sakin-sehire-yasardan-bilim-destegi

SAKİN ŞEHİRE YAŞAR’DAN BİLİM DESTEĞİ…

BİLİM DÜKKANI HALKLA BULUŞACAK…

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Gültekin Yazgan’a saygılarla…

  Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı (TÜRGÖK)’ün kurucusu Gültekin Yazgan, ölümünün birinci yılında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen konserle anıldı

 • Piriştina’dan tekerlekli sandalyeli mesaj: “Her zaman yanınızdayız”

  Buca Kent Konseyi tarafından düzenlenen Engelliler Haftası Etkinlikleri kapsamındaki yürüyüşe katılan Genç Belediye Başkanı Levent Piriştina, Forbes Caddesi’ni tekerlekli sandalye üzerinde geçti. Piriştina, “Asla sizleri anladığımı söylemiyorum, sadece her zaman yanınızdayız” dedi.

 • ALİAĞA’DA E-BELEDİYE UYGULAMASI YAYGINLAŞIYOR

  ALİAĞA BELEDİYESİ’NİN 3 YIL ÖNCE BAŞLATTIĞI E-BELEDİYE UYGULAMASINI HER GEÇEN GÜN DAHA ÇOK KİŞİ KULLANIYOR.

 • BAŞKAN SELVİTOPU’NDAN KIZILAY’IN KAMPANYASI’NA DESTEK

  Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Kızılay’ın Kurban Bağışı kampanyasına katılarak destek oldu. Selvitopu Kızılay’ın hedefinin hayırsever vatandaşlarla kısa sürede yakalayacağına inandığını belirtti.

 • BUCA TENİS YENİLENDİ

  Başta çocuklar ve gençler olmak üzere her yaş grubundan Bucalıyı sporla tanıştıracak tesisler yaratmak için çalışan Buca Belediyesi, var olan tesisleri de modern üniteler ekleyerek yeniliyor. Buca Belediyesi Tenis Kulübü Tesisleri’nde geniş çaplı tadilat çalışması yaparak baştan aşağı yenileyen Belediye, kapalı tenis kortlarını 2’den 4’e çıkarıp, spor söyleşileri ve seminerler için 120 kişi kapasiteli konferans salonu inşa etti. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, özellikle sportif eğitimlerin merkezi olacak salonun Ağustos ayında açılacağını müjdeledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2013, Salı
Haber 98 kez görüntülendi.

Türkiye’nin ilk sakin şehrinde bilimi halkla buluşturacak “Bilim Dükkanı” projesinin protokolü Seferihisar Belediyesi ile Yaşar Üniversitesi arasında imzalandı.

İzmir’in Seferihisar İlçesi’nde, Yaşar Üniversitesi işbirliğinde temelleri atılan “Bilim Dükkanı”nın halka hizmet vermesi için hazırlanan protokol imzalandı. Uygulama kapsamında yöre halkının bilimsel katkı gerektiren ihtiyaçlarının karşılanmasında Yaşar Üniversitesi(YÜ) ile Seferihisar Belediyesi işbirliği yapacak. Türkiye’ye model oluşturacak olan “Bilim Dükkanı Projesi”nde beldede yaşayan insanların arasına inecek üniversite; araştırma, analiz, tasarım, proje ve eğitimleri Seferihisarlılarla paylaşacak. Projeyle bölge halkının hem kalkınması hem de ellerindeki imkanları daha iyi kullanmalarına çalışılacak.

Sığacık’ta açılacak bilim dükkanında YÜ’nün üniversite ortamı sembolik olarak küçük ahşap bir kulübe içinde Seferihisar’da yaşayan 7’den 77’ye herkese bilgi dokümanları halinde dağıtacak. Zamanla Seferihisar halkının hayatının değişeceğini belirten Başkan Tunç Soyer şöyle konuştu:
“Seferihisar Belediyesi ve Yaşar Üniversitesi arasındaki işbirliğinin ilk adımı protokol ile atıldı, işbirliğimizin büyüyerek devam edeceğini umut ediyorum. Bu adım çok küçük bir adım gibi gözükse de üniversite -yerel yönetim işbirliği konusunda tüm Türkiye’de uygulanabilir bir model haline gelecek. Buna tüm kalbimle inanıyorum. Çünkü üç beş cümleyle ifade edilemeyecek bir içerikten bahsediyoruz. Bilim Dükkanı’nı yapacağımız küçücük bir kulübeden onlarca proje üretildi. İlk etapta bunların yirmi tanesini hayata geçirmeye başlayacağız. Bizim için çok heyecan verici. Çünkü bizim gibi ülkelerde, yerel yönetimlere üniversitenin bilimsel desteği son derece önemli.”

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan ise, “Seferihisar’ın bu projesinde yer almak bizim için bir ayrıcalıktır. Ama asıl önemli olan Seferihisar’ın belediyesi ve halkıyla burada yapmaya çalıştığı şeyler. Bunlar bizi çok etkiliyor. Üniversitelere de böyle şeylerden etkilenmek çok yakışır. Bilim Dükkanı’nın metrekaresi belki küçük ama ruhu yüreği ve yaptığı işlerin kapasitesi büyük. Projelerimizi, yenilenebilir enerji, gençlerin üniversite sonrası kariyer hedefleriyle ilgili destek olmakla ve Seferihisar’ı tanımlayan sembollerle birlikte hareketlendireceğiz” dedi.

“Bilim Dükkanı”nda neler olacak?
Sığacık’ta belediye tarafından özel olarak tasarlanarak yaptırılan kulübede çocuk ve gençlerin bilime merakını artıracak etkinlikler sergilenecek. Özellikle yöreye özgü konularda halk, akademisyenlerce bilinçlendirilecek. Seferihisar’ın turizm ve kültür master planı için bilimsel destek verilecek. Seferihisarlı üreticilerin, turizmcilerin eğitimi için KOSGEB, İZKA, TÜBİTAK ve AB destekli projeler oluşturulacak. Tematik butik otel, ev pansiyonculuğu, marina yönetimi ve restoran işletmeciliği yanında yöresel tarım ürünlerinin hasat, paketleme ve pazarlama süreçleri YÜ ile Seferihisar Belediyesi’nin eşgüdümünde yöreye katma değer yaratan hizmetler üretmek için eğitim verilecek. Özellikle yöre kadınlarının ürettiklerinin pazarlanması için akademik destek verilecek.

kutu kutu
Altın Satsuma’dan Türk hamamına

Seferihisar’da gerçekleştirilecek bilim dükkanında uygulanması planlanan bazı proje örnekleri şöyle:
- Seferihisar halkının eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi
-Seferihisar halkının sorunlarının tespiti anketleri ve Bilim Dükkanı tanıtımı
- Sakin şehir yaz okulu projesi
-Turizm semineri
-Altın Satsuma Belgesel ve Kısa Film Yarışması
- Seferihisar üretici pazarında mandalina üretimi ve pazarlanmasına katkı
-Uluslararası öğrencilerin bilim dükkanı çalışmalarına katılımı
- Seferihisar’a turistik Türk hamamı yapılması
- İmar planları revizyonlarında danışmanlık
- -Seferihisar’daki öğrencilerle model rüzgar jeneratörü imal edilmesi
- Özellikle çocuklara bilimi sevdirmek için teleskop, güneş saati gibi bilimsel oyuncaklarla eğitim

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri