dostlari-kaya-celikkanati-anlatti

Dostları Kaya Çelikkanat’ı anlattı

Ustaları yaşarken anmayı bir vefa olarak değerlendiren Konak Belediyesi, gelenek haline getirdiği ‘Ustaya Saygı’ gecesiyle alanlarında duayen olan isimleri anmaya devam ediyor.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • BUCALI DANIŞMANLAR EMEKLİ!

  Buca-Mar şirketi üzerinden Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’ya danışmanlık hizmeti veren danışmanlar 696 Sayılı KHK kurbanı oldular.

 • 60 Yaş kartlarında vize kolaylığı

  Vakıfbank ve Denizbank şubelerinde de vize yapılabilecek.. İzmir'de toplu ulaşımda kullanılan 60 yaş kartlarında vize işlemlerinin yılbaşından sonra 31 Ocak akşamına kadar yaptırılması gerekiyor. Vize işlemi yapılmayan kartlar 1 Şubat 2013 tarihinden itibaren kullanıma kapatılacak. Bu yıl ilk kez başlatılan bir uygulama ile kart vizeleri anlaşmalı banka şubelerinde de yaptırılabilecek.

 • Başkan Tatı, Mustafa Kemal Mahallesi halkıyla buluştu, istekleri dinledi

  Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı mahalle gezilerini Yaylacık Mahallesi’nin ardından Mustafa Kemal’de sürdürdü. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu mahalle halkıyla buluşan Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Başkan Yardımcıları Muzaffer Kater, Suat Nezir ve Belediye Meclis Üyeleri yörenin sorunlarını dinledi.

 • Uçanyol’da temel atıldı

  Buca trafiğine nefes aldıracak projeye start verildi

 • ADİL YARGILANMA KONUŞULDU

  Konak Belediyesi evsahipliğinde, Türk Hukuk Kurumu’nun düzenlediği ‘Adil Yargılanma’ paneli düzenlendi. Türkiye’de uygulanan yargı sistemi, adil yargılanma var mı?, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ilkeleri, Türkiye’de basının olaylara bakışı gibi konular masaya yatırıldı.

Son Güncelleme: 08 Şubat 2013, Cuma
Haber 94 kez görüntülendi.

 

Ustaya Saygı’nın bu ayki konuğu duayen gazeteci Kaya Çelikkanat. Yaklaşık 68 yıldır gazeteciliğe gönül vermiş ve çeşitli kademelerde pek çok gazetede görev almış olan Çelikkanat’ı ailesi, meslektaşları, sevenleri ve dostları yalnız bırakmadı.

Konak Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür ve Sanat Merkezi Benal Nevzat Salonu’nda Sancar Maruflu’nun sunumuyla gerçekleşen etkinlikte; 80 yıldır biriktirdiği dostları Çelikkanat ile olan anılarını, mesleki başarılarını, siyasete olan merakını dile getirdiler ve bol bol eski gazetecilik günlerini andılar.  

Tartan: Ondan çok şey öğrendik

Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, manevi duyguların bu buluşmalarla daha da güçlendiğini, dostluk, sevgi ve saygının pekiştiğini söyledi. Tartan, “Kaya Ağabey bizim için bir duayen. Ben 60 yıldır onun gazetecilik hikayelerinin var olduğunu bilirim. Sadece bir gazeteci, bir ağabey, sevgi dolu bir insan değil; aynı zamanda bir deniz ve balıkçılık tutkunu. O yönüyle de aramızda sevgi ve saygıyla anılır. Kaya Ağabey’i sadece mesleğe kazandırdıkları ile değil; bugüne kadar gerçekleştirdikleri insan sevgisi ile dolu yapısı ve etik değerlere bağlılığı ile de büyük bir sevgiyle anıyorum. Gerçekten onlardan çok şeyler öğrendik. Bu kuşak gazeteciliğin nasıl evrensel gerçekler doğrultusunda gelişebileceğini ve insanlara nasıl hizmet olarak dönüşebileceğini de bizlere gösterdi. Biz ondan çok şeyler öğrendik, onun mutluluğunu yaşıyoruz. Ben de Kaya Ağabey’le bir arada olmaktan, onunla aynı çatı altında bulunmaktan, aynı havayı solumaktan mutluluk duyan eski bir gazeteci, şimdi bir yerel yönetici olarak bu keyfi paylaşıyorum. Kaya Ağabey iyi ki varsın. Topluma kattığın tüm değerler adına sana şükranlarımız sunuyoruz” dedi.

Sertel’den plaket yerine çerez ve rakı

Ustayı yalnız bırakmayanların başında Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atilla Sertel balıkçılığı çok seven Kaya Çelikkanat’la balık avına gidip balık avlayamadan geldiklerini anlatarak salonu kahkahaya boğdu. Sertel daha sonra bir anısından yola çıkarak Çelikkanat’a plaket yerine rakı, çerez ve konserve balık hediye etmesi gecenin en renkli anlarıydı. Mustafa Balbay ise Sertel aracılığı ile  Kaya Çelikkanat’a selam ve sevgilerini iletti.  

Hüseyin Yurttaş, Muzaffer Cellek, İZFAŞ Genel Müdürü Mehmet Şakir Örs, Mustafa Tuna, Levent Bimen, Ertuğrul Gezenoğlu, Ünal Tümin, Yunus Kırılmış, Okan Yüksel, yeğeninin eşi ve eski Altındağ Belediye Başkanı Lütfi Özer ve daha pek kişi Çelikkanat ile ilgili duygularını dile getirirken kimi zaman esprili, keyifli kimi zaman da hapis yatan gazeteciler ve Mustafa Balbay anılarak hüzünlü anlar yaşandı.

Dostları Çelikkanat’ın, adı ve soyadı gibi sert olmadığını aksine çok yumuşak, sakin ve bir o kadar da gazetecilikte ve siyasi kariyerinde başarılı olduğu dile getirildi. Pek çok meslektaşı gazeteciliği, haber takibini ondan öğrendiklerini dile getirdiler. Hiç evlenmeyen ve hayatını kardeşlerinin çocuklarına adayan Çelikkanat’ı yeğenleri de yalnız bırakmadı.

Çok duygusal bir gece yaşayan Çelikkanat, Başkan Tartan’a teşekkür etti. Gazeteciliğin zor bir meslek olduğu kadar keyifli yanları da olduğunu ifade eden Çelikkanat,  27 Mayıs döneminden bugüne kadar Türkiye’de demokrasi, hukuk ve adalet yolunda bir arpa boyu yol kaydedilemediğini belirterek, “Bugün başladığımız noktada bile değiliz, çok gerilerdeyiz” dedi. Çelikkanat, hapiste bulunan gazeteci dostlarını da unutmadı ve  sevgilerini iletti.

KAYA ÇELİKKANAT KİMDİR?

1934 yılında İzmir’de doğdu. İzmir Gazetecilik Yüksek Okulu’nu bitirdi. Gazeteciliğe 1955 yılında Ulus Gazetesi’nde başladı. Akşam, Tercüman, Ticaret, Demokrat İzmir, Yeni Asır, Gazete İzmir’de muhabir istihbarat şefi ve temsilci olarak çalıştı. Türk Haberler Ajansı’nda Bölge Müdürlüğü, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nde Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. 1960’lı yıllarda İstanbul’da Ahmet Ankın’la beraber Kirpi isimli mizah dergisi ve İzmir’de Vural Tülis ile Akış Dergisi’ni çıkardı. 1973-1977 yılları arasında İzmir Belediye Meclisi ve Daimi Encümen üyeliğinde bulundu. Demokrat Ege’de ve Ege Telgraf Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Çelikkanat, halen köşe yazılarına Dokuz Eylül Gazetesi’nde devam ediyor. 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri