ülkemiz üzerinde dış güçlerin etkisinin ne kadar güçlü olduğu görülüyor” dedi. Bu sözlere CHP’li Karadağ tepki göstererek, “Geçmişte kim yaparsa yapsın, devlette devamlılık esastır. Devlet geçmişiyle de yüzleşmelidir. Hatalarından ders çıkarmalıdır. Sadece Madımak’la da sınırlı kalmamalı, 1980 askeri darbesinde de katledilip, öldürülenlerin failleri ortaya çıkarılsın” açıklamasını yaptı. Karadağ’ın sözleri üzerine Siyahkoç bir kez daha söz alarak, “AK Parti olarak herkesin fikirlerini özgürce söylenmesinden yanayız, hiç kimsenin öldürülmesini kabul etmiyoruz” dedi.

DEVLETİN TEMELİ HUKUKTUR

Meclisteki Madımak katliamı tartışmaları dilek ve önerileri bölümlerinde de devam etti. Aynı zamanda Konak Kent Konseyi Başkanı olan Hamit Mumcu, “Yüreklerdeki yangın 25 yıldır hiç sönmedi. Kaybettiğimiz canları saygıyla anıyor, gerici yobazları şiddetle kınıyorum” dedi. Karşılıklı söz almalar üzerine son olarak Başkan Pekdaş, “İnsanların farklı düşünme, farklı inançlarda olma hakları vardır. Bu hakların teminatı da hukuk devleti ve adalettir. Bizim ihtiyacımız olan tek şey, hukukun üstünlüğü ve yurttaş haklarıdır. Bu ülkenin adalete ve hukuka ihtiyacı var. Söylemek istediğimiz sadece bu” diyerek toplantıyı kapattı.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri