sandiklar-acildi

Sandıklar açıldı

Konak Belediyesi Basmane Semt Merkezi’nde el nakışı kursiyerleri, ninelerinden kalan kumaşları torunları için nakşediyor

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • YENİ YILDA GİYSİ BANKASI BAĞIŞ BEKLİYOR

  Konak Belediyesi’nin 2010 yılında imkanları kısıtlı vatandaşlar için kurduğu Giysi Bankası acil bağış bekliyor.

 • Konaklı dağcılar zirve yaptı

  Ağrı Dağı'na son 5 yıldır kış zirve tırmanışı yapılamıyordu

 • 2 ülke, 1 kamera

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin uluslararası alandaki tanıtımına katkı sağlayacak bir projeye daha imza attı. Macaristan'dan gelen çok sayıda fotoğrafçı, üç gün boyunca kenti köşe bucak gezerek tarihi ve doğal güzelliklerini fotoğrafladı.

 • Anne, süt geldi!”

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Süt Kuzusu’ projesinde yeni dönem başladı. Projeden yararlanan aile sayısını “ikiye katlayarak” 46 binden 80 bine çıkaran Büyükşehir Belediyesi, bu dönem 3 milyon 200 bin litre süt dağıtmayı planlıyor.

 • Hasanağa Bahçesi “yeniden” doğacak

  Büyükşehir, 4 milyon liralık düzenleme çalışmalarına başladı İçinde kauçuk koşu yolları, basket sahaları, tenis kordu, kaykay pisti ve çocuk oyun alanları oluşturulan tarihi Hasanağa Bahçesi’nin mobilya ve ışıklandırması da yenilenecek. Bahçe, eski cazibesine yeniden kavuşacak.

Son Güncelleme: 22 Ocak 2013, Salı
Haber 98 kez görüntülendi.

Konak Belediyesi semt merkezlerinde açılan ve katılımcıları tarafından Konak Halk Üniversitesi olarak adlandırılan kurs programları, kadınların dünyalarına yeni kapılar açmaya devam ediyor. Konak Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerinin eğitmenliğinde gerçekleşen kurslarda İzmir kadının yaratıcılığı da ortaya çıkıyor. Basmane Semt Merkezi’nde ise El Nakışı kursunda, haftanın dört günü geçmişten geleceğe uzanan bir kapı aralanıyor.

             Geçmişten geleceğe

Konak Belediyesi Basmane Semt Merkezi El Nakışı kursunda 16’ıncı yüzyıldan günümüze, her türlü nakış tekniği ve deseni uygulanıyor. Türk geleneksel sanatlarını yaşatan kursiyerler bir yandan da evlerini süslüyor, çeyiz hazırlıyor. Nakış işlenen kumaşlar ise evdeki sandıklardan çıkıyor. Anneannelerden, babaannelerden kalan kumaşlar, bir sonraki nesiller için hazırlanıyor. Kimi zaman antikacılardan alınan kumaşların yaşı 100 yıla kadar gidiyor.

            Tansiyon ilacı yerine makara

            Kurs eğitmeni Serma Çalış, depresyon, panik atak gibi sorunları olan bazı kursiyerlerinin, kursa başladıktan sonra bu durumu aştıklarını ve yaşamlarını daha kaliteli sürdürdüklerini söyledi. Çalış, “En güzel tansiyon ilacı” dediği kursa olan yoğun ilginin de sınıf gibi değil aile gibi bir ortam yaratılmasına ve terapi işlevi görmesine bağladı. Semra Çalış, “Herkesin böyle kurslara, böyle bir atmosfere ihtiyacı var. Ama burada önemli olan üretimin olması. Bir yandan üretirken bir yandan da dertler, mutluluklar paylaşılıyor; hayat kolaylaşıyor” diye konuştu. Kursiyerler de “Doktora, ilaçlara değil makaraya, ipliğe para harcıyoruz” diyerek mutluluklarını dile getirdi.

Mutlu kentlerin sırrı mutlu aileler

Belediye semt merkezleri kurslarının sadece meslek sahibi olmaya, yetenekleri geliştirmeye yönelik olmadığını aynı zamanda iç huzura katkı koyarak aile huzurunu da artırdığını söyleyen Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan şöyle konuştu:

            “Burada üreten, sosyalleşen, dayanışmayı yaşayan, paylaşan kadınlarımız evlerine de aynı huzurla gidiyor. İlk başta ‘Başkanım eşim kursa gitmek istiyor, ben göndermek istemiyorum’ diyen beyler bugün bana ‘Kurs ne zaman başlayacak, bizim hanım da başlasın’ diyor. Bu en büyük mutluluk çünkü mutlu Konak’ı huzur, sevgi ve güven dolu mutlu aileler oluşturuyor.”

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri