izmir-barosu-avukatlari-adliyede-oturma-eylemi-yapti

İzmir Barosu Avukatları, Adliyede Oturma Eylemi Yaptı

İSTANBUL'da tutuklanan meslektaşlarının durumunu protesto eden İzmir Barosu'na kayıtlı avukatlar, cüpbeleriyle birlikte adliyede oturma eylemi yaptı.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Minik tiyatroculara tiyatro ve hayat dersi

  Ünlü tiyatrocu Ercüment Balakoğlu Gaziemir Belediyesi bünyesinde kurulan Tiyatro Topluluğu çocuk kursiyerleriyle bir araya gelerek tiyatro ve hayat üzerine dersler verdi

 • İzmir’de bayram sabahı korkunç kan davası cinayeti

  Konak’ta iddiaya göre 30 yıl önce kardeşini öldüren 64 yaşındaki Hacı Eyüp Deniz’i evinin önünde bekleyen 56 yaşındaki S.A., tabancayla ateş edip yaraladığı kurbanının ölmediğini görünce bıçakla boğazını kesti. Babasını öldüren kişinin peşine düşen Yavuz Han Deniz de, katilin elinden aldığı tabancanın kabzasıyla S.A.’nın başına defalarca vurup yaraladı. S.A. hastaneye kaldırılırken, Yavuz Han Deniz gözaltına alındı. Cinayet işyeri güvenlik kamerası tarafından saniye saniye görüntülendi.

 • Allah Buca Tapu Müdürlüğüne düşürmesin!

  Başlıktan da anlaşılacağı üzere, Buca Tapu Müdürlüğü derdi ve sıkıntısı hiç eksik olmayan bir devlet dairesi. Anlatılanlara bakılırsa 1990 yılında ki devlet dairelerinden hiçbir farkı yok. O zamanlarda ki klasik laf olan “bugün git, yarın gel” lafı Türkiye’nin en büyük üç ilinden biri olan İzmir ve İzmir’in de en büyük ilçelerinden olan Buca’da ki, Buca Tapu Müdürlüğünde en çok kullanılan laflardan bir tanesi. İnsanların işlerini en erken 3–4 gün içinde hallettikleri ve çıkarken sırada bekleyenlere “Allah kurtarsın” dediği bir resmi kurumdan bahsediyoruz. Buca’da inşaat ve gayrimenkul alım satım işleri yapan insanlar; İzmir Emlak Komisyoncuları Oda Başkanı Mesut Güleroğlu’nun bile desteğini esirgediği bu sıkıntılı zamanlarda kimsenin desteğini almadan tek başına bu sıkıntılarla mücadele etmeye çalışıyorlar. Bizde, Buca da kanayan bir yara olarak tabir edilen “Buca Tapu Müdürlüğü”nü Gazete Denge olarak mercek altına aldık. Buca’da bu işi yapıp da bu sıkıntıları aylardan beri yaşayan müteahhit ve gayrimenkul danışmanları ile konuştuk. Söyledikleri her şeyi noktasına karışmadan harfi harfine yayınlıyoruz. Bunları onlardan dinlediğiniz zaman ya komik bulup güleceksiniz ya da Buca da yaşamıyorsanız, sizin yaşadığınız yerlerde böyle şeyler olmadığı için şükredeceksiniz.

 • Kadınların dost kapısı

  Konak Belediyesi Ayla Ökmen Kadın Danışma Merkezi dertlere deva oldu. Son üç ayda 700 kadın seminerlere katıldı, 200 kişi ise psikolojik danışmanlık hizmeti aldı. Hukuki danışmanlık hizmeti de veren merkez, kadınlar için güvenli bir dost kapısı oldu.

 • “Vatandaş mağdur olacaksa, biz yokuz!”

  Karabağlar ilçesindeki 18 mahalle muhtarıyla bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentsel dönüşümün seçim arifesinde istismar edildiğini söyledi. Başkan Kocaoğlu, “Vatandaşın mağdur edildiği yerde biz yokuz” dedi.

Son Güncelleme: 24 Ocak 2013, Perşembe
Haber 47 kez görüntülendi.

İzmir Barosu Başkanı Sema Pektaş, yönetim kurulu üyeleri ve baroya kayıtlı avukatların katıldığı protesto gösterisinde, İstanbul'da Çağdaş Hukukçular Derneği üyelerinin DHKP-C operasyonu sonrasında tutuklanmasını eleştirdi. İzmir'den, Kandıra ve Bakırköy Cezaevindeki'ndeki tutuklu meslektaşlarına selam gönderdiklerini bildiren Pektaş, “Bizim yerimiz adliyeler. En kısa zamanda arkadaşlarımızın bizlerle birlikte olmasını istiyoruz. Bu anlamda adalet mücadelemizi sürdürmekte kararlıyız. 18 Ocak tarihinde gözaltına alınan ÇHD üyelerinin ve ve işyerlerinde yapılan aramalarda hukuk tanımaz uygulamalar sergilendi. Hukuk tarihimizdeki kara sayfalara, o gün bir yenisi daha eklenmiştir. ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'ya örgüt üyesi suçlamasıyla girdiği davalar, temsil ettiği müvekkillikleri, dernek olarak katıldıkları gösteri ve yürüyüşlerle ilgili sorular sorulmuştur. Oysa, soruşturma başlar başlamaz İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün, web sitesindeki basın notunda, 'Legal görünüm altındaki dernek/kültür merkezi/dergi bürolarında çelik kapılarla korunaklı hale getirdikleri yerlerde, yurtdışında bulunan örgüt elebaşılarına, ülkemizin kozmik bilgilerini şifreli metinler halinde, kodlayarak raporladıkları, başka ülkeler lehine ajan faaliyet yürütmek için gizli haberleşme merkezleri oluşturdukları tespit edilmiştir' yönünde ifadele yer verilmiştir” dedi.

Pektaş, Selçuk Kozağaçlı ve diğer şüphelilere İstanbul Emniyeti'nin web sayfasında yer verilen ifadeler doğrultusunda herhangi bir soru sorulmadığını söyleyerek, “1 Mayıs'ta dernek gömleği giyerek çektirdikleri fotoğraflar, dosyalarına suç delili olarak konulmuştur. Bu fotoğraflar feacebook sayfalarındaki aleni fotoğraflardır ve polis feacebook sayfalarından kopyalayarak delil oluşturma gayreti içine girmiştir. Polis delil olmadan delil yaratmaya çalışmıştır ve suç işlemiştir. Bu tutuklamalara itiraz ediyoruz. Soruşturma hukuka aykırı yürütülmüştür. Avukatlar darp edilerek gözaltına alınmıştır. Avukatlarla ilgili kan, tükürük, kıl, doku alınması kararı hukuka aykırıdır. Yerlerde sürüklenerek, zorla ve işkence ile kan ve tükürük örneği alınmıştır” dedi.

Pektaş, her türlü tehlikeye karşı mesleklerine sahip çıktıklarını söyleyerek, “ÇHD genel tavrını açıklarken, 'Yurdumuza, egemen sınıfların, daha açık, kaba ve şoven diktasını getirme amacını güden faşizme karşı mücadelede, demokratik rejim için, sosyal hukuk devleti için, insan hakları ve özgürlükler için mücadele edeceğiz' ifadelerine yer vermiştir. ÇHD'nin genel tavrı dün neyse bugün de odur. Şu unutulmasın ki, faşizme karşı mücadeleyi insanlık görevi sayan avukatlar var. Bu anlamda kahrolsun faşizm diyoruz” dedi.

Basın açıklamasının ardından oturma eylemi yapan avukatlar, daha sonra basın mensuplarının fotoğraf çekmeleri için adliye dışına çıkarak, burada 'Kahrolsun faşizm', 'Susma sustukça sıra sana gelecek', 'Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber, ya hiçbirimiz' sloganları atarak dağıldı.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri