allah-buca-tapu-mudurlugune-dusurmesin

Allah Buca Tapu Müdürlüğüne düşürmesin!

Başlıktan da anlaşılacağı üzere, Buca Tapu Müdürlüğü derdi ve sıkıntısı hiç eksik olmayan bir devlet dairesi. Anlatılanlara bakılırsa 1990 yılında ki devlet dairelerinden hiçbir farkı yok. O zamanlarda ki klasik laf olan “bugün git, yarın gel” lafı Türkiye’nin en büyük üç ilinden biri olan İzmir ve İzmir’in de en büyük ilçelerinden olan Buca’da ki, Buca Tapu Müdürlüğünde en çok kullanılan laflardan bir tanesi. İnsanların işlerini en erken 3–4 gün içinde hallettikleri ve çıkarken sırada bekleyenlere “Allah kurtarsın” dediği bir resmi kurumdan bahsediyoruz. Buca’da inşaat ve gayrimenkul alım satım işleri yapan insanlar; İzmir Emlak Komisyoncuları Oda Başkanı Mesut Güleroğlu’nun bile desteğini esirgediği bu sıkıntılı zamanlarda kimsenin desteğini almadan tek başına bu sıkıntılarla mücadele etmeye çalışıyorlar. Bizde, Buca da kanayan bir yara olarak tabir edilen “Buca Tapu Müdürlüğü”nü Gazete Denge olarak mercek altına aldık. Buca’da bu işi yapıp da bu sıkıntıları aylardan beri yaşayan müteahhit ve gayrimenkul danışmanları ile konuştuk. Söyledikleri her şeyi noktasına karışmadan harfi harfine yayınlıyoruz. Bunları onlardan dinlediğiniz zaman ya komik bulup güleceksiniz ya da Buca da yaşamıyorsanız, sizin yaşadığınız yerlerde böyle şeyler olmadığı için şükredeceksiniz.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • TARLASINDAN 105 PARÇA TARİHİ ESER ÇIKTI

  Foça'da yaşayan Nadire Karaaslan, evinin yakınlarındaki eskiden tütün yetiştirdikleri tarlada, kendisinin 'kafacıklar' dediği, aralarında heykel parçalarının da olduğu 105 parça tarihi eser buldu.

 • Buca zabıtasından ‘Pazar’ denetimi

  Buca Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ilçede kurulan üretici ve semt pazarlarını mercek altında tutarak alıcı ve satıcının daha iyi şartlarda buluşturulması amacıyla denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Şirinyer Pazar alanında denetim yapan ekipler, vatandaşların sağlığını korumak ve maddi açıdan haksızlığa uğramamasını sağlamak için tezgahları tek tek inceledi, etiket ve tartı kontrolü yaptı. Modern teknolojinin nimetlerinden de yararlanan Zabıta Müdürlüğü ekipleri Pazar çevresini de hızlı ulaşım sağlayan gingerlı ekiplerle denetledi.

 • TORBALI BELEDİYESİ’NDEN TEMİZLİK TİMİ

  Torbalı Belediyesi 603 km2’lik hizmet alanının tamamında aynı standartlarda hizmet verebilmek amacıyla anlık ‘Temizlik Timi’ kurdu.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan’dan Karabağlar’a tam not

  Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, İzmir'e gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ı ağırladı. Tezcan’a ilçede yaptıkları hizmetler ve projelerle ilgili bilgi veren Başkan Kürüm, “Uzundere Rekreasyon Alanı projesi bizim göz bebeğimiz. Görev süremiz içinde tamamlayıp, hizmete açacağımız bu proje ile Karabağlar İzmir’in çekim merkezi olacak” dedi.

 • İZSU’dan Maltepe’ye “asırlık” hizmet

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Menemen’in Maltepe Mahallesi’nde yürüttüğü çalışmalarda 9 kilometre uzunlukta ve 100 yıl ömürlü dayanıklı borular kullanılıyor.

Son Güncelleme: 31 Ekim 2012, Çarşamba
Haber 868 kez görüntülendi.


İşte sektörde ki insanları çileden çıkartan Buca Tapu Müdürlüğünde ki o sıkıntılar;


Fahrettin KAYA – Gökçe Gayrimenkul Danışmanlık


Yeni tapu müdürlüğü ile çok ciddi problemler yaşıyoruz. İşlemlerimiz günlerce, haftalarca ve hatta aylarca sürebiliyor. Bizimle ilgilenen memur yok. Tapu müdürü ile konuştuğumuz zaman, “Ben ne yapayım. Derdinizi bölge müdürlüğüne anlatın, bize personel göndersin. Benim yapacağım bir şey yok.” cevabını veriyor. Öğlen 12’ye kadar müracaat alınıyor, müracaat alınacağı vakitler içerisinde de Tapu Müdürlüğü ana baba günü oluyor. Kimin ne yaptığı belli değil. Sıra numarası alıp da işlerinizi sıra ile halletme lüksünüz yok. Herkes kafasına göre bir şeyler yapmaya çalışıyor ve kimin ne için geldiği de belli değil. Birçok kişi işlerini halledemeyip geri dönüyor. Bu yüzden Danışmaya bir tane numaratör şart. İnsanlar numarasını alarak işlerini görmeli. Eskiden olduğu gibi tapunun bölge bölge ayrılması gerekiyor. 600 bin nüfuslu Buca’da tek bir bölge, tek bir tapu var. Bunların bir düzene sokulması gerekiyor. Ayrıca, engelli kontenjanı en fazla buca tapu müdürlüğünde var herhalde. Girişte ki başvuru bölümüne bile engelli personeller bakıyor. Onları küçük görmüyorum, aşağılamıyorum da ama daha pasif görevlerde bulundurulmaları gerekiyor. Çünkü onlara da yapamayacakları işler veriyorlar ve bu da işlerin aksamasına sebep. Diğer tapu müdürlüklerine gidiyoruz. Örnek vermem gerekirse Konak ve Karşıyaka. Buralarda da iş yapıyoruz ama bu tarz şeylerin hiçbiri ile karşılaşmıyoruz. Konak Tapu Müdürlüğünde, numaratör var, düğmeye basıp sıranı alıyorsun ve işini hallediyorsun. 12’ye kadar daire de hiç kimse kalmıyor. Oraya isterse 500 kişi gelsin, hepsi işlerini halledip gidiyor. Her memura yapabileceği kadar iş veriliyor, yapılmadığı zaman da müdür memuru yanına çağırarak işin neden yapılmadığına dair bilgi alıyor. İzmir’de tapu müdürlükleri arasında Konak ve Karşıyaka Tapu Müdürlükleri kesinlikle örnek alınmalı. Konak ve Karşıyaka Tapu Müdürlüklerinde işini bitirdikten bir iki gün sonra Ankara’dan genel merkezden telefon ile arıyorlar ve memnun kalıp kalmadığımızı soruyorlar. Bu tarz şeyler Buca’da yapılmıyor. Buca için arasalar  zaten derdimizi anlatacağız. İzmir Emlak Komisyoncuları Oda Başkanı Mesut Güleroğlu’nu aradım. “Kendi adıma Tapu Müdürlüğüne dilekçemi yazdım, sizinde başkan olarak Tapu Müdürlüğüne gitmeniz ve bu durumun düzeltilmesi için ne gerekiyorsa yapmanızı rica ediyorum.” dedim.  Bana verdiği cevap şaka gibi: “Zaten sen gerekeni yapmışsın, benim tekrar yazmama gerek yok.” dedi. Her gün arbedenin, kavganın ve gürültünün eksik olmadığı Buca Tapu Müdürlüğünde, bir gün cinayet işlenirse hiç kimse şaşırmasın. 


İbrahim TOPÇU – Topçu Emlak

Biz emlakçılar  olarak, 4 aydır tapu müdürlüğüne iş için gittiğimiz zaman sürekli kargaşa yaşıyoruz. Tapu müdürüne, “Sayın Müdürüm! Burası bitpazarı ya da Kemeraltı değil. Burası bir devlet dairesi.” diye sitem ediyoruz. Buraya banka şubelerinde ki gibi bir numaratör alınmalı. Ben Buca Tapu Müdürü Aytekin Sarı’ya biz görevimiz olmadığı halde bu numaratörü alıp buraya koyalım dedim. Kendisi de, ‘Olmaz, rüşvet olur o.’ dedi. Sevgili müdür rüşveti başka yerlerde arasın. Gittiğiniz zaman zaten göreceksiniz kavga, gürültü, herkes birbirini yiyor. Böyle devlet dairesi mi olur? Başka hiçbir tapu müdürlüğünde yaşanmayan olaylar Buca Tapu Müdürlüğünde yaşanıyor. Sorun olarak da bize söylenen, elemanlarımız izne çıktı. İzin verme o zaman, veriyorsan da sırayla ver. Olmadı başka tapu müdürlüğünden personel takviyesi al. Bu insanların beyni çalışmıyor mu, düşünemiyorlar mı bunları? Bir iş veriyoruz ve 3 gün 4 gün bekliyoruz, sonra iş bozuluyor. Müşteri siz beni dolandırıyor musunuz diyor. Bizim ekmeğimiz ile oynuyorlar. Buraya acilen personel takviyesi yapılması gerekiyor. Bu yaşananlar çok büyük bir saçmalıktır. Bu da yetmiyormuş gibi, Tapu Müdürlüğü yer olarak tam anlamıyla cehennemin dibinde. Tapu Müdürlüğünün olduğu yere otobüs, dolmuş hiçbir vasıta yok. Taksi ile gidiyorsun 25 TL’ye gidiyorsun. Günde üç kere gittiğini farz et, 75 TL. Tapu Müdürlüğü, Nüfus Müdürlüğü vs. bunlar gibi önemli müdürlüklerin aynı çatı altında toplanması gerekiyor. Buradaki çözüm aslında çok kolay. Numaratör alacaksın, personel takviyesi yapacaksın ve tapuyu bölge bölge ayıracaksın. Adamı olan, müdürü tanıyan, müdür ile ahbap olan işini hallediyor. Böyle bir şey olamaz, herkese aynı muameleyi yapman gerekiyor.

Hasan KAYA – Kaya Emlak

Biz emlakçılar olarak Tapu Müdürlüğünden memnun değiliz. İzmir Emlak Komisyoncuları Odasına da mail attık ama bir geri dönüş alamadık. Kaydımız, yetkimiz her şeyiniz olduğu halde tapu müdürlüğünde işlem yapamıyoruz? 600 bin nüfusu olan bir ilçenin, Tapu Müdürlüğünde böyle düzensizlik olamaz. Numaratör alınması ve eleman desteğinin yapılması şart. Sırf biz değil, vatandaşlar da şikâyetçi bu durumdan. Diğer tapu müdürlüğünde olmayan sıkıntılar buca tapu müdürlüğünde oluyor. Biz emlakçı olduğumuz halde 3 günde tapu işlerimizi halledemiyoruz. Bazı vatandaşlar 10 günden önce tapu alamıyorlar. Biz herkes için rahatlık ve kolaylık istiyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz. Bir gün birileri bu rahatlık ve kolaylık için bizden bir şey isteyecek olursa seve seve yapmaya hazırız.


Osman KAVALCIOĞLU – Müteahhit

Ben 25 yıldır Buca’da müteahhitlik yapıyorum. 3-4 ay öncesine kadar bir günde halledebildiğimiz işlerimizi artık 3-4 günde anca halledebiliyoruz. Son 3-4 ay öncesine kadar burada bu tarz olaylar ve sıkıntılar yaşamadım. Bu olayların ve sıkıntıların asıl kaynağı personel eksikliğidir. Biz derneğimiz de de bu konuyu gündeme getiriyoruz ama derneğimizin öyle bir gücü olmadığından dolayı bir sonuç elde edemiyoruz. Eğer derneğimizin elinden gelen bir şey olsa zaten üstüne düşeni yapmak için çalışacaktır. Buca Tapu Müdürlüğünde ki keşmekeşin bir an önce son bulması şart.Etiketler : izmir  buca  tapu  emlak  gayrimenkul 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri