baba-meslegini-sectiler

“Baba mesleği”ni seçtiler

İzmir İtfaiyesi’nin 4 özel arama-kurtarma köpeğinden biri olan Şans’ın yavruları 6 aylık Hektor ve Giny de “babalarının izinde” ilerliyor. Labrador cinsi yavrular, yaklaşık bir yıllık özenli eğitimin ardından babalarıyla birlikte aktif göreve çıkacak.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • ADNAN ALABAY TESLİM OLDU

  zmir'in gündemine bomba gibi düşen çete operasyonunda 4 gündür kendisinden haber alınamayan CHP Adnan Alabay teslim oldu

 • CHP Buca Kadın Kolları'ndan 25 Kasım Eylemi

  CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı 25 Kasım kadına yönelik şiddetle mücadele günü ile ilgili olarak Türkiye genelinde kampanya düzenliyor. Bu kampanya çerçevesinde CHP Buca Kadın Kolları'da kadına yönelik şiddete karşı basın açıklaması düzenleyerek tepki verdi. İlçe Başkanı Bekdaş Gül'ün de destek verdiği basın açıklamasında kadın kolları üyeleri giydikleri kıyafetlerle farkındalık yarattı CHP Buca Kadın Kolları Başkanı Zahide Kurun yaptığı basın açıklamasında şu noktalara dikkat çekti; KADINLAR YAŞASIN! YAŞASIN KADINLAR!

 • Kürüm ve Güven kuyumcu açılışı yaptı

  Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, Karabağlar Çamlık Yolu’nda hizmet verecek Gökhan Kuyumculuk’un açılışını yaptı.

 • ESHOT, halkla ilişkiler bürosu açtı

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, ‘ESHOT Halkla İletişim Müdürlüğü’nü hizmete aldı. Ulaşım Haftası içinde, ESHOT Genel Müdürlüğü Abone İşleri Daire Başkanlığı tarafından açılan halka iletişim bürosu, Konak Katkı Otoparkı Belediye Pasajı içinde yer alıyor.

 • Artık Başkan Değil!

  Yargıtay’ın hakkında 8,5 yıl hapis cezası verdiği Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, Danıştay kararı beklenmeden İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı. Şimdi Dikili’yi ‘duble’ seçim bekliyor…

Son Güncelleme: 01 Şubat 2013, Cuma
Haber 72 kez görüntülendi.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir İtfaiyesi, arama-kurtarma köpekleri kadrosuna dahil etmek amacıyla iki yeni köpek yetiştiriyor. İzmir İtfaiyesi’nde görev yapan dört özel köpekten biri olan 7 yaşındaki Şans’ın yavruları 6 aylık Hektor ve Giny, köpek eğitmenleri tarafından eğitilmeye başladı. Anneleri de emekli bir arama-kurtarma köpeği olan iki yavru, baba mesleğinin ince tekniklerini şimdiden kavradı. Hektor ve Giny, 1.5 yaşına geldiklerinde babalarıyla birlikte sahada görev almaya başlayacak.

Gölcük depreminden sonra itfaiye bünyesine dahil olan, 2001 yılından itibaren de arama-kurtarma olaylarında aktif görev alan İzmir İtfaiyesi’nin köpekleri; deprem, yangın, sel gibi afet durumlarında enkazdan canlı insan kurtarmak üzere sistemli bir şekilde eğitiliyor.

 

Özenle ve sabırla yetiştiriliyorlar

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Arama Kurtarma Şube Müdürlüğü köpek eğitmeni Tahsin Sözen, itfaiye kadrosunda görev yapan Labrador cinsi dört köpekten biri olan Şans’ın dokuz yavrusundan ikisini arama-kurtarma köpeği olarak yetiştireceklerini belirtti. İki yavruyu seçerken, karanlıktan korkmama, top oynamayı ve mama yemeyi sevme gibi unsurları dikkate aldıklarını açıklayan Sözen, köpeklere yönlendirme, çeviklik, itaat ve arama-bulma ana başlıklarında eğitim verdiklerini açıkladı. Köpekleri ezber yöntemi yerine şartlı refleks tekniğiyle, ödül sistemine dayalı olarak eğittiklerini kaydeden Sözen, Hektor ve Giny’ye ilk olarak oyuncakla şartlandırarak kontrollü havlamayı öğrettiklerini ifade etti. Sözen, “Köpeklerin, içine insan yerleştirilen ‘havlama kutuları’ aracılığıyla insan kokusunu tanımalarını sağlıyoruz. Enkazın altında canlı insan bulmak için yetiştirdiğimiz köpeklerimize yön tayin etmenin yanısıra, merdiven ve kaygan zeminde büyük engelleri atlamayı ve arama-kurtarma yapmayı öğretiyoruz. Daha sonra da bu tekniklerin hepsini harmanlayarak enkazda uygulamaya geçiyoruz” dedi.

Eğitimleriyle parmak ısırtan arama-kurtarma köpeklerinin özenle ve sabırla yetiştirildiğinin altını çizen Sözen, 6 aylık yavruların yaklaşık bir yıllık eğitim aldıktan sonra diğer köpeklerle birlikte arama-kurtarma çalışmalarına katılacaklarını söyledi.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri