baba-meslegini-sectiler

“Baba mesleği”ni seçtiler

İzmir İtfaiyesi’nin 4 özel arama-kurtarma köpeğinden biri olan Şans’ın yavruları 6 aylık Hektor ve Giny de “babalarının izinde” ilerliyor. Labrador cinsi yavrular, yaklaşık bir yıllık özenli eğitimin ardından babalarıyla birlikte aktif göreve çıkacak.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Kocaoğlu: CHP İzmir'de Başarılıdır

  Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün Parti Meclisi (PM) toplantısında söylediği ileri sürülen, "İzmir sonuçları başarısız" sözlerinin ardından, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bana böyle bir bilgi gelmedi.

 • İZMİRLİ KIZLARDAN Dokuz maçta dokuz galibiyet İLK YARIYI LİDER TAMAMLADILAR

  TKB2.L A grubunun yenilgisiz iki takımı Nallıhanspor ile Altay Konak Belediyesi basketbol takımlarının kıyasıya mücadelesi Altay’ın galibiyetiyle sonuçlandı.

 • "ÇİFT KATLI" MEZARLAR GELİYOR

  Kentin mezarlık ihtiyacını karşılamak amacıyla planlı çalışmalar gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1164 kabir kapasitesine sahip Pamukyazı Mezarlığı’nda sona yaklaştı. Kabirlerin 1073'ü "birinci derece akrabalar" için "çift katlı" olarak hazırlandı.

 • KARŞIYAKA’DA PARKLAR MÜZİKLE ŞENLENİYOR

  Sıcak yaz akşamlarını müzikle renklendirmek isteyen Karşıyaka Belediyesi, ‘Park Konserleri’ni başlattı. İlki Girne Kültürpark’ta düzenlenen mini konsere, her yaştan yüzlerce Karşıyakalı katıldı.

 • Karabağlar Belediyesi’nde masa tenisi turnuvası

  Karabağlar Belediyesi personeline yönelik düzenlenen “ Birimlerarası 1. Masa Tenisi Turnuvası’ heyacanlı geçen final mücadelesiyle tamamlandı.

Son Güncelleme: 01 Şubat 2013, Cuma
Haber 96 kez görüntülendi.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir İtfaiyesi, arama-kurtarma köpekleri kadrosuna dahil etmek amacıyla iki yeni köpek yetiştiriyor. İzmir İtfaiyesi’nde görev yapan dört özel köpekten biri olan 7 yaşındaki Şans’ın yavruları 6 aylık Hektor ve Giny, köpek eğitmenleri tarafından eğitilmeye başladı. Anneleri de emekli bir arama-kurtarma köpeği olan iki yavru, baba mesleğinin ince tekniklerini şimdiden kavradı. Hektor ve Giny, 1.5 yaşına geldiklerinde babalarıyla birlikte sahada görev almaya başlayacak.

Gölcük depreminden sonra itfaiye bünyesine dahil olan, 2001 yılından itibaren de arama-kurtarma olaylarında aktif görev alan İzmir İtfaiyesi’nin köpekleri; deprem, yangın, sel gibi afet durumlarında enkazdan canlı insan kurtarmak üzere sistemli bir şekilde eğitiliyor.

 

Özenle ve sabırla yetiştiriliyorlar

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Arama Kurtarma Şube Müdürlüğü köpek eğitmeni Tahsin Sözen, itfaiye kadrosunda görev yapan Labrador cinsi dört köpekten biri olan Şans’ın dokuz yavrusundan ikisini arama-kurtarma köpeği olarak yetiştireceklerini belirtti. İki yavruyu seçerken, karanlıktan korkmama, top oynamayı ve mama yemeyi sevme gibi unsurları dikkate aldıklarını açıklayan Sözen, köpeklere yönlendirme, çeviklik, itaat ve arama-bulma ana başlıklarında eğitim verdiklerini açıkladı. Köpekleri ezber yöntemi yerine şartlı refleks tekniğiyle, ödül sistemine dayalı olarak eğittiklerini kaydeden Sözen, Hektor ve Giny’ye ilk olarak oyuncakla şartlandırarak kontrollü havlamayı öğrettiklerini ifade etti. Sözen, “Köpeklerin, içine insan yerleştirilen ‘havlama kutuları’ aracılığıyla insan kokusunu tanımalarını sağlıyoruz. Enkazın altında canlı insan bulmak için yetiştirdiğimiz köpeklerimize yön tayin etmenin yanısıra, merdiven ve kaygan zeminde büyük engelleri atlamayı ve arama-kurtarma yapmayı öğretiyoruz. Daha sonra da bu tekniklerin hepsini harmanlayarak enkazda uygulamaya geçiyoruz” dedi.

Eğitimleriyle parmak ısırtan arama-kurtarma köpeklerinin özenle ve sabırla yetiştirildiğinin altını çizen Sözen, 6 aylık yavruların yaklaşık bir yıllık eğitim aldıktan sonra diğer köpeklerle birlikte arama-kurtarma çalışmalarına katılacaklarını söyledi.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri