ege-orman-vakfi-genel-muduru-metin-gencolun-sel-felaketleri-aciklamasi

Ege Orman Vakfı Genel Müdürü METİN GENÇOL’UN SEL FELAKETLERİ AÇIKLAMASI

Yaşadığımız her sel felaketi sonrası merhum Orman Yüksek Mühendisi Kemal Aşk’ın ‘’Erozyonla Savaş El Kitabı’’ aklıma gelir. Kitabında erozyonla ve selle mücadeleyi anlatırken Fransız İnşaat Mühendisi Joseph Chaılley’in(1795-1861) şu sözünü öne çıkarmıştır: ‘’Su çetin bir muarızdır (karşı çıkandır), bütün hataları keşfetmesini bilir ve en küçük hatayı çok pahalı ödetir.’’

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Askeri mühimmat deposunda patlama

  Çanakkale'nin Gelibolu İlçesi'nde bağlı Kavak Beldesi'nde bulunan Gelibolu 2'nci Kolordu Komutanlığı 18'inci Piyade Mekanize Tugayı'nda gece eğitim atışı sırasında meydana gelen patlamada yaralı sayısının 17'ye çıktığı kaydedildi.

 • ALİAĞA'DA UYUŞTURUCU BASKINI

  İzmir’in Aliağa ilçesinde jandarma ekipleri, bir eve düzenlediği operasyonda 19 kök hint keneviri, bir miktar kubar esrar, bir adet da ruhsatsız av tüfeği ele geçirirken, olayla ilgili 1 kişi gözaltına alındı.

 • Yüksekova'da Petrol İstasyonunun Çatısı Çöktü, 4 Araç Enkaz Altında Kaldı

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yaklaşık 2 metreyi bulan kar nedeniyle bir benzin istasyonunun çatısı çöktü, 4 araç enkaz altında kaldı.

 • Bu listeye Ankara ve İzmir giremedi!

  Twitter'da en çok konuşulan 10 belediye başkanı araştırıldı. İşte sonuçlar...

 • Pastanede 29 Ekim kutlaması

  Amasya Valiliği’nin bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu’nu kentteki bir pastanede yapacak olması tepkiyle karşılandı. Atatürkçü Düşünce Derneği ve CHP İl teşkilatı Amasya Valisi Abdil Celil Öz’e tepki gösterdi. Vali Abdil Celil Öz de, kentte resepsiyonu yapabilecekleri daha geniş ve hizmet anlamında kaliteli bir mekan olmadığı için yeni hizmete giren bir pastaneyi tercih ettiklerini söyledi.

Son Güncelleme: 10 Ağustos 2018, Cuma
Haber 67 kez görüntülendi.

 

TEKNİK, SELE TESLİM OLMA DİYE BİR ŞEYİ KABUL ETMEZ. Selle mücadele çalışmasında ana prensip, düşen yağmur suyunu mümkün olduğunca düştüğü yerde tutmak, yağmur damlalarının birleşerek tahrip edici güce kavuşmasını önlemektir. Türkiye’de erozyonla, sellerle mücadele ilk kez Orman Bakanlığı tarafından 1955 yılında Tokat’ta Behzat Deresi Havzası’nda başlatıldı. Tokat’ta selle mücadeleyi başlatıp, uygulayan ve bu güzelim kenti olası sel felaketlerinden kurtaran Kemal Aşk’ı Tokat’lılar minnetle anmaktadır. Tokat’ta 1955 yılı öncesi büyük sel felaketleri yaşanmış, büyük maddi zararların yanında yüzlerce can kaybı da olmuştu. Orman Bakanlığı bir vefa örneği sergileyerek Kemal Aşk için ‘’Tokat’ı Artık Sel Almıyor’’ belgeselini yaptırdı.

 

Yine hatırlayalım Kemal Aşk 5 Kasım 1995’te 65 cana mal olan İzmir sel felaketinin olacağını 3 ay önceden tahmin etmişti. İzmirliler Girne Caddesi’nde dere olduğunu o zaman anladılar.

 

Küresel ısınma ve onun sonucu iklim değişikliğini çok yoğun olarak yaşadığımız günlere geldik. Aşırı sıcaklar, aşırı ve zamansız yağışlar tarlalarımızda ki ürünleri de olumsuz yönde etkiledi. Sık sık sel felaketi haberlerini alıyoruz. Bilim adamları gelecek yıllarda risklerin daha da artacağını ifade ediyorlar.

 

Küresel iklim değişiminin sonuçlarını yoğun olarak yaşadığımız günümüzde ormanlarımızı gözümüz gibi korumalı, ağaçlandırmaya önem vermeli , erozyonla ve selle mücadeleyi havza başında planlayıp uygulamalıyız.

 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri