baba-meslegini-sectiler

“Baba mesleği”ni seçtiler

İzmir İtfaiyesi’nin 4 özel arama-kurtarma köpeğinden biri olan Şans’ın yavruları 6 aylık Hektor ve Giny de “babalarının izinde” ilerliyor. Labrador cinsi yavrular, yaklaşık bir yıllık özenli eğitimin ardından babalarıyla birlikte aktif göreve çıkacak.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • 'Türkiye'de 181 bin çocuk gelin var'

  İzmir Üniversitesi’ne konuk olan Avukat Ayla Eğit çarpıcı açıklamalar yaptı, 2002 yılında yeniden düzenlenen Medeni Kanun’un en iyi koşullarda uygulanması için gerekli zihniyet değişiminin hala gerçekleşmediğine dikkat çekti.

 • "BUCA KÜLTÜR ÇALIŞTAYI

  Buca Belediyesi'nin Turizm Haftası nedeniyle düzenlediği kenti tüm yönleriyle irdeleyen 'Buca Kültür Çalıştayı” yapıldı. Uzman konukların değerlendirme ve tespitleri ışığında gerçekleştirilen Çalıştay’da, Buca’nın tarihi dokusu, doğa turizmi, müzecilik ve yepyeni tarihi bulgular başlıkları irdelendi.

 • Kursiyerlerden profesyonel sergi

  Konak Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü yetişkin kursiyerler Dr. Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür Sanat Merkezi’nde 2012 yılının son resim sergisini açtı. Konak Belediyesi’nin desteğiyle açılan sergide 26 kursiyerin yaklaşık 40 eseri sergilendi. Yağlıboya çalışan kursiyerlerin tabloları büyük beğeni topladı.

 • 05.00 mesaisi

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sabahın erken saatlerinde Balık Hali ile Sebze ve Meyve Hali’ni ziyaret etti. Başkan’ın “şafak mesaisine” İTO Başkanı Ekrem Demirtaş da eşlik etti.

 • Gaziemir Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi hayatını kaybetti

  Gaziemir Belediyesi’nin CHP’li üyesi Feyzi Çağlı, tedavi gördüğü hastanede yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek hayatını kaybetti.

Son Güncelleme: 01 Şubat 2013, Cuma
Haber 40 kez görüntülendi.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir İtfaiyesi, arama-kurtarma köpekleri kadrosuna dahil etmek amacıyla iki yeni köpek yetiştiriyor. İzmir İtfaiyesi’nde görev yapan dört özel köpekten biri olan 7 yaşındaki Şans’ın yavruları 6 aylık Hektor ve Giny, köpek eğitmenleri tarafından eğitilmeye başladı. Anneleri de emekli bir arama-kurtarma köpeği olan iki yavru, baba mesleğinin ince tekniklerini şimdiden kavradı. Hektor ve Giny, 1.5 yaşına geldiklerinde babalarıyla birlikte sahada görev almaya başlayacak.

Gölcük depreminden sonra itfaiye bünyesine dahil olan, 2001 yılından itibaren de arama-kurtarma olaylarında aktif görev alan İzmir İtfaiyesi’nin köpekleri; deprem, yangın, sel gibi afet durumlarında enkazdan canlı insan kurtarmak üzere sistemli bir şekilde eğitiliyor.

 

Özenle ve sabırla yetiştiriliyorlar

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Arama Kurtarma Şube Müdürlüğü köpek eğitmeni Tahsin Sözen, itfaiye kadrosunda görev yapan Labrador cinsi dört köpekten biri olan Şans’ın dokuz yavrusundan ikisini arama-kurtarma köpeği olarak yetiştireceklerini belirtti. İki yavruyu seçerken, karanlıktan korkmama, top oynamayı ve mama yemeyi sevme gibi unsurları dikkate aldıklarını açıklayan Sözen, köpeklere yönlendirme, çeviklik, itaat ve arama-bulma ana başlıklarında eğitim verdiklerini açıkladı. Köpekleri ezber yöntemi yerine şartlı refleks tekniğiyle, ödül sistemine dayalı olarak eğittiklerini kaydeden Sözen, Hektor ve Giny’ye ilk olarak oyuncakla şartlandırarak kontrollü havlamayı öğrettiklerini ifade etti. Sözen, “Köpeklerin, içine insan yerleştirilen ‘havlama kutuları’ aracılığıyla insan kokusunu tanımalarını sağlıyoruz. Enkazın altında canlı insan bulmak için yetiştirdiğimiz köpeklerimize yön tayin etmenin yanısıra, merdiven ve kaygan zeminde büyük engelleri atlamayı ve arama-kurtarma yapmayı öğretiyoruz. Daha sonra da bu tekniklerin hepsini harmanlayarak enkazda uygulamaya geçiyoruz” dedi.

Eğitimleriyle parmak ısırtan arama-kurtarma köpeklerinin özenle ve sabırla yetiştirildiğinin altını çizen Sözen, 6 aylık yavruların yaklaşık bir yıllık eğitim aldıktan sonra diğer köpeklerle birlikte arama-kurtarma çalışmalarına katılacaklarını söyledi.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri