sandiklar-acildi

Sandıklar açıldı

Konak Belediyesi Basmane Semt Merkezi’nde el nakışı kursiyerleri, ninelerinden kalan kumaşları torunları için nakşediyor

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • CHP'den 'güzelleşen' kadın projesi

  CHP Güzelbahçe İlçe Başkanlığı'nın düzenlediği parti okulunda eğitim gören beş partili ilginç bir projeye imza attı.

 • Liman da korunacak, kuşlar da...

  “İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi” için üçüncü kez bilgilendirilen TMMOB’a bağlı kuruluşların temsilcileri, İzmir Körfezi’nin sürdürülebilirliği açısından mutlaka müdahale edilmesi gerektiği konusunda hemfikir olduklarını belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Limanı da, körfezi de, kuşları da korumaktan yanayız” diye konuştu.

 • Cem Sağbil sanatseverleri büyüledi

  Ressam ve heykeltraş Cem Sağbil’in resim ve bronz heykellerden oluşan sergisi Konak Belediyesi Güzelyalı Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

 • Konaklı kadınlar Anıtkabir’de

  Konak Belediye Başkanı Dr Hakan Tartan semt merkezlerini ziyareti sırasında kursiyer kadınlara verdiği Ankara-Anıtkabir ziyareti sözünü yerine getirdi.

 • Toplu ulaşıma yeni model

  Başkan Aziz Kocaoğlu, genişleyen Büyükşehir sahasındaki toplu ulaşım hizmetleri için üzerinde çalıştıkları yeni modeli açıkladı: “Menemen’den Menderes’e, Güzelbahçe’den Belkahve’ye kadar olan bölgenin dışındaki toplu ulaşımı kooperatifçilerin, otobüsçülerin yapmasını istiyoruz. Minibüslerimizi de daha kısa mesafeli ring ve besleme hatlarında değerlendireceğiz. Hepsinin para kazanmasını arzu ediyoruz. Ancak bunun için tüm kaçakların önlenmesi ve ‘paralı-parasız herkesin’ Kent Kart sistemine dahil edilmesi gerekiyor.''

Son Güncelleme: 22 Ocak 2013, Salı
Haber 123 kez görüntülendi.

Konak Belediyesi semt merkezlerinde açılan ve katılımcıları tarafından Konak Halk Üniversitesi olarak adlandırılan kurs programları, kadınların dünyalarına yeni kapılar açmaya devam ediyor. Konak Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerinin eğitmenliğinde gerçekleşen kurslarda İzmir kadının yaratıcılığı da ortaya çıkıyor. Basmane Semt Merkezi’nde ise El Nakışı kursunda, haftanın dört günü geçmişten geleceğe uzanan bir kapı aralanıyor.

             Geçmişten geleceğe

Konak Belediyesi Basmane Semt Merkezi El Nakışı kursunda 16’ıncı yüzyıldan günümüze, her türlü nakış tekniği ve deseni uygulanıyor. Türk geleneksel sanatlarını yaşatan kursiyerler bir yandan da evlerini süslüyor, çeyiz hazırlıyor. Nakış işlenen kumaşlar ise evdeki sandıklardan çıkıyor. Anneannelerden, babaannelerden kalan kumaşlar, bir sonraki nesiller için hazırlanıyor. Kimi zaman antikacılardan alınan kumaşların yaşı 100 yıla kadar gidiyor.

            Tansiyon ilacı yerine makara

            Kurs eğitmeni Serma Çalış, depresyon, panik atak gibi sorunları olan bazı kursiyerlerinin, kursa başladıktan sonra bu durumu aştıklarını ve yaşamlarını daha kaliteli sürdürdüklerini söyledi. Çalış, “En güzel tansiyon ilacı” dediği kursa olan yoğun ilginin de sınıf gibi değil aile gibi bir ortam yaratılmasına ve terapi işlevi görmesine bağladı. Semra Çalış, “Herkesin böyle kurslara, böyle bir atmosfere ihtiyacı var. Ama burada önemli olan üretimin olması. Bir yandan üretirken bir yandan da dertler, mutluluklar paylaşılıyor; hayat kolaylaşıyor” diye konuştu. Kursiyerler de “Doktora, ilaçlara değil makaraya, ipliğe para harcıyoruz” diyerek mutluluklarını dile getirdi.

Mutlu kentlerin sırrı mutlu aileler

Belediye semt merkezleri kurslarının sadece meslek sahibi olmaya, yetenekleri geliştirmeye yönelik olmadığını aynı zamanda iç huzura katkı koyarak aile huzurunu da artırdığını söyleyen Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan şöyle konuştu:

            “Burada üreten, sosyalleşen, dayanışmayı yaşayan, paylaşan kadınlarımız evlerine de aynı huzurla gidiyor. İlk başta ‘Başkanım eşim kursa gitmek istiyor, ben göndermek istemiyorum’ diyen beyler bugün bana ‘Kurs ne zaman başlayacak, bizim hanım da başlasın’ diyor. Bu en büyük mutluluk çünkü mutlu Konak’ı huzur, sevgi ve güven dolu mutlu aileler oluşturuyor.”

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri