izmir8217in-egitim-duayeni-doganata-vefat-etti

İzmir’in eğitim duayeni Doğanata vefat etti

İzmir'in eğitim çınarlarından, İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Necdet Doğanata, atalarının uzun yıllar önce göç ettiği Yunanistan'ın Midilli Adası'nı ziyareti sırasında, kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • İzmir'de tarihi gün

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kente kazandırdığı iki dev tesis CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı törenle hizmete açıldı.

 • NATO Komutanı’ndan nezaket ziyareti

  NATO Kara Unsurları Komutanı Korgeneral Frederic Ben Hodges, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu makamında ziyaret etti.

 • “Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri”

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri” 10. yılında görkemli bir törenle sahiplerini buldu. Törende konuşan Başkan Kocaoğlu, İzmir’in tepeden inme plan ve plan değişiklikleri ile bir kıskacın içine alınmaya çalışıldığını söyledi.

 • Karabağlar Belediyesi’nde masa tenisi turnuvası

  Karabağlar Belediyesi personeline yönelik düzenlenen “ Birimlerarası 1. Masa Tenisi Turnuvası’ heyacanlı geçen final mücadelesiyle tamamlandı.

 • Gıda Çarşısı’na yeni köprü geliyor

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, bölge trafiğini rahatlatacak 2 şeritli yeni karayolu köprüsü için fore kazık imalatını tamamladı.

Son Güncelleme: 28 Ekim 2012, Pazar
Haber 205 kez görüntülendi.

Doğanata Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı 79 yaşındaki Necdet Doğanata, Kurban Bayramı'nın birinci günü eşi Ayla Doğanata ile birlikte ailesinin yıllar önce göç ettiği ata toprakları olan, Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitti. Burada hem tatil yapan hem de aile büyüklerinin yaşadığı yerleri ziyaret eden Doğanata, bugün sabaha karşı kalp krizi geçirdi. Doğanata hastaneye kaldırılamadan hayatını kaybetti.

İki oğlu ve dört torunu bulunan Necdet Doğanata'nın ölüm haberi, yakınları ile eğitim camiası başta olmak üzere İzmir'de büyük üzüntü yarattı. Doğanata'nın cenazesinin Midilli'deki işlemlerin tamamlanmasının ardından deniz yoluyla Ayvalık'a oradan da İzmir'e getirilecek. Doğanata'nın ne zaman ve nerede toprağa verileceği, bürokratik işlemlerin tamamlanmasının ardından kararlaştırılacak.

Doğanata Eğitim Kurumları arasında, İzmir Özel Fatih Koleji bünyesindeki anaokulu, ilköğretim okulu, fen lisesi, hazırlıklı Anadolu lisesi ve Anadolu lisesi ile İzmir Özel Fatih Dershanesi yer alıyor. Necdet Doğanata'nın mütevelli heyeti başkanlığını yaptığı İzmir Üniversitesi de kentteki vakıf üniversitelerinden biri olarak yüksek ögrenime katkı sunuyor.

NECDET DOĞANATA KİMDİR?
1933 yılında Bolu-Düzce'de doğan Necdet Doğanata, İstanbul Vefa Lisesi'ni bitirdi. 1957 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olarak İzmir'de 8 yıl avukatlık yaptı. 1965 yılında Almanya'da Heidelberg Hukuk Fakültesi'nde başladığı doktora çalışmasını yarım bırakarak İzmir Özel Fatih Koleji'nin İşletme Müdürlüğü göreviyle eğitim dünyasına girmiş oldu. Çalışırken, Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde Felsefe ve Sosyal Bilimler dersleri için pedagojik formasyon aldı. Ardından İstanbul Fikirtepe Eğitim Enstitüsü'nde Almanca öğretmenliği okudu. Şehirlerarası yolculuklar yaparak uzun ve yoğun bir serüven sonucu, sosyoloji, mantık, psikoloji, felsefe, Almanca, Türkçe ve sosyal bilimler alanlarında çok branşlı öğretmen haline geldi. Baş muavinlik ve okul müdürlüğünün ardından yaş haddinden görevi bırakmak durumunda kalana kadar Genel Müdür olarak çalıştı.

Necdet Doğanata, 'Ülkemiz için en iyi yatırım, eğitime yapılan yatırımdır' düşüncesinden hareketle, anaokulundan üniversiteye kadar uzanan Doğanata Eğitim Kurumları'nı kurdu. İlk günden bu yana binlerce mezun veren Fatih Koleji, başarılarını arttırarak yoluna devam ediyor. Ege Bölgesi Özel Okullar Birliği'nin uzun yıllardır başkanlığını yürüten Doğanata, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin Eğitim Sektör Meclis Başkanlığı'nı da yürütmekteydi. Necdet Doğanata'nın bir hayali de ilk ve orta öğretimdeki tecrübelerini yükseköğretim alanına taşımaktı. 'İzmir Üniversitesi'ni kurma hayalinden, karşısına çıkan zorluklara, engellere rağmen vazgeçmedi. 1995 yılında kurduğu Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı, 2007 yılında İzmir Üniversitesi'nin kuruluşunu gerçekleştirdi.
 
Eğitim alanında çalışmalarına Doğanata Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı olarak devam eden Necdet Doğanata, sanayi alanındaki çalışmalarına ise Karaburun'da levrek ve çipura üretimi yapan Pelmin Su Ürünleri, Manisa'da elektronik baskı devreleri üreten Delron Elektronik, İzmir'de bilişim alanında hizmet veren ISPRO İletişim Hizmetleri ve Doğanata İnşaat firmaları ile devam ediyordu

Etiketler : Doğanata 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri