8216raylar8217-uzerinde-sendika-krizi-davet-tartismasi

‘Raylar’ üzerinde sendika krizi: Davet tartışması

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Antalya’da düzenlenecek olan güvenlik seminerine götüreceği kişileri hükümete yakın sendika Memur-Sen’e bağlı Ulaştırma Sen’e üye kişilerden seçmesi kurumda sendika krizine neden oldu.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Siirt Belediye Başkanı gözaltında

  Batman, Siirt ve Mardin'de, terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması olarak bilinen Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi’ne (KCK/TM) yönelik düzenlenen operasyonda, 103 kişi gözaltına alındı.

 • PKK'ya hava ve karadadan operasyon

  DİYARBAKIR ile Bingöl arasındaki kırsal kesimde tespit edilen PKK'lıları etkisiz hale getirmek için hava destekli operasyon başlatıldı.

 • BURADA MADEN OCAĞI İSTEMİYORUZ…

  Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın 23.08.2017 tarih-1098 sayılı olurları ve "ÇED Raporu Gerekli Değildir" kararıyla, Menemen ilçesi Alaniçi - Göktepe mevkiinde bulunan toplam 85 bin 990 m2 alanda KALKER Ocağı İşletme Ruhsatı verilmesi en az 100 yaşında çam ağaçlarının kesimine başlanması ilçede kanaat önderlerini harekete geçirdi. Çevre katliamına dur demek için Alaniçi Köy Kahvesinde basın açıklamasında bulunan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, “Menemen ve çevresinde yaşayan binlerce canlının yaşam kalitesi için bu denli hayati bir durum söz konusu iken ilgili kurumlar hangi sebep veya sebeplerden ötürü ‘ÇED Raporu Gerekli Değildir’ kararını verebilmiştir” sorusunu yöneltti ve yargı sürecinin devam etmesi nedeniyle ağaç kesiminin durdurulmasını istedi.

 • Chp'li İnce: Bunlar Su Kabağı Çıktı

  İnce, konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti Hükümeti'ne yüklendi.

 • Ünlü oyuncu gözaltında!

  “Leyla ile Mecnun” dizisinin Ak Sakallı Dede’si ünlü oyuncu Köksal Engür, eşi Jale Engür ile birlikte uyuşturucu ticareti suçlamasıyla gözaltına alındı.

Son Güncelleme: 23 Kasım 2012, Cuma
Haber 127 kez görüntülendi.

 

Kamu kurum ve kuruluşlarında yaşanan sendika rekabeti tam gaz devam ediyor. TCDD Genel Müdürlüğü, Antalya’da yapılacak güvenlik seminerine 48 kişiyi götürme kararı aldı. Türkiye’nin farklı bölgelerinden seçilen kişilerin 46’sının hükümete yakın Ulaştırma Memur-Sen’e üye olması tepkilere neden oldu. Kamu-Sen’e bağlı Türk Ulaştırma-Sen İzmir Şube Başkanı Muhammet Kara kurumun yanlı davrandığını söyledi.

Toplam 48 kişinin 46’sının aynı sendikadan seçilmesi geriye kalan iki kişinin de hiçbir sendikaya üye olmayan isimlerden tercih edilmesine anlam veremediklerini anlatan Kara, “2003 yılına kadar Ulaştırma işkolunda hiç bulunmayan bir sendika düşünün ki kurulduğu günden bu yana işveren desteği ile bugün işkolunun yetkili sendikası haline gelmiştir. AKP iktidarının Memur-Sen Konfederasyonu’na desteği hiçbir istatistiki sistem ile izah edilemeyecek oranda   artmış ve bugün 650 bin üyeye ulaşmıştır. İşkolumuzdaki Ulaştırma Memur –Sen’ in bir tek basın açıklaması yapmadan ve kurum ile hiçbir sorunda karşı karşıya gelmeden yetki alması son derece dikkat çekicidir. Bu sendikanın nasıl yetki aldığının açık kanıtı olarak gösterebileceğimiz bir uygulama daha yaşanmaktadır” dedi.
 
KONU YARGIDA
Seminere katılacaklar arasında, kurumda örgütlü diğer sendikalardan hiç kimsenin bulunmaması kurumdaki kadrolaşmanın ve personel arasında yapılan ayrımcılığın kesin kanıtı olduğunu anlatan Kara, “Sendikamız konuyu yargıya intikal ettirerek uygulamayı durdurmak için gerekli girişimlerde bulunmuş aynı zamanda bu duruma sebebiyet veren güvenlik müdürü hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunmuştur. Personel arasındaki bu ayrımcılığın daha da derinleşmeden durdurulması kurumumuzun 155 yıllık tarihine yakışır bir uygulama olacaktır. TCDD, Memur- Sen üyelerini Antalya’ya tatile göndermektedir” diye konuştu.
Etiketler : ray  tcdd 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri