ezzib-yonetim-kurulu-baskan-yardimcisi-hakan-ozdolgun-turkiye-abd-is-konseyi-uyeligine-atandi

EZZİB YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI HAKAN ÖZDOLGUN TÜRKİYE – ABD İŞ KONSEYİ ÜYELİĞİNE ATANDI

TÜRKİYE – ABD İŞ KONSEYİ’NİN TEK İZMİRLİ ÜYESİ HAKAN ÖZDOLGUN OLDU

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • İftar sofralarında 20 bin Bucalı ağırlanacak

  Buca’yı Ramazan heyecanı sardı. Buca Belediyesi bir ay süresince farklı mahallelerde kuracağı iftar sofraları ile Ramazanın bereketini 20 bin Bucalı ile paylaşacak. Buca’da ilk iftar 16 Mayıs Çarşamba günü Kasaplar Meydanı’nda kurulacak 1000 kişilik sofrada yapılacak. İlk iftarda Türküğ Müzik ve Dans Topluluğu gösterisi yer alacak.

 • İzmir'deki çevre kirliği'ne yargı incelemesi

  İzmir'in Aliağa ilçesinde, sanayi kuruluşlarının çevre sağlığını tehdit edecek düzeyde kirliliğe yol açtığı iddialarına ilişkin savcılık inceleme başlattı.

 • İzmirli çocuklar demokrasiyi çok sevdi

  İzmir Kent Konseyi Çocuk Meclisi seçimlerinde tam 12 başkan adayı birden çıktı. İpi göğüsleyen 14 yaşındaki Erenay Umar Çınar oldu.

 • Sadece biz değil, Almanlar da “dört gözle” bekliyor

  İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından temeli atılan kentin yeni fuarcılık kompleksi, Alman girişimcilerinin de ilgisi çekti. Başkan Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret eden Almanya’nın Bavyera Eyaleti Başbakan Yardımcısı ve beraberindeki girişimciler, fuarcılık sektöründe İzmir ile birlikte çalışmak istediklerini dile getirdi.

 • Yazarlık Okulu başladı

  Edebiyatımızın usta yazarları ve genç kalemler, ‘Yazarlık Okulu’ için İzmir’e geliyor

Son Güncelleme: 06 Şubat 2013, Çarşamba
Haber 55 kez görüntülendi.

 

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Özdolgun, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan tarafından, ABD-Türkiye ikili ticari ve ekonomik ilişkilerini “model ortaklık” seviyesine yükseltmek amacıyla faaliyet gösteren Türkiye-ABD İş Konseyi Üyeliği’ne atandı. Özdolgun’u bu göreve Türkiye İhracatçılar Meclisi aday göstermişti. Özdolgun, Türkiye-ABD İş Konseyi Üyeliği’ne İzmir’den atanan tek isim oldu.

ABD Başkanı Barack Obama’nın 2009 yılı Nisan ayında Türkiye’yi ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile gerçekleştirdiği ikili görüşmelerde, ABD-Türkiye ikili ticari ve ekonomik ilişkilerini “model ortaklık” seviyesine yükseltmek hususunda mutabık kalınmış, bu çerçevede, “Türkiye-ABD Ekonomik ve Ticari Stratejik İşbirliği Çerçevesi” (ETSİÇ) mekanizması kurulması kararlaştırılmıştı.

“Türkiye-ABD Ekonomik ve Ticari İşbirliği Stratejik Çerçevesi” kapsamında, ikili bazda ve üçüncü ülkelere yönelik işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik proje önerileri üretmek, ticaret ve yatırımların önündeki engellerin kaldırılabilmesine yönelik stratejilere dair Türk ve ABD Hükümetlerine ortak politika önerileri geliştirmek üzere, ABD-Türkiye İş Konseyi’nin kurulması kararlaştırıldı., Türkiye-ABD İş Konseyinin amaçları ve yapısını ortaya koyan Görev Tanım Belgesi ise, 25 Mayıs 2010 tarihinde hayata geçti.

İş Konseyinin Türk tarafı, TİM, TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, TUSKON ve İNTES tarafından aday gösterilenler arasında Ekonomi Bakanlığı’nca yapılan değerlendirme sonucunda, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan tarafından belirlendi. Türkiye ABD İş Konseyi 2. Dönem Türk Kanadı’nda; Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Özdolgun dışında; Sarsılmaz Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, Çolakoğlu Metalurji Üst Düzey Yöneticisi Uğur Dağbeler, Tusaş Havacılık Ve Uzay Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, İntel Türkiye, Ortadoğu Ve Afrika Başkanı Ayşegül İldeniz, Koçoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nusret Uğur Koçoğlu, Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Nas, Kale Grubu Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay, Kipaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Öksüz, Nobel İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Uğur Ulusoy, Çukurova Isıtma Genel Müdürü Ve Ortağı Ömer Cihat Vardan, Ford Otomotiv Genel Müdürü Haydar Yenigün yer aldı.

ÖZDOLGUN: “GURUR VERİCİ BİR GÖREV”

ABD-Türkiye İş Konseyi Üyeliği’ne atanan EZZİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Özdolgun, Türkiye ile ABD arasında ticari ve ekonomik işbirliğini arttıracak, üçüncü ülkelerde ortak çalışmalar yürütmeye zemin hazırlayacak ABD-Türkiye İş Konseyi Üyeliği’ne atanmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu, gurur verici bu görevi layıkıyla yerine getirmek için çaba göstereceğini ifade etti

Ortağı olduğu Kozmopolitan Gıda A.Ş.’nin ABD’de kurduğu dağıtım ağıyla KOSGEB tarafından 2012 yılında Türkiye’de 680 bin şirket arasında “Yılın Küresel Doğan Girişimci Ödülü”nü kazandığını hatırlatan Özdolgun; “ABD ile verimli bir işbirliğimiz var. Bu tecrübelerimizi Türkiye-ABD ticari ilişkilerinin geliştirilmesi için kullanma fırsatı buldum. Türkiye son 10 yılda ekonomik açıdan ciddi bir atılım gösterdi. Son 10 yılda ortalama yüzde 5.6’lık büyüme oranını tutturdu, kişibaşı milli gelir 3 bin dolardan 11 bin dolara çıktı. 75 milyonluk büyük bir Pazar konumuna yükseldi. Bu özellikleriyle yabancı sermayenin yatırım portföyüne rahatlıkla girebilecek konuma geldi. Görev süremde Amerikalı yatırımcıların Türkiye’de yatırım yapmaları için çaba göstereceğim” şeklinde konuştu. 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri