8216yaslaninca-tahliye-olabilir8217-iddiasi

‘Yaşlanınca tahliye olabilir’ iddiası

TBMM’ye sevk edilen ve anadilde savunmaya imkân sağlayan tasarıdaki düzenleme ‘Öcalan da tahliye olabilir mi?’ tartışması başlattı. İnfaz Kanunu’ndaki ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ maddelerinin buna engel olacağı savunuluyor

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • İzmir Tarihiyle Gelişecek

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi, İzmir-Tarih projesi kapsamında Kadifekale-Antik Tiyatro-Agora ve Kemeraltı'nı da kapsayan alanda tarihi değerleri koruyacak, turizmi geliştirecek stratejileri belirlemek için harekete geçti.

 • Altaylı ile Levent Kırca birbirine girdi

  Fatih Altaylı'nın Habertürk'te ekrana gelen Teke Tek programında gergin anlar yaşandı

 • NATO geliyor

  Patriotlara yer bakacak...

 • Bağcılar’da katliam

  Bağcılar’da tekstil işinde çalışan Engin Sargık cinnet getirdi. Sargık, eşini, 7 çocuğunu, kardeşini vurduktan sonra tetiğe kendisi için bastı. Katliamda 4 kişi hayatını kaybetti. İkisi ağır 6 kişi de yaralandı

 • 'İhbar yarım saat geç geldi'

  Galatasaray Üniversitesi'nde çıkan yangınla ilgili açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, ''Yarım saat geç ihbar geldi, 6 dakikada olay yerindeydik'' diye konuştu.

Son Güncelleme: 15 Kasım 2012, Perşembe
Haber 153 kez görüntülendi.

TBMM’ye önceki gün sevk edilen, anadilde savunmaya imkan sağlayan tasarıda yer alan, hasta mahkûmların tahliye edilmelerine yönelik düzenleme, “Abdullah Öcalan da tahliye olabilir mi?” tartışması başlattı. Öcalan’ın yaşlılık döneminde düzenlemeden yararlanabileceği iddiasına karşılık, İnfaz Kanunu’nun “ağırlaştırılmış müebbet hapisle” ilgili maddelerinin buna engel oluşturacağı savunuldu.


Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan 13 maddelik tasarıda, hasta hükümlülerin cezasının infazının sonlandırılabileceği ve bu mahkûmların tahliye edilebileceği düzenlemesi yer aldı. Tasarı, bu şekilde tahliye edilenlerin yılda bir kez muayene edilmesini zorunlu tutuyor. Tasarı, bütün bu düzenlemelere ek olarak şu fıkrayı getiriyor: “Maruz kaldığı hastalık veya sakatlık nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyen ve toplumun güvenliği bakımından tehlike oluşturmayacağı değerlendiren mahkumun cezasının infazı, 3. fıkrada belirlenen usule göre geri bırakılabilir.”

Yalnız kalamayacak olanlar
Buna göre, sadece hayati tehlikesi bulunanların değil, hastalığı veya sakatlığı nedeniyle cezaevinde yalnız kalamayan mahkûmların da tahliyesi söz konusu olabilecek. Bu durum, İmralı’da hükümlü bulunan Öcalan ile özellikle Ergenekon, Balyoz ve 28 Şubat soruşturma ve davalarında yaşı ilerlemiş sanık ve hükümlülerin tahliyesinin mümkün olup olmadığını tartışma konusu yaptı. Ancak tasarıda mahkûmların Cumhuriyet başsavcılığınca “toplum güvenliği bakımından” tehlike oluşturacağı değerlendirmesi yapılması halinde bu imkandan yararlanamayacağı hükmü de yer alıyor. Bu ifadenin özellikle Öcalan’a yönelik olası bir tahliyeyi önleme amacıyla konulmuş olabileceği de değerlendiriliyor.
Ayrıca İnfaz Kanunu’nda yer alan, “Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum hükümlünün cezasının infazına, hiçbir surette ara verilemez” ifadesinin Öcalan’ın tahliyesine engel oluşturacağı belirtiliyor.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri