vah-manavur

“Vah Manavur”

Buca’nın eski çağlara inen bir tarihi geçmişi vardır. Nersinden baksanız tarih fışkırır. Buca son otuz beş yıldır göç alarak bir yandan büyürken diğer yandan kent yerel yöneticilerinin ihmali ile tarihi kent kimliğinden uzaklaşmıştır bunun yanı sıra tarımsal kimliği de yok olan bir şehir görüntüsüne bürünmüştür.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Mekke'nin temizliğini İBB şirketi yapacak

  İstanbul'un temizlik ve atık yönetimi konusunda faaliyet gösteren Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İSTAÇ, Mekke'nin çöp ve atık temizliğini de üstlendi. Kutsal toprakların en değerli hediyesi zemzem suyu üretimi için Mekke'de yeni bir fabrika kurulacak!

 • THY iç hatlarda 6 nokta dışında içki servisi artık yok

  Türk Hava Yolları, 'talep düşüklüğü' nedeniyle iç hatlarda business class'ta verilen içki servisini 6 nokta dışında kaldırdı.

 • Şemdinli'de PKK'ya Ağır Darbe

  Hakkari'nin Şemdinli İlçesi Ortaklar Köyü Ormancık Mezrası ile Habeşti ve Silo yaylalarında güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasındaki çatışmada havadan yürütülen operasyonlar sonucu öldürülen PKK'lıların sayısı 14 oldu

 • Cenazeler de artık Bir dönem sona eriyor!

  Cenaze ve toplumsal olaylarda kullanılan demir bariyer dönemi bitiyor. Tanınmış simaların cenazelerinde ve toplumsal olaylarda artık elektronik bariyer (sepilatör) kullanılacak.

 • Faruk Çelik beklenen müjdeyi verdi

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kadınların istihdamının teşvik edilmesi için üzerinde çalışma yaptıkları konuları açıkladı.

Son Güncelleme: 09 Temmuz 2018, Pazartesi
Haber 233 kez görüntülendi.

 

Her geçen gün tarihsel değerleri yok olan Buca’nın kent kimliği artık tanımlanamaz olduğunu geçenlerde arkadaşlarımla yaptığım bir gezide daha net görme fırsatım olduMeles Çayı'ndan başka İzmir'in ve Buca'nın en büyük göletti olabilecek Manavur Deresi'nin etrafı çam ormanlarıyla bütünleştiğinde muhteşem bir görüntü ortaya çıkıyor. 

 

 , Buca'dan Abidin Çiçek ve Tayfur Göçmenoğlu ile birlikte Manavur deresinin doğduğu yere gittik. Otoban altından Kaynaklara doğru geçtikten 500 metre sonra sağ girilerek gidiliyor. Ana yola 1,5 km kadar mesafede. Doğası o kadar güzel ki anlatamam. Buca ya bu kadar yakın cennet gibi bir yer. Bir vadi ve çınar ağaçları ile dolu bu mevsimde bile buz gibi dere akıyor. Bu bölge Roma döneminin yerleşim yerlerinden, o dönemden kalma su bendi hala ayakta. Buraya kadar güzel. Ancak ana yoldan ayrıldıktan sonra, tüm o güzelim doğa içindeki yolların kenarı çöplük. Adım başı moloz ve çöp, kamyon kamyon. İçim acıdı.

Böyle olayı görünce insan iki konuda çok üzülüp kızıyor. Birincisi nasıl oluyor da insanlar nefes alabilecekleri yerleri böyle yok etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bir diğer konu ise buradan sorumlu belediye olan Buca belediyesi nasıl oluyor da bunlara izin veriyor. Bu moloz dökümünü engelleyecek sistemi kursalar, Buca'ya kent disiplini getirseler bu doğa böyle perişan olup çöplüğe dönmezdi.  Bu bölgeyi adım adım, kamyon kamyon temizlemeleri gerekir.

Umarım Buca kent konseyi de bu konuda gerekli duyarlılığı gösterir. Umarım Buca’nın Kaymakamlığı ve tüm siyasi parti ilçe yönetimleri bu konuda duyarlılık gösterir. Çünkü bu doğa hepimizin. Çözüm önerim şudur öncelikle Buca sınırları içerisinde iş yapan müteahhitler başta olmak üzere moloz işi olabilecek vatandaşlara ücretsiz konteyner tahsisi yapılsın Buca sınırları içerisinde moloz alanları oluşturulsun dolan konteynırları belediye ekipleri moloz alanına götürsün zabıta moloz ekip sayıları artırılsın.

Bu bölgeye halkın ulaşımını kolaylaştıracak çalışmalar yapılmalı halkın şehrin gürültüsünden bir nebze bile olsa uzaklaşarak doğa ile buluşturulmalı  dinlence yeri tercihi haline getirilmeli   doğal  cazibe merkezi olması sağlanmalı  bu da bu alanın korunmasını sağlar  

Etiketler : BUCA  MANAVUR  LEVENT KÖSTEM 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri