bucada-haldun-dormen-izdihami

Buca'da Haldun Dormen izdihamı

Buca Belediyesinin misafiri olarak Buca’da sahne alan usta tiyatrocu Haldun Dormen’in oyununa Bucalı vatandaşlar yoğun katılım göstererek adeta izdiham yaşandı

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Işın Karaca Karabağlarlı kadınlar için söyledi

  Karabağlar’da 8 Mart renkli geçti

 • O her daim “milli”

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde forma giyen hentbolcu Aslı İskit, henüz 19 yaşında olmasına rağmen 4 ayrı milli takımda ay-yıldızlı formayı giydi, katıldığı her turnuvanın “en iyi oyuncusu” ve “sayı kraliçesi” seçildi.

 • Stres attılar

  İEKK üyelerine “Doğal Yaşam” dopingi

 • Gaziemir'in İçi Yandı

  Kira süresi sona erdiği için İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’nce Gaziemir Belediyesi’nden geri alınan Mümin Gençoğlu Sosyal Tesisleri’nin önce tahrip edildiği, ardından da yakılıp harabeye çevrildiği iddia edildi.

 • ÇAK ekibi ilk sertifikasını aldı

  Belediyesi’nin doğal afetlerde hayat kurtaracak Arama Kurtarma (ÇAK) ekibi, başarıyla tamamladıkları eğitimin ardından sertifikalarını aldı. Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, tüm ekibi tek tek kutlayarak teşekkür plaketi verdi.

Son Güncelleme: 31 Ocak 2013, Perşembe
Haber 63 kez görüntülendi.

 

Ünlü Fransız oyun yazarı Moliere’in kaleme aldığı “Kibarlık budalası” adlı oyun geçtiğimiz akşam Dokuz Eylül Üniversitesi konferans salonunda ücretsiz olarak Bucalı yurttaşlara buluştu. Usta tiyatro oyuncusu Haldun Dormen’in başrolde yer alarak hayat verdiği oyun konferans salonu tıklım tıklım doldururken çok sayıda vatandaşta konferans salonuna sığmayarak salon dışında uzun kuyruklar oluşturdular.

17. yüzyıl Fransa’sında asilzade olabilmek için anlamlı-anlamsız, yararlı-yararsız ama mutlaka masraflı her şeyi göze alan cahil, saf ama çok zengin bir adamın komik hikayesinin anlatıldığı tiyatro gösterisinde başrol olan Mösyö Jourdain'i Haldun Dormen canlandırırken eşi rolünde ise diğer bir usta tiyatro oyuncusu Göksal Kortay yer alıyor.  

D.E.Ü konferans salonunda düzenlenen tiyatro gösterisine Buca Kültür Müdürü Sakine Akyüz, Buca Engelliler Derneği Başkanı Kamuran Parıltı ve çok sayıda gencin akın ettiği oyunda 17. yüzyıl Fransa'sında, cahil, saf ama çok zengin bir adamın asil zade olma çabası anlatılıyor. 

İzleyicilerden tam not olan oyunun konusu sahnede şöyle yer alıyor;

“17. yüzyıl Fransa'sında, cahil, saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain'in bir tek amacı vardır. Asilzade olmak. Bunu gerçekleştirebilmek için her şeyi göze alır, anlamlı-anlamsız, yararlı-yararsız ama mutlaka masraflı her çabayı gösterir. Gülünç duruma düşer, alay konusu olur ama hiç yılmaz. Hedefi bellidir: Soylu sınıfa girebilmek, soylu bir Markiz'i baştan çıkarabilmek her şeyi yapmak ve biricik kızını da mutlaka bir "soylu” ile evlendirmek. Oysa kızı bir başka gence aşıktır. Moilere, yarattığı bu olağanüstü tiplemenin etrafını, onu sömürmeye çalışan Kont, ayakları yere basan karısı, sağduyunun ve samimiyetin temsilcileri hizmetçi ve uşak ile bir dantel gibi örer. Neredeyse her sözcük komik ve her durum gülünçtür” 

Etiketler : haldun dormen  buca  moliere 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri