uluslararasi-konferansa-buca-belediye-baskani-tati8217dan-destek

Uluslararası Konferansa Buca Belediye Başkanı Tatı’dan destek

Balkanlar’da kalıcı barış istiyoruz Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Yerleşkesi Merkez Kütüphanesi’nde düzenlenen “Batı Balkanlar’da Birlikte Yaşamak ve Kalıcı Barış” adlı konferansın açılışını yapan Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Buca’da yaşayan Balkan kökenli vatandaşlar için yapılan ilklerini paylaştı.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • BUCA’DA ÜCRETSİZ BAYRAM TEMİZLİĞİ

  Buca Belediyesi ihtiyaç sahiplerinin evlerinde bayram temizliğine başladı. Kurduğu temizlik ekibi ile ilçede yaşayan yardıma muhtaç, yoksul, kimsesiz, yaşlı ve engelli vatandaşların evlerinde ücretsiz temizlik hizmeti veren Buca Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi çalışmalarını hızlandırdı. “Evler Temiz Gönüller Bir” adını taşıyan evde temizlik projesiyle ihtiyaç sahibi vatandaşların yardımına koşan Belediye, bugüne kadar 1300 vatandaşın evini baştan aşağı temizleyip, yüzlerini güldürdü.

 • Buca Belediyesi’nden çocuklara çevre eğitimi

  Buca Belediyesi Çevre Müdürlüğü ilçedeki ilk ve orta dereceli okullarda çevre eğitimine başladı.

 • BUCA’NIN CAN DOSTLARINA YEPYENİ MAMA KAPLARI

  Borusan çalışanlarının gönüllülük faaliyetleri için oluşturduğu “Okyanus Gönüllü Borusanlılar Platformu” üyeleri, engelli hayvanların ihtiyaçlarına dikkat çekmek ve sahiplenilmelerini sağlamak amacıyla Buca Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezini ziyaret ederek yeni bir projeyi hayata geçirdi. Özgür Hayvan Parkı’nda gerçekleştirilen atölyelerde borulardan mama kapları yapan gönüllüler, engelli kedi evini ziyaret edip can dostlarıyla keyifli bir gün geçirdi.

 • 2 BİN ÇOCUĞUN ‘YÜZME’ SEVİNCİ

  Karşıyaka Belediyesi tarafından kente kazandırılan yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, bu yaz çocuklarla dolup taştı. Yaz Okulları kapsamında tesiste düzenlenen yüzme kurslarına 2 ayda 2 bin çocuk katıldı.

 • Tuna Kiremitçi: Edebiyatla ilk temasım elektrik kesintilerinde oldu

  Sevilen yazar, müzisyen ve yönetmen Tuna Kiremitçi son kitabını İzmir için okudu

Son Güncelleme: 14 Aralık 2012, Cuma
Haber 107 kez görüntülendi.

Konferans Yürütme Kurulu Üyesi DEÜ Kamu Yönetimi Bölümü Yrd. Doç. Dr Nazmi Üste, Buca Belediye Başkan Ercan Tatı’nın kendilerine ve akademik çalışmalara katkılardan dolayı teşekkür etti. Üste’nin ardından söz alan Başkan Ercan Tatı, Balkanlardan göç etmiş bir ailenin çocuğu olduğunun altını çizerek, bölgede yaşayan Balkan kökenli yurttaşların bir arada olması, kültürlerini sergilemesi ve bu kültürlerin turizme dönüştürülmesi konularında da çalışmalar yaptığı söyledi.

Tatı kendi dönemi yılları içersinde ilklere imza attığını vurgulayarak, Buca’da hayata geçirdiklerini konferansa katılan yerli ve yabancı konuklara aktardı. Tatı, “ İlk benim dönemim de Balkan Festivali düzenleyerek uluslararası bir platformu Buca’da başlattık ve devamı kalıcı olarak sürdürüyoruz. Balkan müziklerinin önemli temsilcilerini Buca’da ağırladık. Hanka Paldum,

 

 

 

 

 

İvo Papazov, Cenk Bosnalı gibi sanatçıların yanı sıra Balkan lezzetlerinin de yarışmalarını düzenledik. Buca Belediye Başkanı olarak Makendonya, Kosova, Bosna Hersek gibi ülkelere ziyarette bulunarak Buca ile aralarında dostluk köprüleri kurduk. Son olarak Kosova Türk kardeşlerimizle Ramazan ayında bir araya geldik. Buluşmamızda Balkanlarda geçmişte kardeşlik ortamına büyük zarar veren olayları gündeme getirdik” dedi.

 

Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’nın konuşmacı olarak katıldığı Batı Balkanlar’da Birlikte Yaşmak ve Kalıcı Barış” konferansına Arnavutluk İstanbul Konsolosu Sajide Ceko, DEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü AB Anabilim Dalı Başkanı ve Avrupa Ekonomik Entegrasyonu Jean Monnet Kürsüsü Sahibi  Prof. Dr. Canan Balkır,  İzmir Balkan Federasyonu Başkanı Vahap Savaşan, Piriştine Üniversitesi, Oryantalizm Bölümü’nden Feti Mehdiu, Yaşar Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Nazif Mandacı, Kosova Koruma Gücü, NATO ile İlişkiler Müdürü İbrahim Shala, Buca Kent Konseyi Başkanı Rezzan Gedik, CHP Buca Meclis Üyesi Zekiye Seda Sönmez ve çok sayıda öğrenci konferansta yer aldı.

Konferansta Başkan Tatı’nın ardından söz alan Arnavutluk İstanbul Konsolosu Sajide Ceko, tarihlerinde zor ve sıkıntılı dönemler yaşadıklarını söyleyerek

 

 

 

 

 

 katılımcılara barışı anlattı. Arnavutların ve Türklerin her zaman ilişkilerinin gerçek bir kardeşlik örneği olduğunu da dile getiren Ceko, “ Biz Türklerle yüzyıllardır kardeşçe yaşadık. Bu durum günümüzde de farklı değildir. Kültür kardeşliğimiz de devam etmektedir. Türkiye’de okuyan öğrencilerimiz de bizim memleketimize döndüklerinde de buradan aldıkları değerlerle bizlere önemli adımlar atıyorlar. Dünya çapında da başarılar sağlıyorlar” diye konuştu.  

Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’ya konferansa destek ve katılımı nedeniyle Prof. Balkır tarafından plaket ve belge verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri