izmir-barosu-avukatlari-adliyede-oturma-eylemi-yapti

İzmir Barosu Avukatları, Adliyede Oturma Eylemi Yaptı

İSTANBUL'da tutuklanan meslektaşlarının durumunu protesto eden İzmir Barosu'na kayıtlı avukatlar, cüpbeleriyle birlikte adliyede oturma eylemi yaptı.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Buca sohbetlerinde “Türkiye’nin geleceği” tartışıldı

  Buca Atatürkçü Düşünce Derneği, Buca Kent Konseyi ve Buca Belediyesi’nin “Buca Sohbetleri” başlığı altında gerçekleştirdiği “Türkiye nereye gidiyor” konferansına katılan siyasiler ve gazeteciler düşüncelerini özgürce paylaştı.

 • İngilizce panelde teknolojiyi tartıştılar

  TED Aliağa Koleji, Türk Eğitim Derneğinin 85. Kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında, Atatürk Lisesi, Çakabey Koleji, Karşıyaka Anadolu Lisesi, Cihat Kora Anadolu Lisesi ve TED Aliağa Koleji öğrencilerinin katılımı ile İngilizce panel düzenledi.

 • Çocuklara balondan hediyeler

  Balon katlamada 2008 yılı dünya şampiyonu olan ve balonla yaptığı figürlerle herkesi kendine hayran bırakan Dündar Mercan, Bayraklı Belediyesi Kadın Konuk Evi’nde kalan çocuklara özel hediyeler yaptı. Sığınma evindeki ortak alanda oynayıp, oyuncaklarını odalarına götüremeyen çocukların artık kendilerine ait oyuncakları ve hediyeleri olduğunu söyleyen Mercan, bu tür etkinliklerin Türkiye’ye örnek olması gerektiğini belirtti.

 • DİKİLİ'DE İZSU SEFERBERLİĞİ

  Özellikle yaz aylarında su sıkıntısı yaşayan Dikili, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla suya kavuştu. 2014 – 2018 yılları arasında ilçeye 11 su kuyusu açan İZSU, şimdi de ilçe merkezinin eskiyen ve kaçaklara neden olan şebekelerini baştan sona yeniliyor. İZSU’nun ilçeye yaptığı yatırım tutarı 60 milyon lirayı bulacak.

 • İZMİRLİ KIZLARDAN Dokuz maçta dokuz galibiyet İLK YARIYI LİDER TAMAMLADILAR

  TKB2.L A grubunun yenilgisiz iki takımı Nallıhanspor ile Altay Konak Belediyesi basketbol takımlarının kıyasıya mücadelesi Altay’ın galibiyetiyle sonuçlandı.

Son Güncelleme: 24 Ocak 2013, Perşembe
Haber 78 kez görüntülendi.

İzmir Barosu Başkanı Sema Pektaş, yönetim kurulu üyeleri ve baroya kayıtlı avukatların katıldığı protesto gösterisinde, İstanbul'da Çağdaş Hukukçular Derneği üyelerinin DHKP-C operasyonu sonrasında tutuklanmasını eleştirdi. İzmir'den, Kandıra ve Bakırköy Cezaevindeki'ndeki tutuklu meslektaşlarına selam gönderdiklerini bildiren Pektaş, “Bizim yerimiz adliyeler. En kısa zamanda arkadaşlarımızın bizlerle birlikte olmasını istiyoruz. Bu anlamda adalet mücadelemizi sürdürmekte kararlıyız. 18 Ocak tarihinde gözaltına alınan ÇHD üyelerinin ve ve işyerlerinde yapılan aramalarda hukuk tanımaz uygulamalar sergilendi. Hukuk tarihimizdeki kara sayfalara, o gün bir yenisi daha eklenmiştir. ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'ya örgüt üyesi suçlamasıyla girdiği davalar, temsil ettiği müvekkillikleri, dernek olarak katıldıkları gösteri ve yürüyüşlerle ilgili sorular sorulmuştur. Oysa, soruşturma başlar başlamaz İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün, web sitesindeki basın notunda, 'Legal görünüm altındaki dernek/kültür merkezi/dergi bürolarında çelik kapılarla korunaklı hale getirdikleri yerlerde, yurtdışında bulunan örgüt elebaşılarına, ülkemizin kozmik bilgilerini şifreli metinler halinde, kodlayarak raporladıkları, başka ülkeler lehine ajan faaliyet yürütmek için gizli haberleşme merkezleri oluşturdukları tespit edilmiştir' yönünde ifadele yer verilmiştir” dedi.

Pektaş, Selçuk Kozağaçlı ve diğer şüphelilere İstanbul Emniyeti'nin web sayfasında yer verilen ifadeler doğrultusunda herhangi bir soru sorulmadığını söyleyerek, “1 Mayıs'ta dernek gömleği giyerek çektirdikleri fotoğraflar, dosyalarına suç delili olarak konulmuştur. Bu fotoğraflar feacebook sayfalarındaki aleni fotoğraflardır ve polis feacebook sayfalarından kopyalayarak delil oluşturma gayreti içine girmiştir. Polis delil olmadan delil yaratmaya çalışmıştır ve suç işlemiştir. Bu tutuklamalara itiraz ediyoruz. Soruşturma hukuka aykırı yürütülmüştür. Avukatlar darp edilerek gözaltına alınmıştır. Avukatlarla ilgili kan, tükürük, kıl, doku alınması kararı hukuka aykırıdır. Yerlerde sürüklenerek, zorla ve işkence ile kan ve tükürük örneği alınmıştır” dedi.

Pektaş, her türlü tehlikeye karşı mesleklerine sahip çıktıklarını söyleyerek, “ÇHD genel tavrını açıklarken, 'Yurdumuza, egemen sınıfların, daha açık, kaba ve şoven diktasını getirme amacını güden faşizme karşı mücadelede, demokratik rejim için, sosyal hukuk devleti için, insan hakları ve özgürlükler için mücadele edeceğiz' ifadelerine yer vermiştir. ÇHD'nin genel tavrı dün neyse bugün de odur. Şu unutulmasın ki, faşizme karşı mücadeleyi insanlık görevi sayan avukatlar var. Bu anlamda kahrolsun faşizm diyoruz” dedi.

Basın açıklamasının ardından oturma eylemi yapan avukatlar, daha sonra basın mensuplarının fotoğraf çekmeleri için adliye dışına çıkarak, burada 'Kahrolsun faşizm', 'Susma sustukça sıra sana gelecek', 'Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber, ya hiçbirimiz' sloganları atarak dağıldı.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri