sandiklar-acildi

Sandıklar açıldı

Konak Belediyesi Basmane Semt Merkezi’nde el nakışı kursiyerleri, ninelerinden kalan kumaşları torunları için nakşediyor

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • İzmir'e bir onur daha

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, uluslararası üyelikleri, kardeş kent ilişkileri, Avrupa Birliği (AB) proje ortaklıkları, AB kapsamında düzenlenen etkinlikleri ve diğer uluslararası faaliyetleri dolayısıyla Avrupa Konseyi tarafından 2014 yılı Avrupa Şeref Plaketi Ödülü’nü almaya hak kazandı. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi ile bu komiteye bağlı Avrupa Ödülü Alt Komitesi tarafından seçilerek verilen ödülün, İzmir’in uluslararası tanınırlığına ve yeni işbirliklerinin geliştirilmesine katkı sağlaması bekleniyor.

 • Bayraklı Kubilay tek yön

  Durak yerleri değişti

 • Kocaoğlu’na ‘rakamlarla’ müfettiş yanıtı

  AK Parti İzmir Milletvekili, Büyükşehir Belediye Başkanı’nın “İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ayrı bir incelemeye tabi tutuyorlar ve müfettişten ve soruşturmadan çalışamıyoruz” şeklindeki eleştirilerine İstanbul ve Ankara’dan ‘sayı vererek’ karşı çıktı.

 • Kocaoğlu,Köylüye arka çıktı..

  Bergama ve Kınık’ta toplantılar yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, köy tüzel kişiliğine ait arazilerin köylünün kullanımında kalması gerektiğini söyledi. Başkan Kocaoğlu, “Köyde yaşamanın ne demek olduğunu, Ankara’nın çok iyi etüd etmesi gerekiyor. Kozak Yaylası’ndaki fıstık çamlarının köylüden alıp başkasına vermek, hayatın gerçeklerine aykırıdır. Ne Büyükşehir Belediyesi’nin ne de ilçe belediyesinin kırsaldaki vatandaşın geliriyle oynaması söz konusu olamaz” dedi.

 • Finali “Çağdaş Sultanlar ” yaptı

  IF Wedding Fashion İzmir, ünlü Modacı Zeynep Acar’ın ilk kez görücüye çıkan “Çağdaş Sultanlar 2013” koleksiyonundan oluşan göz kamaştırıcı defile ile sona erdi.

Son Güncelleme: 22 Ocak 2013, Salı
Haber 146 kez görüntülendi.

Konak Belediyesi semt merkezlerinde açılan ve katılımcıları tarafından Konak Halk Üniversitesi olarak adlandırılan kurs programları, kadınların dünyalarına yeni kapılar açmaya devam ediyor. Konak Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerinin eğitmenliğinde gerçekleşen kurslarda İzmir kadının yaratıcılığı da ortaya çıkıyor. Basmane Semt Merkezi’nde ise El Nakışı kursunda, haftanın dört günü geçmişten geleceğe uzanan bir kapı aralanıyor.

             Geçmişten geleceğe

Konak Belediyesi Basmane Semt Merkezi El Nakışı kursunda 16’ıncı yüzyıldan günümüze, her türlü nakış tekniği ve deseni uygulanıyor. Türk geleneksel sanatlarını yaşatan kursiyerler bir yandan da evlerini süslüyor, çeyiz hazırlıyor. Nakış işlenen kumaşlar ise evdeki sandıklardan çıkıyor. Anneannelerden, babaannelerden kalan kumaşlar, bir sonraki nesiller için hazırlanıyor. Kimi zaman antikacılardan alınan kumaşların yaşı 100 yıla kadar gidiyor.

            Tansiyon ilacı yerine makara

            Kurs eğitmeni Serma Çalış, depresyon, panik atak gibi sorunları olan bazı kursiyerlerinin, kursa başladıktan sonra bu durumu aştıklarını ve yaşamlarını daha kaliteli sürdürdüklerini söyledi. Çalış, “En güzel tansiyon ilacı” dediği kursa olan yoğun ilginin de sınıf gibi değil aile gibi bir ortam yaratılmasına ve terapi işlevi görmesine bağladı. Semra Çalış, “Herkesin böyle kurslara, böyle bir atmosfere ihtiyacı var. Ama burada önemli olan üretimin olması. Bir yandan üretirken bir yandan da dertler, mutluluklar paylaşılıyor; hayat kolaylaşıyor” diye konuştu. Kursiyerler de “Doktora, ilaçlara değil makaraya, ipliğe para harcıyoruz” diyerek mutluluklarını dile getirdi.

Mutlu kentlerin sırrı mutlu aileler

Belediye semt merkezleri kurslarının sadece meslek sahibi olmaya, yetenekleri geliştirmeye yönelik olmadığını aynı zamanda iç huzura katkı koyarak aile huzurunu da artırdığını söyleyen Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan şöyle konuştu:

            “Burada üreten, sosyalleşen, dayanışmayı yaşayan, paylaşan kadınlarımız evlerine de aynı huzurla gidiyor. İlk başta ‘Başkanım eşim kursa gitmek istiyor, ben göndermek istemiyorum’ diyen beyler bugün bana ‘Kurs ne zaman başlayacak, bizim hanım da başlasın’ diyor. Bu en büyük mutluluk çünkü mutlu Konak’ı huzur, sevgi ve güven dolu mutlu aileler oluşturuyor.”

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri